Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kalıcı Kilo Verdiren Mucize Yiyecekler

28.06.2016
965
Kalıcı Kilo Verdiren Mucize Yiyecekler

baklagiller kilo verdirir mi baklagiller sağlığa ne kadar faydalıdır baklagiller kötü kolesterolü düşürür mü baklagiller kan şekerini yükseltir mi…

Kanada’da 940 kişi üzerine yeni yapılan bir araştırmada, hiç diyet yapmadan sadece 1 öğünde 1 porsiyon kuru baklagil tüketmek 1,5 ayda yarım kilo verdirdiği kaybedilmiştir. Uzman diyetisyenler, zayıflarken kuru baklagilleri daha sık tüketmek için 5 önemli nedene dikkat çekiyorlar.

Kuru Baklagiller Beslenmemizde önemlimidir

1- Kuru baklagiller protein, demir, mineral açısından çok zengindir. Vücutta diyetsel eksiklik yapmadığı için metabolizmayı çalıştırır.

2- Kuru baklagiller beslenme ile birlikte vücuda giren kötü yağların emilimini azaltır. Dolayısı ile daha az yağlı yemeyi sağlar.

3- Yağ emilimini azalttığı için vücut yağını azaltır. Kötü kolesterolü düşürür. Kan yağlarının iyi bir şekilde dengeye gelmesini sağlar.

Kuru Baklagiller iştah kontrolü sağlarmı

4- Lif oranı çok yüksek olduğu için kişiyi çok tok tutar ve iştah kontrolü sağlar.

5- Kan şekerini hızlı yükseltmez. Yani glisemik indeksi düşük besinler olduğu için sindirim sistemi tarafından daha yavaş yıkılırlar. Bir sonraki öğünde daha az yemek tüketmeyi sağlarlar. %31 oranında tokluk hissini arttırır.

KURU BAKLAGİLLERİN ETKİSİNİ ARTIRMANIN ON YOLU

Kuru baklagili salçalı ve yağlı olarak tüketmeyin. Her gün 1 öğünde sadece maksimum 4 yemek kaşığı olarak haşlayıp salatalarınıza ekleyerek tüketin. Aynı gün üst-üste iki öğünde yemeyin. Demir emilimini yükseltmek için C vitamini kaynağı olan Limon ve yeşilliklerle birlikte tüketin.

Kuru Baklagiller Kötü kolesterolü düşürürmü

Açlığınıza cevap olarak ara öğünlerde haşlanmış olarak yiyebilirsiniz. Dikkat 4 yemek kaşığını geçmeyin. Leblebi olarak da tüketilebilir. Ara öğün olarak yediğinizde yanına 1 bardak ayran veya sütlü kahve tercih ederseniz daha tok kalırsınız. Haşlanmış yumurta ile birlikte tüketildiğinde metabolizma hızını arttırır. Yağ yakışını güçlendirir.

Kuru Baklagiller metabolizmayı çalıştırırmı

Zerdeçal, kırmızıbiber ve karabiberle karıştırarak baharat ilave ederek tüketildiğinde yağ yakışını hızlandırır. Haftada 1-2 gün sadece akşam yemeğinde haşlanmış 4 yemek kaşığı kuru baklagile yoğurt, çiğ semizotu, 2 tane ceviz ve kırmızı biberle karıştırarak tek çeşit olarak tüketilebilir. Bu şekilde tüketmek damar koruyucu etki gösterir. Çünkü semizotu ve ceviz omega -3 desteği sağlarken, yoğurt ve kırmızıbiber metabolizmayı hızlandırır, kuru baklagilde tokluğu arttırır, vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini sağlar.

Kuru Baklagiller protein değeri açısından zenginmi

Bizim kültürümüzde genellikle sebze yemeklerinin içine bulgur ya da pirinç (ıspanak, pazı, pırasa, lahana…) eklenir. Sebzeleri haşlanmış kuru baklagil ilave edilerek pişirilmesi daha sağlıklı olur. Bu yöntemle pişirilen sebzelerin hem protein değeri artar hem de kilo vermeye yardımcı olur.

Kuru Baklagiller vücut Direncini artırır mı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hindistan Cevizi Yağının Tiroide Etkisi Nedir

hindistan cevizi yağı nelere iyi gelir hindistan cevizi yağı cilde faydalı mı hindistan cevizi yağı saç dökülmesini önlüyor mu ceviz...

Kapat