Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

İbrik Oto Su İstemez Ona Böcekler Yeter

05.04.2016
1.786
İbrik Oto Su İstemez Ona Böcekler Yeter

ibrik otu etçil mi ibrik otu böcekle mi besleniyor öksürüğe iyi gelen bitkiler kene kovan bitkiler kene yiyen etçil bitkiler adet düzenleyen bitkiler…

Latincesi: Lependes (nepenthes) olan, Böcekçil bitkilerden ibrik otları hemen hemen bütün tropik bölgelerde yetişirler. Güney illerimizde bahçelerde yetişebiliyor, büyük şehirlerde ise evde bile büyüyor her çiçek gibi saksıda yetişiyor, onu arada bir sulamak da yetmiyor, zira o, böcek ve sinek yemeden yaşayamıyor. Bu bitkilerde diğer etçil bitkilerde olduğu gibi hareketli bir kapan düzeneği yoktur. Bu çiçeğin rengi ve kokusu böcekleri cezbediyor. Gelip hazneye giriyorlar, bitki de kapağını kapatıyor. Salgıladığı enzimlerle onları gıdaya çeviriyor.

İbrik otu Bahçalerde Yetişir mi

Bu bitkiler, tıpkı sürahi gibi üstte uzun bir boyuna, altta ise balonsu su haznesine sahip. Üst kısma gelen böcek ne kadar çırpınsa da boyundan aşağıya doğru kayıp, balonsu haznede salgılanan enzimler tarafından sindirilir.

İbrik otu süs bitkisimidir

Bunlar avlarının kendi ayaklarıyla gelip tuzağa düşmesini beklerler. İbrik otunun yaprak uçları üstte birleşerek, karnı ve ağzı geniş, ortadaki boyun bölümü dar olan ibrik biçiminde bir yapı oluşturur. Uzunluğu türe bağlı olarak 3.5 ila 50 cm. arasında değişen bu ibriğin içinde 1 litreye kadar sıvı birikebilir. İbriğin ağzı içeriye doğru kıvrık, üstü de kaygan bir maddeyle kaplıdır.

İbrik otu Saksıda Yetiştiriliyor mu

Bazı türlerde bu ibriğin üstünde yine yapraktan bir kapak bulunur. Genellikle parlak yeşil üstüne, kırmızı benekli olan ibriğin canlı renkleri ve içindeki balözünün kokusu böcekler için çok çekicidir. Buna aldanan böcekler ibriğin dudak kısmına konar ve kaygan yüzeyde tutunamayarak içindeki sıvıya düşüp boğulur. Bitki de bu sıvının yardımıyla böceğin kendisine yarayan bölümlerini sindirir.

İbrik Otu Tohumunu Nereden Temin edebiliriz

FAYDALARI: Kene Isırmasına karşı etkili bir bitkidir. İdrar söktürür, Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Titremeli, kasılmalı öksürük nöbetlerinde, boğmaca has-talığında toz haline getirilmiş İbrik otu 500 gram kaynar su ile haş¬lanır, soğuduktan sonra süzülerek 2 gün içinde aralıklarla azar azar içilir. Bitki taze haldeyken suyu çıkarılarak nasırlara ve siğillere karşı kullanılır.

İbrik otu bitkisi Sinek yer mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kolokas Patatesmidir Nedir Nelere İyi Gelir

kolokas patates türü mü kolokas nerede yetişir kolokas nelere iyi gelir kolokas bağırsak kanserine iyi gelir mi kolokas şeker hastalığına...

Kapat