Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hilaliye Nasıl Bir Bitkidir Nelere İyi Gelir

21.03.2016
1.128
Hilaliye Nasıl Bir Bitkidir Nelere İyi Gelir

hilaliye bitkisi nerelerde kullanılır hilaliye nelere iyi gelir safra taşını hilaliye eritir mi sarılık için hilaliye kullanılır mı akciğere iyi gelen bitkiler…

Hilaliye Gelincikgiller familyasından olup, 30-80 cm boyunda, çok yıllık, çok çatallı bir bitkidir. Kökü parmak kalınlığında, alt yaprakları uzun saplı kanat yapraklardan oluşur. Gövde yaprakları sapsız oturmuş vaziyette yine kanat yapraklardan oluşur. Çiçekleri, taç yaprakları dört adet, oval veya yumurta şeklinde, altın sarısı renktedir. Dalların ucundaki çiçek demetinde 4-12 çiçek bulunur.

Hilaliye Karaciğer iltihabını önler

Meyveleri fasulye kapçığını andırır fakat oldukça ince ve uzun içinde 4-6 adet yumurta şeklinde tohumları içerir. Sapı kırıldığı zaman sarı renkli bir süt akar. Zehirlidir. Temmuz ve Ağustos’ta en yüksek oranda alkaloit içerdiğinden dolayı bu aylarda toplanmalıdır. Halk arasında Kaşıntı otu, kırlangıç otu, Haşiset-ül-hattaf, Hilaliye, Chelidonium majus, Celandine, Cheyidoine olarakta bilinir.

Hilaliye Otu Ağrı Giderir mi

FAYDALARI: Safra, mide ve bağırsak kramplarına karşı kullanılır. Safra taşının önlenmesinde ve düşürülmesinde etkilidir. Hepatit (sarılık), safra kesesi iltihabı, safra taşlarına karşı kullanılır. Karaciğer iltihabı, akciğer iltihabında fayda sağlar. İshal, melankoli, korkuya karşı kullanılır. Sütü siğil ve nasırların tedavisinde kullanılır.

Hilaliye otu nelere iyi gelir

Kullanım Şekli: Tentür: Hilaliye otunun sadece kökü tentür yapımında kullanılır. Sökülen köklerinden 100 gr yıkanıp temizlendikten sonra ince ince kıyılarak bir şişeye doldurulur ve üzerine 500 ml %70′lik Etanol ilave edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır. 6-8 hafta sonra süzülerek Tentür hazırlanır ve hazırlandıktan sonra güneş ışınlarından uzakta muhafaza etmek gerekir.

Hilaliye otu Safra, mide ve bağırsak kramplarına karşı kullanılır

ÇAYI: İki kahve kaşığı Hilaliye demliğe konur. Üzerine yarım litre kaynar su ilave edilir. 5-10 dakika demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

Hilalye otunun sütü siğil ve nasırları kurutur

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Celandine Nedir Nelere İyi Gelir

celandine nasıl bir ottur nelere iyi gelir celandine safra taşını düşürür mü safra iltihabına celandine iyi gelir mi sarılığa iyi...

Kapat