Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Göz Otu, Gözlük Otu Gözlere İyimi Geliyor

24.03.2016
10.605
Göz Otu, Gözlük Otu Gözlere İyimi Geliyor

göz otu göz ağrılarına iyi gelir mi iltihaplı göz hastalıklarına göz otu iyi gelir mi göz otu sinüzite iyi gelir mi göz otu çayı nedir nasıl yapılır…

Latincesi Euphrasia officinalis olup, Sıracagiller familyasındandır. Kırlarda kendiliğinden yetişen, 15-20 cm. boylanabilen bir yıllık otsu bir bitkidir. Dört köşe kesitli ve dallara ayrılan yapılı gövdesi; kenarları dişli, derin parçalı, oval Biçimli ve tüylü yaprakları; yaz ortasından sonbaharın sonuna kadar çok sayıda açan mor ya da sarı lekeli beyaz küçük çiçekleri vardır. Bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Halk Arasında Göz Otu, Gözlük Otu olarak da bilinir.

Gözlük otu Saman nezlesine iyi gelir.

FAYDALARI: Gözlerdeki akut ve kronik yangıları, göz yorulması ve benzeri rahatsızlıkları iyileştirir. Gözlerdeki batmayı ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı yok eder. Saman nezlesi, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Sinüzite karşı etkili olur. Böyle durumlar için, gözlük otunun toprak üstü bölümleri yaz sonundan sonbaharın sonuna kadar, bitki çiçekli iken toplanır.

Gozlük otu akut ve kronik göz hastalıklarına iyimi gelir

Gölgelik ve havadar yerde kurutulur. 1 tatlı kaşığı kurumuş Gözlük otu karışımı yarım litre suya konulup 10 dakika süreyle kaynatılarak ağır ağır soğumaya bırakılır. Böylece hazırlanıp soğutulmuş olan Su pamuk ya da gazlı bez daldırılıp sonra hafifçe sıkılarak gözlerin üzerine bastırılır. Arada bir yeniden daldırılan pamuk ya da gazlı bez 15 dakika süreyle gözlerin üzerinde tutulur. Bu uygulama günde birkaç kez tekrarlanır.

Gozlük Otu göz nezlesine iyimi geliyor

Gözlük otu ciltteki yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur. Bunun için bitkinin toprak üstü kesimleri ezilip yara lapası hazırlanır ve yaraların üzerine dıştan uygulanır.

Gözlük otu göz iltihaplarına iyi gelir mi

ÇAYI: 1 tatlı kaşığı kurumuş ot karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 5-10 dakika demlendirilip çayı hazırlanır. Bu çaydan günde üç kez birer bardak alınır. Gözkapaklarının iç yüzeyi iltihabı (Konjoktivitis )ve Gözkapaklarının kenar bölümleri iltihabı (blefarit’te) iyileştirici etkisi vardır. Bu durumlar için, gözlere dıştan kompres uygulanır:

Gözlük otu Sinüzite karşı etkili olur.

UYARI: Her türlü göz rahatsızlığında, gözlük otu tedavisine başlanmadan önce, bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Gözlük Otu Gözlerdeki batmayı önler

Konu Aramaları:

göz kurdu döken bitki,gözden kurt döken bitki,göz kurtlarını döken bitki,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Çuhaçiçeği Nedir Nelere İyi Gelir

çuhaçiçeği hangi hastalıklara iyi gelir çuhaçiçeği adet düzenler mi çuhaçiçeği menopoza iyi gelir mi çuhaçiçeği migrene iyi gelir mi sedefe...

Kapat