Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

İstiridye Mantarı Nelere İyi Gelir

25.02.2016
1.538
İstiridye Mantarı Nelere İyi Gelir

istiridye mantarı hangi hastalıklara iyi gelir istiridye mantarı anemiye iyi gelir mi istiridye mantarı kolesterolü dengeler mi istiridye mantarı tansiyona iyi gelir mi

En faydalı mantar türlerinden biri olan istiridye mantarının faydaları nelerdir? İstiridye mantarı hangi hastalıklara iyi gelir?

Antioksidandır: Vücut içerisinde yer alan hücreler özellikle serbest haldeki radikaller nedeniyle zarar görebilmektedir. Bu zarar kanser gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İstiridye mantarı antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı hücrelerin zarar görmesine neden olan serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar. Kanser hastalığı ile mücadele konusunda üretilmiş olan birçok ilacın içerisinde de istiridye mantarına yer verilmiştir.

İstiridye Mantarı Anemiye İyi Gelir

Kolesterolü dengeler: İstiridye mantarı kandaki kolesterol değerlerinin düşmesinde etkilidir. Bu etkisini içerisinde yer alan levostatin maddesiyle göstermektedir. Günümüzde kullanılan kolesterol düşürmede etkili ilaçlarda istiridye mantarı da kullanılır. Bu mantar türü kolesterol değerlerinin düşmesini sağladığı gibi kolesterolün dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır.

İstiridye mantarı Bağışıklık sistemini güçlendirir

Antibakteriyeldir: İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği gösterdiğinden dolayı çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan bakteri türlerinin gelişimini engellediği gibi bu bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır. Antibiyotik kullanmak yerine doğal besinlerden yararlanmak istiyorsanız istiridye mantarı tüketin.

İstiridye mantarı Antioksidandır

Besin değeri yüksektir: Yüksek oranda demir içeriğine sahip istiridye mantarının ete oranla etkisinin daha yüksektir. Et tüketemediğinden dolayı yeterli düzeyde beslenemediğini düşünen kişiler daha ucuza temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketerek gereksinim duymuş oldukları demiri alabilirler. Ayrıca bu mantar türü içerisinde yüksek ölçüde B vitamini yer almaktadır. B vitamini eksikliğinden kaynaklı problemleriniz varsa B vitaminini istiridye mantarından temin edebilirsiniz.

avokado cekirdegi Kanserle savaşır

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Antibakteriyel ve antioksidan özelliğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminizin zayıf olmasından dolayı sürekli hastalanıyor sanız istiridye mantarıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilirsiniz.

avokado cekirdeginin Bağırsak problemlerini hafifletir

Kabızlığı önler: Lif oranı yüksek olan istiridye mantarı dışkıyı yumuşatır ve kabızlığa iyi gelir. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağladığından dolayı sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunların da ortadan kalmasına yardımcı olur.

avokado cekirdegi Yüksek tansiyonu düzenler

Yüksek tansiyonu düşürür: İstiridye mantarının içerisinde yüksek oranda potasyum bulunur. Bu potasyum tuzun etkisinin azalmasını sağlar ve bu sayede yüksek tansiyon problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Yüksek tansiyon için istiridye mantarı tüketilecekse tuz tüketimine de sınırlama getirilmesi mantıklı olacaktır.

 

Anemiyi engeller: Anemi hastası olan kişiler demir ve folat alımını arttıracak olursa tedavi süreci hızlanmaktadır. Bu yüzden anemi problemi olan kişiler istiridye mantarı gibi demir ve folat içeren besinler tüketmeli. Bu sayede bu hastalıkla mücadele daha kolay bir hale gelecektir.

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTESİ BİLECİK'TE YENİ BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR. (CEM KAAN TOKA/BİLECİK-İHA)

Etiketler:

Yorumlar
  1. ömer dedi ki:

    her bitki mutlaka birşeye iyi geliyor acaba süt üreten hayvanlar bu bitkilerden yiyince hepsi sütte kokteyil mi oluyor

    1. ozcanozden dedi ki:

      Ömer bey sütün besleyici özelliği o kadar otun miks edilmesinden gelmiyor mu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Avokado çekirdeği Nelere İyi Gelir

bağışıklığı güçlendirir kolesterolü düşürür kanserle savaşır kilo kaybına yardımcı olur yüksek tansiyonu düzenler yaşlanmayı geciktirir saçları parlatır... Bağışıklığı güçlendirir: Avokadoda...

Kapat