Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Kabakulak Otu Nedir Nelere İyi Gelir

23.06.2016
1.053
Kabakulak Otu Nedir Nelere İyi Gelir

kabakulak otu mikropları öldürür mü kabakulak otu doğumu kolaylaştırır mı kabakulak otu cilde faydalı mı kabakulak otu romatizmaya iyi gelir mi şifalı bitkiler…

Latincesi; Osterluzei, Aristolochia Clematitis olup, Kabakulak otu olarak bilinmesine rağmen Loğusa otugiller familyasından İki çenekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Mayıs ve Haziran gibi çiçekler açan çiçekleri koyu kahverengi, pis kokulu, 70-80 cm boyunda ince saplı tırmanıcı bir bitkidir. Bu bitkiye Loğusa otu da denilmesinin sebebi yeni doğum yapmış kadınlara çok faydalı olduğu içindir. Türkiye’de 25 tür Kabakulak (Loğusa) otu yetişmektedir ve en yaygın olan A. Clematitis’tir ve çok yıllık otsu bir bitkidir.

Kabakulak otu . Kabızlığı giderir mi

Kökleri yer altında sürünerek çevresine yayılan bitkinin gövdesi tüysüz ve dikey olup takriben 30-100 cm boyundadır. Yaprakları uzun saplı kalp veya yumurta şeklinde, sap kısmı hafif içeri girmiş vaziyette, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi açık yeşil veya hafif sarımsı yeşil renkte ve kenarları bütündür.

Kabakulak otu ağrıları keser mi

Çiçekleri yaprak sapının dibinden çıkar ve 3-5 adeti bir arada soluk sarı veya kükürt sarısı renkte ve uzun bir boru, gerisi şişçe, ağız kısmı yılan kafası gibi veya pipoya benzer şekilde bu nedenle Pipo çiçeği de denir. Arı veya sinek gibi böcekler çiçeğin içine girdiklerinde çiçek tarafından Döllenme süresi tamamlanana kadar serbest bırakılmaz ve adeta hapis edilirler. Ancak Döllenmeden sonra böcekler serbest kalır.

Kabakulak otu Cilde faydalımı

Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişir. Hafif gölgelik olan yerler tercih edilir. Kabakulak(Loğusa) otu Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Kökleri ise ya Mart’ta veya Eylül-Ekim aylarında sökülerek çıkarılır, yıkanır ve kurutulur. Halk arasında yörelere göre Kabakulak otu, Karaasma, Kurtluca, Meşecik, Zeravent, Pipo çiçeği, İmmün çiçeği, Şifalı Loğusa otu, isimleri ile de bilinir.

Kabakulak otu Dişleri temizler mi

FAYDALARI: Yaraları iyileştirici, iltihapları önleyici, fagositleri aktifleştirici (fagositler bakterileri zararsız hale getiren akyuvarlardandır), adet öncesi ve sonrası rahatsızlıkları önleyici, damarları büzücü, mikropları yok edici ve İmmün sistemini kuvvetlendiricidir. Dişleri temizler. Diş diplerini sağlamlaştırır. Sara’yı giderir, solucanları düşürür.

Kabakulak Otu iltihaplanmayı önler mi

Cilde kadifemsi bir görüntü verir berraklaştırır. Adeti söktürür. Doğumu hızlandırır ve kolaylaştırır. Adet düzensizliklerine iyi gelir. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Terletici, ateş düşürücü ve iltihap gidericidir. Romatizma ve arterit şikayetlerini azaltır. Kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Kabakulak (Loğusa) Otunun kurutulmuş kökleri toz haline getirildikten sonra, suda kaynatıp bal, pekmez veya şekerle tatlandırılarak ya da doğrudan bala konup macun haline getirilerek alınabilir.

Nane çayı

ÇAYI: Türkçe Şifalı bitkilerle ilgili eserlerde takriben %1-2 Infuzyonu (haşlama) yapılarak içilebileceği ifade edilmektedir. Bir kahve kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış Kabakulak(Loğusa) otu veya yarım kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış Kabakulak (Loğusa)otunun kökünden demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. Çayın deminin çıkması için 5-10 dakika beklenir ve sonra bu bütün çay bir günde azar, azar içilir.

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
At Kuyruğu Otu Nedir Nelere İyi Gelir

at kuyruğu otu nelere iyi gelir at kuyruğu böbrekleri temizler mi at kuyruğu otu saçı besler mi at kuyruğu kepeklenmeyi...

Kapat