Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Her Gün Oruç Açtığımız Mucize Meyveyi Tanıyın

11.07.2014
2.168
Her Gün Oruç Açtığımız Mucize Meyveyi Tanıyın

Ramazan ayında oruç açılırken tüketilen hurma, bağırsakları daha hızlı hareket ettirerek kilo verilmesini sağlıyor. Hurmanın meyveler arasında en yüksek kaloriye ve şeker oranına sahip olduğu ve bol miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum gibi vitamin içerdiği bilinmektedir.
Hurmanın içeriğinde yüzde 20 oranında da su bulunduğu ve lifli yapısının da bağırsakları rahatlattığı biliniyor. Ayrıca bağırsakları hareket ettirip kabızlığı gidererek gıdaların emilim süresini azaltan hurma, kilo verilmesini sağlıyor. Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce iki-üç hurma yenilerek yapılan diyetin iştah kesip tok tuttuğu ve bağırsak hareketlerini hızlandırdığı Tokluk hissi verdiği için bu da kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi nedeniyle uzun süre tokluk hissi verdiği anlamına geliyor. Ayrıca hurma sindirim sistemini harekete geçirir. Bir bardak suyun içerisine akşam konulan iki hurma, sabah aç karnına yenildiğinde, kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. Hurmalar yüksek oranda lifli ve şekerlidir. Bilim adamları, lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlar. Bütün bu etkiler de hurmayı birinci sınıf bir zayıflama aracı haline getiriyor.”
Hurmanın içerdiği B1 vitaminiyle sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırdığını, kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık, sindirim sistemi problemleri, mide bulantısı, iştahsızlık, zayıflık, Kalp problemleri ve kansere karşı koruyucudur.
Özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için hurmanın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Emziren kadınların ise süt miktarını arttıran etkisi vardır. Hurmanın antiseptik, lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren ve sütü artıran bir ilaç olduğu belirlenmiştir. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan aminoasitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar.
Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir. Hurma da, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.
Hurma antioksidan özelliğe sahip olup, bol miktarda antioksidan ihtiva etmektedir,antioksidanların kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde faydalı olduğu bilinmektedir. Hurmanın soğuk ortamda muhafazasında antioksidan yoğunluğu artmaktadır. Hücre yaşlanmasında koruyucu etkisi vardır. Gençlik iksiri olarak da değerlendirilen hurmanın içeriğindeki demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder. Kısaca günde 15 hurma yiyerek vücudunuzun demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz. İçerisinde A vitaminini de bulunduran hurma, hafıza kaybını önlüyor. Zengin A vitamini içeriğinden dolayı düzenli tüketildiğinde göz sağlığını koruyup, özellikle gece körlüğünü iyileştiriyor.

Tüylerinizden Doğal Yollar İle Kurtulmayı Öğrenmek İçin Tıklayın…

hurma kuru

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Karışımlar Yaz Gribine İyi Geliyor

yaz gribine bal ve tarçın iyi gelir mi bal ve tarçın cinselliğe iyi gelir mi nasıl kilo alırım diş ağrısına...

Kapat