Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Hanımlar Menopoz Dönemini Rahat Atlatın

06.01.2016
1.257
Hanımlar Menopoz Dönemini Rahat Atlatın

menopoz nedir ne zaman başlar menopoz vücutta nasıl bir etki yapar menopoz kemik erimesi yapar mı menopoza hangi bitkiler iyi gelir menopozda ateş basması olur mu…

Menopoz, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası dönemdir. Beslenme durumu menopozu etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Menopozda, organizmada önemli değişiklikler oluşmaktadır. Bunların başında, hormonal değişiklikler gelir. Hipofizden salgılanan hormonlarda artış gözlenir. Düzgün adet görme ve üreme fonksiyonunu oluşturan sistemdeki bozukluklar nedeniyle yumurtalık fonksiyonu azalır. Bunun sonucunda kadın için önemli bir hormon olan östrojenler düşer ve kadında önemli sağlık problemleri gözlenir.

Gül Suyu Cildi Güzelleştirir mi

Östrojen hormonunun düzeyindeki azalma nedeniyle oluşabilecek şişmanlık, osteoporoz (kemiğin zayıflaması), kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gereklidir. Şişman kadınlarda daha erken görülebilmekle birlikte, beslenme durumu, sosyo ekonomik durum, aşırı alkol alımı ve aşırı kahve içilmesi menopozu etkileyen faktörler arasındadır. Osteoporozis kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin kolaylıkla kırılması hastalığıdır ve menopoza girmiş kadınlara daha sık görülür. Kemik kaybı hızı menopozda önemli ölçüde artar. Menopozdan sonraki kemik kaybının esas nedeni östrojen yetersizliğidir.

Lavanta Yağı İle Masaj Yapılır mı

NELERE DİKKAT ETMELİ HANGİ BİTKİLERİ TÜKETMELİYİZ; Her yaş döneminde yeterli kalsiyum tüketilmelidir. Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Sütün dışında özellikle yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve pekmez kalsiyumdan zengindir. Yemeklere aşırı tuz eklemekten ve tuzlanmış besinleri aşırı tüketmekten sakınılmalıdır. Çünkü aşırı tuz, idrarla kalsiyum atımını arttırmaktadır. Sigara içilmemelidir. Alkolden sakınılmalıdır. Alkol, kemik oluşum hücrelerini harap eder ve kalsiyum emilimini bozar.

ada çayı ateş basmalarına faydalımı

Aşırı kafein tüketilmemelidir. Kafein içeren içeceklerin sık tüketiminden kaçınılmalıdır. Aşırı zayıflıktan kaçınılmalıdır. Çünkü menopozdan sonra vücut, yağ dokusundaki östrojenden de yararlanmaktadır. Her gün en az 30 dakika yürüyüş gereklidir Mineral içeriği yüksek sert suların içilmesi tercih edilmelidir. Fitoöstrojen içeriği yüksek besinlerden olan maydanoz ve benzeri koyu yeşil yapraklı sebzelere günlük tüketimde bol miktarda yer verilmelidir. D vitamini gereksinimi karşılanmalıdır. Güneş ışınlarından uygun şekilde ve düzenli olarak yararlanılmalıdır. Kış günlerinde öğle vakitleri, yaz aylarında ise kuşluk ve ikindi vakitlerinde güneşlenilmelidir.

Ada çayı nenopoz terlemelerine iyi gelir mi

ATEŞ BASMALARINA ADA ÇAYI: Menopozun en tipik şikayeti ateş basmalarıdır. Ada çayından yapılmış bir çay, ateş basmalarına iyi gelecektir. Ada çayının güçlü, sıkıştırıcı etkisi, terlemeyi yüzde 50 oranında azaltır. Yatmadan önce ve gün boyunca sık sık ada çayı için. İsterseniz balla tatlandırabilirsiniz tarçın ve limon kabuğu ilavesi yapabilirsiniz.

Keten Tohumu Menopoza İyi Gelir mi

KETEN TOHUMU TÜKETİN: Esansiyel yağ asitlerinden yeterince tükettiğinizden emin olun. Somon gibi yağlı balıklar ile keten tohumu ve ceviz, Omega 3 yağ asitleri yönünden çok zengindir. Cilt, saç ve vücut dokularını sağlıklı ve esnek tutmak için haftada birkaç defa balık ya da her gün bir çorba kaşığı keten tohumu yağı veya öğütülmüş keten tohumu tüketin. Keten tohumunu yoğurt ve salatalarınıza katabilirsiniz..

Lavanta Kokusu Menopozda Yararlı mı

LAVANTANIN GÜCÜ: Lavantanın sakinleştirici etkisini odanızda koku olarak ya da vücudunuzda masaj yağı olarak kullanarak görebilirsiniz. Lavanta yağı ve gül suyu karışımını ise yüz spreyi olarak kullanabilirsiniz.

Menopoz Döneminde soya Fasulyesi Tüketilmeli mi

SOYAYI İHMAL ETMEYİN: Soya sütü, soya sütünden yapılan tofu ve soya fasulyesinin içeriğinde fitoöstrojen bulunur. Doğal östrojene özdeş bu madde, hormonları dengelemeye yarar. Günde bir bardak soya sütü veya soya filizi ile yapılmış bir salata tüketmeniz sizi rahatlatacaktır.

Soya Fasulyesi Menopozda Faydalımı

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN: Düzenli olarak egzersiz yapmak menopozun neden olduğu rahatsızlıklardan birçoğunu hafifletir. Düzenli yapılan egzersizler kalp hastalığı riskini ve psikolojik gerilimi azaltır. Haftada dört gün, günde en az 30 dakika yapılacak yürüyüş ya da pilates benzeri egzersiz programları ile bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz.

Akçaağaç Baş Ağrısı ve Miğrene İyimi Gelir

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Biraz Güzellik Ve Kibarlık Bir Ölçü Şifa İşte Gül

gül suyu nedir gül yağı nedir konkret nedir gül kokusu hafızayı canlandırıyor mu gül yağı deri hastalıklarında kullanılır mı gül...

Kapat