Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

GYMNEMA SYLVESTRE NELERE İYİ GELİYOR

11.04.2016
1.885
GYMNEMA SYLVESTRE NELERE İYİ GELİYOR

diyabete iyi gelen bitkiler gurmer ateş düşürür mü gurmer yılan sokmalarına faydalı mı gurmer kilo kontrolünde kullanılır mı gymnema sylvestre şekere iyimi gelir…

Latincesi; Gymnema sylvestre olan Gurmar; Orta ve güney Hindistan’ın tropik ormanlarında yetişen bir orman sarmaşığı olup, tıpta şeker hastalığının tedavisinde kullanılır. Kan şekeri düzeyini kontrol etmenin doğal yollarından biridir. Çay ve kapsül formunda kullanılabilir. Her iki yöntem de etkilidir. Klinik araştırmalarda Gurmarın kan şekeri düzeyini normal seviyelere çektiği görülmüştür. Gurmarın bu etkisi İnsülin veya oral yolla hipoglisemik ilaçlar alındığında ortaya çıkan etkiyle aynıdır. Gurmar bitkisi şeker tadının alınmasını engeller. Bu yüzden adı hintçe de şeker yok edici anlamına gelen Gurmardır. Obezite, hiperglisemi, anemi, kemik erimesi gibi aşırı şeker tüketiminin neden olduğu rahatsızlıklarda bu özelliğiyle yardımcı olur. Yaprakları çiğnendiğinde, ağızda belirli bir süre için şeker tadının alınmasını engeller.

Gurmar yaprağı metabolik sendromun tedavisinde etkili mi

Zaten bu yüzden; Bitkinin Hintçe ismi olan Gurmarın ”Sıfır Şeker, Şeker Yok Edici” anlamına gelmesi rastlantı değildir. Geleneksel olarak yaklaşık 2000 yıldır Hindistan ve güney Asya’da Tip1 ve Tip2 diyabet (şeker hastalığı) için doğal bir terapi olarak kullanılan bir bitkidir. Yaprakları yine aynı ülkede bazı mide rahatsızlıkları, kabızlık, ödem ve karaciğer rahatsızlıkları için de kullanılmaktadır. Gurmar,insülin salgısını artırıcı, şeker emilimini ve şekerin yağa dönüşüm sürecini de yavaşlatıcı özellikte bir bitkidir.

Gurmar ince bağırsakta şeker emilimini engeller mi

Günlük beslenmemizde şekerden tamamen kaçınmak hemen hemen imkansızdır. Şeker (glikoz), yediğimiz veya içtiğimiz gıdalarda ister açıkça isterse gizli olsun, vücudumuzun ihtiyacından fazlası,karaciğer ve kaslarda direkt olarak, yağ dokusunda ise yağa dönüşerek depolanacaktır. İşte Gurmar size bu noktada dengeleyici bir yardımda bulunabilir.

Gurmar nedir Nerede yetişir

Gurmar yaprakları; klorofil, resin, tartarik asit,formik asit, butirik asit, müsilaj, inositol, gimnemik asit (gymnemic acid),alkaloidler, betain ve kolin içerirler. Bitki yapraklarının kan şekerini düşürücü ve kan şekerini dengeleyici etkisi ilk olarak 1920’lerin sonuna doğru fark edilmiştir. Bitkiye hipoglisemik etkiyi veren etken madde gimnemik asit olup, bitkinin modern kullanımında yapraklarından ekstre edilerek kullanılır.

Gurmar-Gymnema Sylvestre ekstresi nasıl elde edilir

Günümüzde dünyanın pek çok yerinde ham yaprakları çiğnenerek değil, etken maddesi standart hale getirilmiş kapsülleri kullanılmaktadır. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı eşliğinde Gurmar bitkisi kilo kontrol planlarınıza da yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek karbonhidratlı ve şekerli besinler tüketmeniz durumunda da şeker dengenizin kurulmasına elinden gelen katkıyı yapacaktır.

Gurmarın yapraklarını çiğnemek mucizeler yaratır.

FAYDALARI: Şeker hastalığının tedavisinde. Kan şekerinin düşürülmesinde, Şeker tadının alınmasını engellediğinden, aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan hastalıklarda. İnce bağırsakta şeker moleküllerinin emilimini önlediğinden şekerin metabolik etkisini azaltmada, Yılan sokmalarında Gurmar bitkisinin kökünün tozu ısırılan bölgeye uygulanır. Ateş düşürmede, Bez şişlerinde hint yağı ile birlikte haricen uygulanır. Kilo kontrolünde, yaprakları mide rahatsızlıkları, kabızlık, ödem ve karaciğer rahatsızlıkları için de kullanılmaktadır

Gurmar-Gymnema Sylvestre ekstresi nasıl elde edilir

UYARI: İnsülin veya şeker düşürücü bir ilaç kullanıyorsanız, etkilerini artırabilir. Hekime danışmadan kullanmayın.

Gurmar şeker hastalığına iyimi Gelir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sperm Sayısını Artırıyor Kalitesini Yükseltiyor

ıstapan otu sperm kalitesin yükseltir mi ıstapan otu cilde faydalı mı ıstapan otu cinsel gücü artırır mı Romatizmaya iyi gelen...

Kapat