Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Gurmar Nasıl Bir Bitki Diyabete İyimi Geliyor

15.03.2016
2.145
Gurmar Nasıl Bir Bitki Diyabete İyimi Geliyor

gurmar nasıl bir bitkidir gurmar şeker hastalarına yararlı mı gurmar kemik erimesine iyi gelir mi gurmar kilo verdirir mi Gymnemasylvestre bitkisi nedir…

Gurmar bitkisi şifalı bitkiler sınıfına girer ayurvedik tıp alanında şeker rahatsızlıklarının tedavi amacıyla kullanılan bir bitkidir. Ayrıca kan şekeri düzenini kontrol etmenin doğal yollarındandır. Gurmar otu insülin salgılarını artıran, şeker emilimi ve şekerin yağa dönüşümünü yavaşlatmaya yarayan özelliğe sahiptir. Bitkinin farmokolojik araştırmalarında insan bedeninde 2 yerinde ağız boşluğu ve ince bağırsak kısımlarında etki gösterdiği tesbit edilmiştir. Gurmar bitkisinin içeriğinde gymnemik asit ismi olan organik kimyasal bulunur.

Gurmar Ateş düşürmeye iyi gelir

Hindistan’ın tropik ormanlarından bir sarmaşık türü olan Gurmar (Gymnemasylvestre) yaprağı ekstresinin, şekeri dengelemesi sayesinde metabolik sendromun tedavisine de katkı sağlayabileceği belirtiyor. Yapılan çalışmalar, Gymnema Sylvestre yaprağı ekstresinin, hayvanlar üzerinde yapılan testlerde şekeri düşürücü etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Orta ve güney Hindistan’ın tropik ormanlarında yetişen bir orman sarmaşığı geleneksel olarak yaklaşık 2000 yıldır Hindistan ve güney Asya’ da Tip 1 ve Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) için doğal bir terapi olarak kullanılıyor.

Gurmar Bez şişliklerinde kullanılır

Yapısında yer alan “gymnemikasit”ten ötürü şeker metabolizmasının düzenlenmesinde olumlu etkileri bulunan Gymnema bitkisindeki gymnemik asit, yüksek derecede şeker tadını yok edici özelliğe sahip bulunuyor. Bir başka deyişle, şeker tadının alınmasını engelliyor. Bu sayede, obezite, hiperglisemi, anemi, kemik erimesi gibi aşırı şeker tüketiminin neden olduğu hastalıkların tedavisine, bu özelliğiyle yardımcı oluyor. Bu nedenle MS rahatsızlığı üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor. İnce bağırsakta şeker moleküllerinin emilimini azalttığından, şekerin metabolik etkisini azaltmaya da yardımcı oluyor.

Gurmar Kilo kontrolünde yarar sağlar

Gymnemasylvestre, idrar söktürücü, ateş düşürücü olarak da kullanılıyor, ayrıca bazı mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği biliniyor. Gurmar yaprakları; klorofil, reçine, tartarik asit, formik asit, bütirik asit, müsilaj, inositol, gimnemik asit (gymnemicacid), alkaloitler, betain ve kolin içeriyor. Bitki yapraklarının hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) ve kan şekerini dengeleyici etkisi ilk olarak 1920’lerin sonuna doğru yayınlanan araştırmalara kadar uzanıyor.

Gurmar mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Ancak bu etki çoğu hipoglisemik ilacın aksine, ani değil doğal olarak aşamalı biçimde sağlanıyor. Bitkideki hipoglisemik etkili etken madde olan gimnemik asit bitkinin ham yapraklarının çiğnenmesi ile değil, modern kullanımında yapraklarından ekstre elde edilerek, etken maddesi standart hale getirilmiş kapsüller halinde kullanılıyor.

Gurmar MS rahatsızlığı üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

FAYDALARI: Şeker hastalıklarında faydalıdır. Kilo kontrolünde yarar sağlar Ateş düşürmeye iyi gelir. Bez şişliklerinde kullanılır. Yılan sokmalarına kökünün tozu iyi gelir. Şekerin metabolik etkisini azaltır. Anemi, kemik erimesi gibi aşırı şeker tüketiminin neden olduğu hastalıkların tedavisine Faydalıdır. MS rahatsızlığı üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

Gurmar Şeker hastalıklarında faydalıdır

İdrar söktürücü, ateş düşürücü olarak da kullanılıyor. Ayrıca bazı mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği biliniyor. Sağlıklı bir Diyet ve egzersiz programı eşliğinde Gurmar bitkisi kilo kontrol uygulamalarında da yardımcı olabiliyor. Gymnema yapraklarının pankreas üzerindeki etkisi ilk kez 1920’lerin sonunda belgelenmiş olmakla beraber, 2004 yılında yayınlanmış.

Gurmar Şekerin metabolik etkisini azaltır

UYARI: Şeker düşüren ilaçlar ya da insülin kullananlar uzman doktor tavsiyesi sonucunda kullanmaları önerilmektedir.

Gurmar idrar söktürücüdür

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Manuka Balı Nedir Nelere İyi Gelir

manuka balı nedir manuka nasıl bir bitkidir manuka balı nasıl elde edilir manuka balı cildi güzelleştirir mı manuka balı akneye...

Kapat