Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hem Mutluluk Kaynağı Hem Şifa Dağıtıyor

14.07.2015
1.351
Hem Mutluluk Kaynağı Hem Şifa Dağıtıyor

cilde iyi gelen meyveler cinselliğe iyi gelen meyveler kemiklere faydalı bitkiler mideye iyi gelen meyveler mutluluk veren meyveler şifalı otlar şifalı bitkiler…

Hem Mutluluk Kaynağı Hem Şifa Dağıtıyor Sağlık ve mutluluğun meyvesi muz: Muzu sağlıklı meyvelerin baş köşesine yerleştiren temel özelliği en güçlü potasyum depolarından biri olması. Tansiyonu düşürme, kalbi koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma gibi onlarca faydası var. Muz sadece sağlık değil aynı zamanda, mutluluk veren bir meyvedir:

Şifalı Meyveler

Mutlu eder: Muz yemek sizi gerçekten mutlu eder. Bunun nedeni serotonin isimli doğal kimyasalın salgılanmasına destek olması, beyni adeta serotonine boğup mutluluk sarhoşu haline getirmesi. Yüksek miktarda serotonin beyne sadece iyilik hissi, keyif ve mutluluk da vermez, aynı zamanda daha iyi iletişim kurmanızı, daha hızlı düşünmenizi, daha kolay konsantre olmanızı, daha çabuk karar vermenizi sağlar.

Muz

Tansiyonu dengeler: Güçlü potasyum depolarından biri olması. Bir muzda ortalama 400-450 mg civarında potasyum vardır. Potasyum her şeyden önce en önemli yaşamsal minerallerden biridir. Tansiyonu düşürmede, dengelemede son derece önemli görevler üstlenir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma günde iki muz tüketen hafif hipertansiyonluların çoğunda tansiyonun ilaç kullanmadan bile ayarlanabileceği gösterildi. Kalbi korur kas güçsüzlüğünü azaltır, kas-sinir ilişkisini iyileştirir Hipertansiyon konusundaki olumlu katkısı da çok önemli bir nokta. Güçlü kemik yapısını garanti eder: Potasyumdan zengin bir meyve olması güçlü bir kemik yapısına da sahip olmanızı garanti eder. Çünkü güçlü bir iskelet sistemine sahip olmak sadece kalsiyum ve D vitaminine bağlı bir durum değildir. Güçlü kemikler için potasyum da gerekir.

Muzun Faydası Nedir

Vitamin deposu: Muzda pek çok vitamin de var. Ama özellikle bol bulunan vitaminlerin başında B6 geliyor. Bilindiği gibi B6 vitamini sinir sisteminin sağlığı özellikle strese karşı mücadelesi için çok önemli bir doğal madde. Strese karşı en iyi çözüm: İşte bu nedenle ‘Strese karşı muz’ formülü son derece mantıklı ve etkili bir çözüm. Sabahla öğle aralığında tüketeceğiniz bir muzla daha keyifli, sakin ve stressiz bir gün geçireceğinize emin olabilirsiniz. Muz yorgunluğu ve sinir zafiyetini giderir. Böbrek kanseri riskini yarı yarıya düşürür: Bir araştırma, haftada dört muz tüketenlerde böbrek kanseri riskinin yarı yarıya düştüğünü, bir başka araştırma da B6 vitamininden zengin beslenmenin kalın bağırsak ve rektum kanseri olasılığını neredeyse yüzde 25’e yakın bir oranda azalttığını gösteriyor.

Kemikleri Geliştiren Meyveler

Bağırsak dostudur: Muz, posadan zengin yapısı nedeniyle de önemli bir meyve. Bağırsak fonksiyonlarını dengeliyor. Kabızlığa da, ishale de iyi geliyor. Ayrıca bağırsağın probiyotik gücünü de artırdığı için bağışıklık sistemini de güçlendirdiği biliniyor. Muzda B1 vitamininin C, D ve E vitaminlerinin ayrıca folik asitin de bulunduğu belirlenmiş. Midevi yararları var: Reflüsü, ülseri olanlara özellikle ara öğünlerde muz tavsiye ediliyor. Yararları saymakla bitmiyor değil mi… Muz, bitkisel protein bakımından da güçlü bir meyve…

Muz Cinselliğe İyi Gelir

Cinsel gücü artırır: Uykusuzluğa iyi gelir: Muz kalbi daha düzenli çalıştırıyor. Yorgunlukla mücadelede çok etkili bir meyvedir. Bu özelliğinin de potasyum ve magnezyumla B6 vitamininden zengin oluşuyla ilgili olduğu düşünülüyor Uykusuzluk sorunu için de muzdan faydalanmak mümkün. Akşam yemeğiyle uyku arasındaki ara öğününüzü özellikle uykusuzluk sorununuz varsa orta boy bir muzla değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bu da muhtemelen potasyum ve magnezyumdan zengin olmasına bağlı bir özelliktir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Mide ve Bağırsak Gazından Şikayetçi Olanlar

filiskin nedir nelere iyi gelir dereotu nelere faydalıdır şişkinliğe iyi gelen bitkiler gaz giderici bitkiler mideye iyi gelen bitkiler cinselliğe...

Kapat