Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hiltit Nedir Nelere İyi Gelir

12.03.2016
6.715
Hiltit Nedir Nelere İyi Gelir

hiltit histeriye iyimi geliyor,hiltit kurt düşürür mü,hiltit epilepsiye iyi gelir mi,hiltit kemik erimesini önler mi…

Maydanozgiller familyasından olup Anayurdu Asya, özellikle de İran ve Afganistan’dır. Türkiye’de de Hatay, Adana, İçel illerinde yetişir. 1.5-2 metre boylarında, kalın köklü, maydanozu andıran iri paçalı yapraklı, temmuz ayında dal uçlarında şemsiyemsi sarı çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Halk arasında yörelere göre Haltit, Hiltit, Şeytan pisliği, Şeytan tersi, Şeytan otu, Cennet aşı, cennet otu, Kudret otu, Asafoetida gibi isimlerle de bilinir. Ayurveda tıbbının önde gelen bitkilerindendir.10-12. Yüz yılda Baharat olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Hiltit Otu Sindirimi kolaylaştırır

Dördüncü yılını tamamlayan bitkiler kökünden kesilir, sızan sıvının kuruyup katılaşması beklenir. Sarımsak ve soğanı çağrıştıran, güçlü, kötü bir kokusu vardır. Yemekte kullanıldığında bu kötü koku kaybolur. Uçucu yağ, reçine, zamk ve organik asitler içerir. Şeytantersi yağındaysa bolca kükürt ve yanı sıra terpenler, asetik asit bulunur. Hiltit köklerinden elde edilen Zamkdan çay, tentür, eter yağı ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Hiltit Otu kurt düşürücüdür

FAYDALARI: Sindirim kolaylaştırıcı, gaz balgam söktürücü, şişkinlik giderici, spazm çözücü, kurt düşürücü, güçlendirici, parazit yok edici, yatıştırıcı (özellikle histeride) etkileri vardır. Bronşite, astıma, yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Bunun için 0.5-1 gramlık dozlarda günde iki ya da üç kez alınır.

Hiltit otu özellikle histeride kullanılır

Bitkinin balgam söktürücü, spazm çözücü etkilerini modern tıp da kabul etmektedir. Histeri, nevastani, iç huzursuzluk, korku, sindirim bozukluğu, ülser (iyileşmeyen yaralar), pis kokulu yaralar, dolama, şişkinlik, kemik erimesi ve kemik ağrılarına karşı kullanılır. Hiltit her türlü pis kokulu ter, idrar, yellenme ve nefes kokusuna karşı kullanılır. Hiltit, ezilerek yavaş yavaş sıcak su ile içilirse ses kısıklığını giderir; sesi safileştirir. İki buçuk gram Hiltit, yumurta ile içilirse müzmin öksürüğü keser.

Hiltit Otu kurt düşürücüdür

Kuru incirle yenirse sarılığa karşı şifa verir. Bağırsak kolitlerine karşı iyi gelir. Eritilir, çıban üzerine konursa faydası görülür. Balgamı, vücudu fesada götüren rutubeti, bağırsaktaki gazları, mide üşütmesine, idrar zorluğunu, iç veremini, sinir zafiyetini giderir.

Hiltit Otu gaz ve balgam söktürücüdür

Sarı benizli olan içmeye devam ederse yüzündeki sarılık gider, yerine kan gelir. Bağırsak kurtlarını döker, basuru şifaya kavuşturur, dört günde bir gelen sıtmayı giderir. Sar’a hastalığına karşı da iyi gelir. Kullanılışı; Hiltit, ikişer buçuk gram alınarak sıcak su içinde eritilir ve içilir.

Hiltit otu astıma, yüksek tansiyona iyi gelir

Konu Aramaları:

hiltit,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir

çörekotu yağı nasıl çıkartılır çörekotu yağı saça ve cilde iyi gelir mi çörekotu yağı cinsel gücü artırır mı çörekotu yağı...

Kapat