Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kaju Fıstığı Nedir Nelere Faydalıdır

23.02.2016
2.416
Kaju Fıstığı Nedir Nelere Faydalıdır

kaju fıstığı sperm hareketliliğini artırır mı hamile kalmak isteyenler kaju fıstığı tüketmeli mi kaju yağı cildi güzelleştirir mi kaju adet düzenliyor mu…

Kaju Çin kökenli olarak bilinmektedir. Fasuyle veya böbrek şeklinde olan kaju bazı kaynaklara göre Brezilya kökenlidir ve 16.yy’da Hindistana getirilmiştir. Yaygın olarak tatlılarda kullanılır ama çocukların sevdiği aperatif yiyecekler arasında yer alır. Kaju vücudun sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi için, antioksdianlar, mineraller ve vitaminlerle doludur.

Kaju fıstığı Ağacı

Sağlık açısından birçok faydası olan kajunun içeriğini kısaca bir göz atalım. C, E,K vitaminleri yanında B6 ve B12 vitaminleri açısından zengin olan kaju, tiamin, niasin ve folatlar içermektedir. Fosfor ve potasyum açısından zengin sayılır ve aynı zamanda magnezyum, demir, sodyum, potasyum gibi sağlık açısından hayati önem taşıyan mineraller içermektedir.

Kaju Fıstığı Kasların Çalışmasını Sağlar mı

Lezzetiyle sevilen kaju fıstığı güzel tadının yanında besleyiciliği, vücudu güçlendirme ve hastalıklardan koruma özellikleri ile de dikkat çekiyor. İçinde kalsiyum, fosfor, betakaroten, riboflavin gibi vücudumuz için çok yararlı maddeler bulunan kaju fıstığı, bebek sahibi olmak isteyenlere de fayda sağlıyor. Sperm hareketliliğini artıran bu fıstık, gebelik dönemlerinde etkili çinko mineralini de içeriyor.

Kaju Fıstığı Adet dönemini düzenler mi

Kaju fıstığının diğer yararları ise şöyle: Kansere karşı direnci artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Adet dönemi gerginliğini azaltır. Sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Tansiyonu düşürür. Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir. Kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarını önler. Kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler. Şeker hastalığının gelişimini engeller.

kaju fıstığı gebelik dönemlerinde etkili mi

Kaju Fıstığı Yağının Faydaları: Kaju fıstığı yağı, kajunun soğuk olarak preslenmesiyle elde edilir. Vitaminler açısından kaju yağı oldukça etkilidir ve çok yaygın olarak cilt ve saç bakımı malzemelerinde kullanılır. Kaju fıstığı yağının faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün; Kaju fıstığı yağı cildin pürüzsüz olmasını sağlar, dokuları güçlendirir. Cildin nemlenmesini sağlayan kaju yağı, içerdiği asitlerle cildin gözeneklerini açar. Özellikle kuru ciltler için faydalıdır. E vitamini içerdiğinden kaju fıstığı yağı, cilt enfeksiyonlarına ve mantarlara karşı alternatif tedavi olabilir.

kaju fıstığı nerede yetişir

Cilt enfeksiyonu, sivilce gibi sorunlara karşı etkilenen kısımlara uygulanarak kaju yağı ile sorun çözülebilir. Bütün saç tipleri için kullanılabilen kaju fıstığı yağı saç sağlığına oldukça faydalıdır. Saçlara uygulandığında kafa derisinin sağlığına katkıda bulunur, kepek sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Kırımla ve dökülmelere karşı kaju fıstığı yağı yardımcı olabilir, dökülen kısma uygulandığında yeniden saç çıkmasını teşvik eder.

Kaju fıstığı Tansiyonu düşürür mü

 

Kajunun Zararları Kaju normal gıda olarak makul dozlarda alındığında sağlık açısından güvenlidir. Kajunun bir hastalığın tedavisinde ilaç olarak tıbbi amaçlı kullanımının sağlık açısından zararı olup olmadığı bilinmemektedir. Kavrulmuş kajunun cilde uygulanması tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Aşkınız Kereviz Koksun

kereviz nelere iyi gelir kereviz suyu cinsel gücü artırır mı kereviz felce iyi gelir mi kereviz kalp ve damar sağlığına...

Kapat