Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

İsteriye İyi Geliyor Endişeleri Gideriyor

06.08.2015
1.368
İsteriye İyi Geliyor Endişeleri Gideriyor

zufa otu nedir zufa otu nelere iyi gelir zufa isteriyi önler mi zufa otu nasıl kullanılır sinirlere iyi gelen bitkiler şifalı otlar şifalı sebzeler şifalı meyveler zufa otu…

İsteriye İyi Geliyor Endişeleri Gideriyor Ballıbabagiller familyasındandır. Anayurdu Akdeniz havzasından Orta Asya’ya uzanan geniş alanlardır. Ülkemizde de yetişen zufa otu, 75-110 cm. boylanabilen, çok yıllık, kokulu, çalımsı bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, dallara ayrılan yapıda ve yeşil iken, bitkinin ikinci yılında odunsulaşır. Hafif tüylü, koyu yeşil renkli, ince uzun ve ucu sivrilen yaprakları şerit ya da mızraksı biçimlidir. Arı ve kelebeklerin pek sevdiği dudak biçimli çiçekleri çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe ya da beyaz çiçek demetleri oluşturarak, yaz ortasından eylüle kadar açar. Gözyaşı biçimli, yassı ve koyu kahverengi olan tohumları küçük olur.

Zufa Otu Nedir

Bitki, tohumuyla çoğalır veya kökleri bölünerek ya da gövde kalemleri alınarak üretilir. Bileşiminde uçucu yağ, ayrıca flavonit, glisosit, diosmin ile tanen bulunan ve uzun yıllardan beri yararları bilinen zufaotu, günümüzde bazı yemeklere koku ve çeşni katmak üzere küçük miktarlarda eklenir. Kimi şarap ve likörlerin yapımında kullanılır.Ülkemizin bazı yörelerin de Çorduk, Çördük, Arı otu, kutsal ot, sirke otu gibi isimlerle de bilinir.

zufa otu Broşiti önlüyormu

Zufa otunun Faydaları 1-Bronşit, öksürük, boğaz ağrısı ve kronik nezlede etkilidir. 2-Balgam söktürücüdür. 3-Soğuk algınlığında terletici etkisiyle yararlıdır. 4-Saman nezlesinde tahriş olmuş mukozayı iyileştirip rahat ettirir.

Zufa 0tu Nezleye İyi gelirmi

5-Sindirim sistemini uyarıp sindirimi kolaylaştırır. 6-Endişelilik, isteri ve hafif sara durumlarının atlatılmasına yardımcı olur. Bu etkilerinden yararlanmak için, yaz sonunda toplanan yapraklı çiçek başakları, gölgeli ve havadar yerde kurutulur.

Zufa otu Balgam söktürürmü

Zufa Çayı: 1-2 tatlı kaşığı çiçek-yaprak karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika demlenir. Hazırlanan bu Çayın, tadı acı olduğu için biraz bal eklenir. Bu Çaydan günde üç kez birer bardak içilir. Aynı Çay yara, bere ve ezilmelere dıştan uygulanırsa çabuk iyileşmelerini sağlar.

Zufa Otu Histeriye İyi Gelirmi

 

ÖNEMLİ UYARI:Gebelik döneminde zufa otu alınmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kanseri Önlemede Önemli Rol Oynuyor

kansere iyi gelen sebzeler havuç kansere iyi gelir mi kansere İyi gelen bitkiler kanseri önleyen şifalı otlar kanser karşıtı meyveler...

Kapat