Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Her Derde Deva Olan Sakızın Müthiş Faydası

02.08.2015
3.468
Her Derde Deva Olan Sakızın Müthiş Faydası

damla sakızı nelere faydalıdır cilt bakımına ne iyi gelir tansiyona iyi gelen sakız diş eti kanamalarına ne iyi gelir damla sakızı kalp krizini önler mi şifalı sakız damla sakızı…

Her Derde Deva Olan Sakızın Müthiş Faydası Saç dökülmesinden yılan sokmasına kadar pek çok ilâçta kullanılan damla sakızı, antiseptik özelliği ile yara merhemi görevini fazlasıyla ifa ediyor. Sakız yağının, kandaki kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini azalttığı biliniyor.Dünyada sadece Yunanistan’ın Sakız Adası ve Onun karşısına denk gelen İzmir’in Çeşme ilçesinde yetişen sakız ağaçlarını komşumuz korurken, bizler maalesef büyük çoğunluğunu keserek yok etmişiz. Bugün kalanların korunmaya alınması “gidenleri” geri getirmese de, atılan iyi niyetli adımlar umut veriyor.

Sakız Ağacı Nerede Yetişir

Her daim yeşil bir ağaç, yaprak dökmüyor. “Fiziksel ve kimyasal” özellikleri açısından bir reçine olan damla sakızı, ağacın gövde ve kalın dallarının çizilmesiyle elde ediliyor. Açılan “yaralardan” kendiliğinden akan doğal reçine, havayla temas sonucu “bilinen” yuvarlak biçimini ve sarımsı rengini alıyor. Antik çağlardan beri bilinen ve kullanılan sakız,

Damla Sakızı Nelere iyi Geliyor

Bergamalı Galen, saç dökülmesinden yılan sokmasına kadar pek çok ilâçda damla sakızına yer verirken Romalı Kadınlar, dişlerini ağacın dallarıyla beyazlatmışlardır. Günümüzde diş macunlarının içine damla sakızı katılmasını, eski bir gelenek olarak izah etmenin zor olmadığını görebiliriz. Bugün bunun dışında pek çok kullanım alanı vardır: Sakız yağının antiseptik özelliği yara merhemler inin adeta “ilacı” gibi.

Damla Sakızı Nasıl Elde Edilir

Kozmetik sanayinde; cilt bakım kremlerinin yanı sıra UV ışınlarını emme özelliği sayesinde, güneş yağlarının, kremlerin de vazgeçilmezi. Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini azalttığı bilinenler arasında. Yüksek tansiyonun düşürür, şeker hastalığına iyi gelir, kolesterolün, kronik bronşitin, mide ağrılarının tedavisinde kullanılır.

Damla Sakıaı Cilde İyi Gelirmi

Ameliyat ipliklerin yapımında kullanılır. İlaç Sanayisinde Diş hekimliğinde, dişlere dolgu yapılması ve boşlukların kapatılması, dişlerin korunması için yapılan diş kalıplarının yapımında, diş etlerinin güçlendirilmesinde ve ağzın hijyenik temizliğinde Kozmetik ürünlerin yapımında(şampuan, sabun, tırnak cilası, duş sabunu, tüy dökücü kremler) Esans yapımında(kokular, yüz kremleri)

Damla Sakızı Nasıl Elde Edilir

İçki yapımında(damla sakızı likörü, uzo, konyak ve diğer yunan içkileri) Şekerleme ve tatlı yapımında tat iyileştirici olarak(lokumlar, sakızlar, şekerlemeler, tatlılar, pastiller, çörekler, dondurmalar, ekmek, tatlandırıcılar)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Depresyonlara Melisa Çayıyla Son Verin

melisa nedir melisa nelere iyi gelir melisa çayı sakinleştirir mi sakinleştiren bitkiler şifalı otlar şifalı bitkiler depresyona iyi gelen bitkiler...

Kapat