Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

İskorbüt Hastalığına Böbreklere İyi Gelir.

21.10.2015
1.426
İskorbüt Hastalığına Böbreklere İyi Gelir.

kuzukulağı otu ekşikulak otu kuzukulağı nelere faydalı kuzukulağı adeti düzenler mi kuzukulağı idrar söktürür mü kuzukulağı cilde iyimi gelir şifalı bitkiler…

İskorbüt Hastalığına Böbreklere İyi Gelir. Ülkemizde, doğal ortamda bağ, bahçe tarla, ova ve kırlarda yetişen Kuzukulağı, Bahar aylarında 50-60 Cm. yüksekliğe kadar ulaşır Haziran-Eylül Ayları arasında Salkım şeklinde çiçekler açan bu bitki genelde kumlu toprakları ve nemli ortamı sever. Tadı oldukça ekşi olan Kuzukulağı, çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemeği veya salatası yapılarak da tüketilebilir.

Kuzu Kulağı İskobüt Rahatsızlığında kullanılırmı

Kuzukulağının köklerinde tanen, antrakonin ve türevleri, nişasta, reçine ve şekerler bulunur, Kuzukulağının yapraklarında ise potasyum oksalat, nişasta, oksalik asit, bulunur. Demir ve fosfor yönünden de oldukça zengindir. A, B, ve C vitaminleri İçerir. Halk arasında yörelere göre Ekşikulak, Ekşimik, Ekşimek, Turşu otu, Ebem ekşisi, Oğlak kulağı gibi adlarla da tanınır.

Kuzukulağı Adet Düzenliyormu

KUZUKULAĞININ FAYDALARI: Kuzukulağı C Vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelen İskorbüt hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynar. İskorbüt hastalığı tedavi edilmediği takdirde diş dökülmelerine ve ağız içi yaralara sebep olur, Kuzukulağı idrar söktürücü olarak kullanılır, ayrıca çok iyi bir böbrek çalıştıranı olarak bilinir. Sabahları aç karnına kullanıldığında kabızlığı giderir.

Kuzukulağı Böbrekleri Çalıştırırmı

Ayrıca kanı temizlemeye yardımcı olan Kuzukulağı yara, irin, çıbanlar ile cilt hastalıklarının tedavisinde de cilt üstüne uygulandığı mucizevî etkiler göstermektedir. Ciltte bulunan lekelere de iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca tohumları anne sütünü artırmaya yarar. Vücudun kuvvetlenmesine yardımcı olur, kadınlarda regl dönemlerinde kanamaların düzene sokulmasına yardımcı olur. Yine kuzukulağı çayı ateş düşürmeye yardımcı olur. Kuzukulağı kullanacak olan kişilerin tabi öncelikle her şeyde olduğu gibi kararında ve yeterli miktarda kullanmaları gerekir.

Kuzukulağı İdarar Söktürücü Olarak Kullanılıyormu

Kuzukulağı çiğ olarak yenebilir. Tadı ekşidir. Çiğ olarak yenildiğinde mideyi rahatlatmakta, sindirim sistemini düzene koymaktadır. Mide ve bağırsakları temizlemektedir. Yine salata olarak yenildiğinde yukarıda açıklanan iskorbüt hastalığına karşı vücudumuzda direnç geliştirmekte ve içerdiği C Vitamini ile bu hastalığın gelişmesine engel olmaktadır.

Kuzukulağı lapası cilde iyimi geliyor

Kuzukulağı taze iken ezilerek güneş yanığı olan yerlere sürüldüğünde rahatlatıcı bir etki göstermekte ve güneş yanıklarından sonra meydana gelebilecek lekelenmeleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kuzukulağı Nelere İyi Geliyor

ÇAYI: Kurutulmuş Kuzukulağının 50 gram kadarı kaynatılarak çay gibi demlenerek içildiğinde idrar söktürücü bir etki yapar. Aynı zamanda bu şekilde içildiğinde ateş düşürücü özelliği de sahiptir. Egzama, sivilce, sedef hastalıkları içinse yaklaşık 50 -60 gr. Kuzukulağı 15 dakika kaynatılır. Demlenen kuzukulağı çayı günde üç bardak içilir. Kuzukulağı salatası yapılarak da tüketilebilen bir bitkidir. Bir demet Kuzukulağı sapları kesilerek temizlenir ve ayıklanır, daha sonra üzerine yoğurt ve istenirse sarımsak ilave edilir, karıştırılır ve yenmeye hazır hale getirilir. Bu şekilde tüketilen kuzukulağı yine birçok fayda sağlar. Kuzukulağı lapa haline getirilerek çıban vb. yaraların üzerine konularak bu yaraların ve çıbanların tedavisinde kullanılır.

Kuzu Kulağı İskobüt Rahatsızlığında kullanılırmı

UYARI: Kuzukulağı, romatizma, gut hastalığı ve böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde birtakım rahatsızlıklara yol açabileceğinden dikkatli kullanılması veya kullanılmaması tavsiye edilir. Kuzukulağı tüketirken özellikle de taze olarak tüketirken dikkat edilmesi gereken özelliklerinden biriside hafif müshil etkisi olduğudur. Çok fazla tüketildiğinde ishal sebep olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Alpinya Nedir,Nelere Faydalıdır.

alpinya bitkisi nedir nelere iyi gelir alpinya iştah açar mı alpinya göğsü yumuşatır mı alpinya kasları kuvvetlendirir mi alpinya romatizmaya...

Kapat