Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ihlamurun Faydaları Nelerdir ?

08.02.2014
1.951
Ihlamurun Faydaları Nelerdir ?

ıhlamur ıhlamurun faydaları nelerdir kalbe iyi gelen bitkiler sinirlere iyi gelen bitkiler kan yapan bitkiler rahatlık veren bitkiler böbreğe iyi gelen bitkiler…

Latincesi:Tilia Sylvestris-Linden dir.Nemli yerlerde seyrek ormanlarda yetişir.Çiçekleri ve kabuğu kullanılır.Temmuz ve Ağustos aylarında toplanır güneşte kurutulur.Çiçekleri birinci kalite kabul edilir. Diğer bir kullanım şeklide yaprakları, dalları ve ağacın kabuğudur.

1-Üşütme ve soğuk algınlığında çayı demlenerek içildiğinde göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, balgam söktürür, sinirleri kuvvetlendirir. Sıcak içilirse terletir ve rahatlık verir. Mide zafiyetini giderir kan yapar, krampları giderir. Balla karıştırılıp içildiğinde kabızlığı giderir cilde güzellik verir. Migren için bol miktarda içilmesi önerilir.

2-Kalp kaslarını kuvvetlendirir, kalp zafiyetine büyük fayda sağlar, kalp çarpıntısına fayda verir, kan dolaşımını düzenler, damar kireçlenmesini engeller, kan yapar. Böbrekleri çalıştırarak temizler bol idrar söktürür, kum döker taş oluşumunu önler.Böbrek ve mesaneyi kuvvetlendirir.

3-Bağırsakları açar, hazmı kolaylaştırır, bel ağrılarına ve kulunca çok faydalıdır.2-3 adet karanfil konularak çayı demlenir yatmadan yarım saat önce içilirse çok güzel uyku verir.

bitkiklurdu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hünnap Ağacının Faydaları Nelerdir ?

hünnap ağacı şeker hastalığına iyi gelen bitkiler...

Kapat