Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Itırlar Nelere İyi Geliyor

05.07.2014
1.829
Itırlar Nelere İyi Geliyor

Latincesi: Pelargonium.dur.Sardunyagiller familyasından olup,Anavatanı Güney Afrika olmasına rağmen, Akdeniz ülkelerinde ve ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde çeşitli ıtır türleri süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir.Halk arasında Çoban iğnesi-kokulu sardunya-Turna gagası olarak da bilinir.60 cm. kadar.boylanabilen,kışın yapraklarını dökmeyen ama soğuğa ve özellikle dona karşı,pek duyarlı çok yıllık bitkilerdir. Yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve bol tüylü, gövdeleri zamanla odunsulaşır. Derin girintili çıkıntılı, oya gibi süslü, yaprakları ezildiğinde meyve, nane ya da hoş baharlı diğer kokuları salar. Açık veya koyu pembe ya da beyaz renkli hafif kokulu çiçekleri yaz mevsiminden, sonbahara kadar açarlar. Bol güneşli olması koşuluyla her türlü toprakta, yetişen ıtır türleri, tohumuyla ya da gövde çeliğiyle çoğaltılır.Güzel görünümleri nedeniyle çoğu yerde süs bitkisi olarak yetiştirilen ıtır,türlerinin yaprakları, çeşitli yiyecek ve içeceklere koku ve çeşni vermesi için katılır. Parfümeri endüstrisinde de sıkça kullanılan ıtırların meyve, nane ve hatta papatya kokan türleri de üretilmektedir.

KULLANIMI VE ETKİ ALANI

1-Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yapar. Hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır.

2-Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.

3- İshal keser.

4-Yabani ıtır ya da Solucanotu adı verilen türünün kurt düşürücü etkisi vardır. Ancak bu etkileri sağlamak için, tüm ıtır türleri küçük dozlarla alınmalıdır. 2-5 gr. kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.

5-Ayrıca ıtır türlerinin cildi güzelleştirdiği ileri sürülmektedir.Bu etkinin sağlanması için yukarda tarifi verilen infüzyon dıştan ovularak cilde uygulanır.

Sağlık Bakanlığından Önemli Uyarı Bilgi Edinmek İçin Tıklayın…

Itırlar nedir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kaslarınızı Güçlendirin Kramptan Kurtulun

Düzenli egzersiz yapın. Kaslarınızı güçlendirin. Bol su tüketin. Düzenli su içme alışkanlığı kazanın. B grubu vitaminleri bakımından zengin olan tam...

Kapat