Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hodan Otu Nedir Nelere İyi Gelir

09.07.2016
1.429
Hodan Otu Nedir Nelere İyi Gelir

hodan otu nedir nelere iyi gelir hodan otu depresyona iyimi gelir hodan otu balgam söktürür mü hodan otu cesareti artırır mı hodan otu bademciğe iyi gelir mi

Hodan Otu Nedir Nelere İyi Gelir Hodan otunun faydalarını ve hodan otunun nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Genelde rutubetli ve nem oranı yüksek yerlerde yetişir Mayıs ve eylül aylarında mavi renkte çiçekler açan Hodan otunun boyu 15 ile 60 santimetre aralığındadır. Oval ve buruşuk yaprakları vardır ve çiçeklerinin sapları uzundur.

Hodan(Kaldirik) Yağı Cilte Fayda Sağlıyormu

Ülkemizde genellikle Marmara bölgesine doğru, kuzey ve batı Anadolu‘da bulunmaktadır. Düzce’nin sevilen bitkilerinden biri, artık sevenleriyle buluştu. Hodan(Kaldirik)otu, Düzceliler tarafından bilinse de son yıllarda doğal olmasından dolayı oldukça aranan bir bitki. Trabzon ve Artvinde de bilinen bir doğal sebzedir. Trabzon’da Kaldirik Otu ve Tamara Otu olarak da bilinir.

Hodan (Kaldirik) Yağı Kırışıklıkları Gideriyormu

Genelde Mart aylarında tezgahlara inen, baharın habercisi olarak bilinen ve Düzcelilerin severek tükettiği Hodan (kaldirik) otu pazardaki yerini aldı. Çeşitli yemekleri yapılan Kaldirik Otu aslında bir şifa kaynağıdır. Sıkıntıları gideren ve cesareti arttıran hodan otunun diğer adları ıspıt ve kaldirik otudur.

Kaldirik Vücudu Dinlendirirmi

Eski çağlarda savaşa giden askerler de cesaret verdiği için bu otu kullanırdı. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki, hodan otu böbrek üstü bezlerini etkileyerek rahatlık hissi uyandırmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum, mineral tuz ve potasyum içerdiğinden dolayı tuzsuz diyetlerde tercih edilebilecek bir ottur. Halk arasında Ispıt otu, Kaldirik, Sağır dili, Mancır otu, Zirbit otu, olarak da bilinmektedir.

Kaldirik Boğaz Ağrılarına Faydalımı

FAYDALARI: İdrar ve Balgam söktürücü özelliği vardır. Boğaz ağrılarına ve Bademcik iltihabına iyi gelir. Ter atıcıdır. Öksürük kesicidir. Antidepresif etki gösterir. İçeriğindeki kalsiyum kemik sağlığını korurken, potasyum ise kalp sağlığını korumada yardımcı oluyor.

Kaldirik İdrar söktürürmü

İdrar söktürücüdür, idrar yollarını açar. Depresyona iyi geldiği yüzyıllardır bilinmektedir. Vesveseyi, kötü düşünceleri azaltır. İçeriği tuzlu olduğundan dolayı tuzsuz diyetlerde kullanılır. Salatalarda kullanabilirsiniz. Tatlılarda tat için kullanılabilir. Salataya, peynirin yanına ve sandviçlere eklenebilir.

Kaldirik otu

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı Muzun Cinsel Güce Etkileri Şaşırtıyor

kırmızı muz cinsel gücü artırıyor mu kırmızı muz libidoyu yükseltir mi kırmızı muz zayıflatır mı kırmızı muz cilt bozukluğuna iyimi...

Kapat