Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hepatite,Kalp,Damar Hastalıklarına İyi Gelir.

12.10.2015
1.460
Hepatite,Kalp,Damar Hastalıklarına İyi Gelir.

ayva ayva kalp ve damarlara faydalı mı ayva kolesterole iyimi gelir ayva çekirdeği cilde faydalı mı ayva hepatite iyimi geliyor ayva jölesi akneleri yok eder mi…

Hepatite,Kalp,Damar Hastalıklarına İyi Gelir. Kış ayları yaklaşırken Ayva mevsimi açıldı. Uzmanlar ise bu meyvenin adeta şifa dağıttığını anlattı. A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, bakır, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller içeren ayvanın faydalarını uzmanlar şöyle sıraladı: Felç: Ayva, güçlü antioksidanlardan polifenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler serbest radikallerle savaşıp, yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve felç riskine karşı koruma sağlar.Hepatit: Yapılan bir Japon çalışmasında ayva kabuğundaki anti-viral maddelerin Hepatit A, B ve C’ye neden olan organizmaların büyümesini engellediği kanıtlanmıştır.

Ayva Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydalımı

Kanser: Ayvanın etli kısmını oluşturan astrenjan (sindirim kanalı yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek amacıyla kullanılan maddeler) bileşikler tanenler olarak bilinir. Bu tanenler kalın bağırsakta kansere neden olan kimyasalları bağlarlar, kanserlere ve bağırsak hastalığına karşı korurlar. Gribal enfeksiyonlar: Ayva anti-viral (virüslere karşı) özelliklere sahiptir, antiseptiktir. Soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

Ayvayı Yemek Sağlığa Faydalımı

Kalp-damar Hastalıkları: Ayva yüksek seviyede çözünür lif olan pektin ile kötü kolesterolü düşürür. Kilo kaybı: Ayva yüksek lif içeriğinden ötürü kilo kaybına fayda sağlar. İdrar söktürücü bir özelliği olduğundan ayva vücutta sıvı birikimini de ortadan kaldırır.

Ayva Saç ve Cilt Bakımı İçin Yararlımı

Ayva Çekirdeği Nasıl Kullanılır? Doğanın bize sunduğu mucizelerden birisi: Ayva çekirdeği Sonbahar ayı itibari ile kış sonuna kadar bu mucize meyveyi marketlerde bulmak mümkün. Ayvayı afiyetle yerken, ayva çekirdeklerini kesinlikle atmayın. Bu çok amaçlı küçük çekirdekler ile evinizde mucizeler yaratabilirsiniz. Ayva çekirdeklerinden, tatlı jölesinden tutunda saç jölesi, sıvı dezenfektan, sivilce maskesi, cilt maskesi yapmak mümkün. Saç bakımı ve cilt bakımı için ideal bir doğal üründür.

Ayva Çekirdeğinden Jölemi Yapılıyor

Ayva Çekirdeği Faydaları Nelerdir? 5-6 gram ayva çekirdeği; 1 bardak su içinde 15 dakika kaynatılır ve ılıtıldığında jölemsi bir sıvı oluşur. Ayva çekirdeği ile oluşan bu sıvı boğaz ağrıları için kullanılır. Göğsü yumuşatır. Aynı şekilde sindirim sistemi içinde faydalıdır. Jölemsi kıvamı sayesinde kabızlığı ve ishali keser. Yukarıda tarifini verdiğimiz tentür, aynı zamanda cilde sürüldüğünde cildi yumuşatır ve nem kapasitesini arttırır. Egzama, sivilce ve yanık için uygulanabilir.

Ayva Çekirdeği Jölesinden Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

Ayva çekirdeği jölesi dudaklara sürüldüğünde, dudak çatlaklarını, ele sürüldüğünde el çatlaklarını gidermeye yardımcı olur. Ayva çekirdeği suda bekletildiğinde kendiliğinden jöle kıvamını almaktadır. Başka hiç bir katkı maddesi istememektedir. Bu % 100 doğal jöle ile el ve vücut kremi, saç kremi ve jölesi yapmak mümkündür.

Ayva Çekirdeği Jölesi Kırışıklıkları Giderirmi

Aşağıda tarifini vermeden önce hatırlatalım tek dezavantajı çabuk bozulmasıdır. Bu sebeple kesinlikle temiz bir kap içinde hazırlanmalı, su yerine ise gül suyu kullanılmalıdır ve hazırlanan jöle buzdolabında saklanmalıdır. Kullanma süresi ise değişken olmakla birlikte 10-15 gün arasındadır.

Ayva Çekirdeklerinden Saç Jölesi Yapılıyormu

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Hazırlanır? Ayva çekirdeği ile tatlı jölesi hazırlamak: Bir Su bardağı temiz su, 1 yemek kaşığı dolusu ayva çekirdeği, bir tatlı kaşığı şeker ile hazırlanır. Şeker suda eritilir ve içerisine ayva çekirdekleri eklenir. Ardından, oda sıcaklığında 1 gün ağzı kapalı bekletilir. Ertesi gün temiz bir tahta kaşıkla karıştırılarak ağzı kapatılır ve buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bir hafta bekletilir. Bekletilme esnasında günde bir-iki kez karıştırılır. Bir hafta sonunda bir tülbent yardımı ile süzülür ve buzdolabında temiz bir kap içinde saklanır. İçerisinde şeker dışında katkı maddesi olmadığından kısa zamanda tüketilmesinde fayda vardır.

Ayva Çekirdeğinden Elde Edilen Jöle Cilde İyimi Geliyor

Cilt Bakımı ve Saç Bakımı için Ayva çekirdeği: Bir su bardağı gül suyu içine 15-20 adet ayva çekirdeği atılır ve bir süre bekletilir. Jöle kıvamını alında çekirdekler, temiz bir tahta spartula ile çıkarılır. Kesinlikle kirli bir şey değdirilmemelidir. Ayva çekirdekleri ne kadar suda beklerse jöle kıvamı o kadar artar ancak maksimum 1 günü geçmeyecek kadar bekletilmesi daha uygundur. Daha sonra buzdolabına ağzı kapalı bir kapta kaldırılmalıdır. Bu jöle saçlara sürüldüğünde saç tellerini belirgin bir ölçüde kalınlaştırmak tadır. Aynı zamanda şekil vermek amacıyla normal jöle yerine kullanılabilmektedir ve normal jöleden daha etkilidir.

Ayva Çekirdeği Jölesi Sivilcelere ve Kırışıklıklara iyimi Gelir

Cilt maskesi şeklinde uygulandığında ise temiz cilde uygulandıktan 15 dakika sonra cilt yıkanır. Ayva çekirdeği maskesi dediğimiz bu uygulama, özellikle sivilce ve sivilce lekelerini onarıcı, kırışıklık giderici olarak kullanılabilir. Uyarı: Ayva çekirdeği ile jöle hazırlarken lütfen temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edin. Ayva çekirdekleri su ile temas ettiğinde çabuk bozulurlar, çok beklemişse kullanmayın, ışıktan uzak tutun ve buzdolabında muhafaza edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Saç Ve Cilt Bakımı İçin İdeal Bir Doğal Ürün.

ayva çekirdeği jölesi ayva çekirdeği maskesi cilde iyimi geliyor sivilcelere iyi gelen cilt maskeleri ayva çekirdeğinden saç jölesi nasıl yapılır...

Kapat