Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hurma Çekirdeği Gebeliği Önler Prostata İyi Gelir

21.12.2016
1.530
Hurma Çekirdeği Gebeliği Önler Prostata İyi Gelir

hurma çekirdeği gebeliği önler mi böbrek kumlarını hurma çekirdeği döker mi kolesterole hurma çekirdeği iyi gelir mi göze hurma çekirdeği faydalı mı…

Prostat tedavisinde etkili olan Hurma çekirdeği karın şişliklerine bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı müthiş bir ilaçtır. Hurma çekirdeği, hurmanın içinde bulunan sert yapılı, bir parçasıdır. Hacmi hurmasına göre değişir. Hurma çekirdeği kıtmir denen ince bir zarla kaplıdır. Ortasından uzunlamasına bir yarık vardır. Bu yarığa “uhdut” denir. Yarığın içinde ince bir ipçik vardır buna da fetil denir. Çekirdeğin sırt kısmında da bir nokta bulunur bu noktaya da nakîr denir. Uzmanlar hurma cinsini tayin etmede hurmanın kendisine değil de çekirdeğine itimat ederler.

FAYDALARI: Hurma çekirdeğinden üretilen tıbbi bir sabun mantar tedavisinde ve mikrop kırıcı antiseptik olarak kullanılır. Hurma yağı çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Hurma yağı doğaldır. Hidrojen değildir. Sıcaklık ve sıcak pres gibi çözücülerle işlenmemiştir. Trans yağ asitlerini içeriğinde bulundurmaz. Gerekli bir yağ asidi olan omega 6 içermektedir. Yemek pişirmede kullanıldığında değişime uğramaz. Kan lipidlerini iyileştirir.

Yararlı olan HDL kolesterolünü attırır. Hurma yağının hazmı ve sindirimi kolaydır. Yine hurma çekirdeği hayvan yemi olarak kullanır besleyici ve etkili bir hayvan yemidir. Bir dizi araştırmadan sonra hurma çekirdeğinin bazı kimyevi ilaçların yerine prostat tedavisinde de kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Hurma çekirdeği karın şişliklerine ve bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı müthiş bir ilaçtır.

Çekirdek parçalanarak su ile iyice kaynatılıp, içilirse böbrek ve safra taşları olan hastalara şifa verir. Hurma çekirdeği yakılarak sürme gibi göze çekilirse kirpikleri uzatır. Göz çapaklanmalarına iyi gelir. Hamile kalmayı önler. Prostat kanserine iyi gelir, Böbrek taşlarını düşürmede yardımcı olur.

HURMA YAĞI: Hurma yağı, yağ hurması meyvesinin etinden elde edilmektedir. Zeytin yağında olduğu gibi hurma yağı adı verilen yağda bir meyve yağıdır. Hurma yağı, hurma meyvesinin çekirdeğinden ya da hurma meyvesinin tohumundan elde edilen hurma çekirdeği yağı ile karıştırılmamalıdır. Hurma yağı meyvesinden iki farklı yağ türü elde edilmektedir. Bunlardan biri hurma yağı diğeri ise hurma çekirdeği yağıdır.

Elde edilen bu tür yağda yenilebilir yağlardır. Ancak çok farklı kimyasal bileşim, fiziksel özellikler ile birlikte uygulamalara da sahiptir. Her bir hurma meyvesi, hurma yağının yaklaşık olarak % 90′ ını ve hurma çekirdeği yağının yaklaşık olarak %10’unu sağlamaktadır. Hurma yağı eşit oranlarda doymuş yağ ve doymamış yağ asitleri içermektedir. Hurma yağı özellikle doymuş palmitik asit bakımından oldukça zengindir. Hurma yağı oda sıcaklığında bulunduğunda yarı katı bir halde bulunmaktadır.

Hurma yağının sıvı bölümü parçalar halinde ayrılarak katı bölümden fiziksel olarak ayrılmaktadır. Parçalanma işleminden daha sonra sıvı bölüme hurma olein adı verilmekte ve çoğunluklu şişelenerek yemek pişirmek için kullanılan yağlar arasında bulunarak satılmaktadır. Hurma yağının katı bölümü ise genellikle margarin, katı yağ ya da sebze gibi yağları formüle etmek için kullanılır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Açlık Otu Hızlı Kilo Verdirir Yağ Yakar Kum Döker

açlık otu kilo verdirir mi,açlık otu yağları yakar mı,açlık otu böbrek kumlarını döker mi,açlık otu mideye iyimi geliyor,açlık otu tansiyonu...

Kapat