Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ispıt Otu Sıkıntılara İyimi Geliyor

09.07.2016
1.975
Ispıt Otu Sıkıntılara İyimi Geliyor

ıspıt nasıl bir ottur ıspıt otu depresyona iyi gelir mi ıspıt boğaz ağrılarına faydalı mı ıspıt otu idrar söktürür mü ıspıt otu sigarayı bıraktırır mı…

Ispıt otunun faydalarını ve ıspıt otunun nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Genelde rutubetli ve nem oranı yüksek yerlerde yetişir Mayıs ve eylül aylarında mavi renkte çiçekler açan ıspıt otunun boyu 15 ile 60 santimetre aralığındadır. Oval ve buruşuk yaprakları vardır ve çiçeklerinin sapları uzundur. Ülkemizde genellikle Marmara bölgesine doğru, kuzey ve batı Anadolu‘da bulunmaktadır.

Kaldirik Vücudu Dinlendirirmi

Düzce’nin sevilen bitkilerinden biri, artık sevenleriyle buluştu. Ispıt (Hodan, Kaldirik) otu, Düzceliler tarafından bilinse de son yıllarda doğal olmasından dolayı oldukça aranan bir bitki. Trabzon ve Artvinde de bilinen bir doğal sebzedir. Trabzon’da Kaldirik Otu ve Tamara Otu olarak da bilinir.

Kaldirik otu

Genelde Mart aylarında tezgahlara inen, baharın habercisi olarak bilinen ve Düzcelilerin severek tükettiği Ispıt (Hodan otu, kaldirik) otu pazardaki yerini aldı. Çeşitli yemekleri yapılan Ispıt (Kaldirik otu )Otu aslında bir şifa kaynağıdır.

Hodan(Kaldirik) Yağı Cilte Fayda Sağlıyormu

Sıkıntıları gideren ve cesareti arttıran hodan otunun diğer adları ıspıt ve kaldirik otudur. Eski çağlarda savaşa giden askerler de cesaret verdiği için bu otu kullanırdı. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki, ıspıt otu böbrek üstü bezlerini etkileyerek rahatlık hissi uyandırmaktadır.

Hodan (Kaldirik) Yağı Kırışıklıkları Gideriyormu

Yüksek oranda kalsiyum, mineral tuz ve potasyum içerdiğinden dolayı tuzsuz diyetlerde tercih edilebilecek bir ottur. Halk arasında Ispıt otu, Hodan Otu, Kaldirik, Sağır dili, Mancır otu, Zirbit otu, olarak da bilinmektedir.

Kaldirik Boğaz Ağrılarına Faydalımı

FAYDALARI: İdrar ve Balgam söktürücü özelliği vardır. Boğaz ağrılarına ve Bademcik iltihabına iyi gelir. Ter atıcıdır. Öksürük kesicidir. Antidepresif etki gösterir. İçeriğindeki kalsiyum kemik sağlığını korurken, potasyum ise kalp sağlığını korumada yardımcı oluyor.

Kaldirik İdrar söktürürmü

İdrar söktürücüdür, idrar yollarını açar. Depresyona iyi geldiği yüzyıllardır bilinmektedir. Vesveseyi, kötü düşünceleri azaltır. İçeriği tuzlu olduğundan dolayı tuzsuz diyetlerde kullanılır. Salatalarda kullanabilirsiniz. Tatlılarda tat için kullanılabilir. Salataya, peynirin yanına ve sandviçlere eklenebilir.

Kaldirik Nedir Nelere iyi Gelir

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hodan Otu Nedir Nelere İyi Gelir

hodan otu nedir nelere iyi gelir hodan otu depresyona iyimi gelir hodan otu balgam söktürür mü hodan otu cesareti artırır...

Kapat