Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Gotu Kola Sebzesinin Faydaları Şaşırtıyor

05.11.2018
88
Gotu Kola Sebzesinin Faydaları Şaşırtıyor

Gotu Kola Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Son yılların popüler bitkisi Gotu kolanın faydaları merak ediliyor. Uzmanların da önerdiği Gotu kola, 1880’li yıllarda Fransa’da şifalı bitki olarak kabul edildi. Peki, Gotu kola nedir? Anavatanı Hindistan, Endonezya, Çin ve Güneydoğu Asya olan Gotu kolanın faydaları neler? Bataklık sularının içinde ve etrafında, zayıf sapların üzerinde yayılıp toprağı ya da su yüzeyini kaplayarak büyür. Zarif ve yuvarlak yaprakları tatsız olsa da Vietnamlılar, Taylandlılar ve Malezyalılar tarafından salata yapımında kullanılır.

Gotu Kola Nasıl Bir Sebzedir ?

Sri Lanka’da körilere konan yeşil sebzelerden biri de Gotu koladır. Gotu kola binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Çağlar boyunca ömrü uzatan bir bitki olarak ün kazandı. Gotu kolanın Çince’deki adının anlamı “gençlik pınarı” dır. Hindistan ve Çin’de sağlık alanında kullanılan Gotu Kola bitkisi, dolaşım sorunlarından cilt lekelerine kadar birçok sağlık sorununa çare olan popüler bir bitkidir.

Gotu Kola Ne İçin Kullanılır ?

Hindistan’da elle toplanan ve çok sık kullanılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kan dolaşımına olumlu etkilerinin yanı sıra yaraların iyileşmesinde ve cildin yenilenmesinde de önemli rol oynuyor. Ayurveda tıbbı uygulayıcıları bu bitkiyi özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda sinirleri yenilemek ve böylece zihinsel açıklığı ve hafızayı güçlendirmek için tavsiye ettiler. Çinliler Gotu kolayı özellikle yüksek ateş ve solunum sorunları için kullandılar. Amerikan Eklektik hekimleri 19. yüzyılda deri problemlerini tedavi etmek için Gotu kolaya yakın bitki türleri kullandılar.

Gotu Kola Sebzesinin Faydaları

Gotu Kola bitkisi K vitamini, Magnezyum, Kalsiyum ve Sodyum içerir. İltihap giderici özelliğe sahiptir. Kemiklerdeki kolajen ve bağ dokuyu destekler. Kan akımını güçlendirir ve bacaklarda varis, kılcal damar ve kan dolaşımı bozuklukları sonucu ortaya çıkan şişkinlikleri engeller. Hafıza zayıflığını engeller. Saç ve tırnak oluşumunu destekler. Cildin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Dünyanın birçok yerinde cilt hastalıkları, eklem iltihabı ve basur tedavisinde kullanılır.

Cilde İyi Gelir mi ?

Ciltte var olan çatlakların giderilmesinde kullanılır. Cildin yumuşak ve esnek olmasını sağlar. Saçlara canlılık, yumuşaklık ve güç kazandırırken saçların dökülmesini önler. Stres ve yorgunluk giderici olarak kullanılır. Yapılan bazı araştırmalar Gotu kolanın hafıza ve kavramaya yardım ettiğini göstermiştir. Modern bütünleyici tıpta bitki uzmanları Gotu kolayı varisli damar ve kanın bacaklarda toplanma eğilimi gösterdiği kronik toplardamar yetmezliği tedavisi için de tavsiye ederler.

Eklem Ağrılarına Ve Sklerodermine İyi Geliyor

Bitki, eklem ağrıları, deri ve bağdoku sertleşmesiyle karakterize olan skleroderminin bazı belirtilerini yatıştırır. Gotu koladan yapılan merhemler sedef hastalığıyla bağlantılı hafif yaraları ve kırmızı izleri gidermek ve ameliyat sonrasındaki yara dokularını azaltmak için kullanılır. Yapılan bazı araştırmalar Gotu kolanın hafıza ve kavramaya yardım ettiğini göstermiştir.

Damarlarınıza da İyi Geliyor

Modern bütünleyici tıpta bitki uzmanları Gotu kolayı varisli damar ve kanın bacaklarda toplanma eğilimi gösterdiği kronik toplardamar yetmezliği tedavisi için de tavsiye ederler. Bitki, eklem ağrıları, deri ve bağdoku sertleşmesiyle karakterize olan skleroderminin bazı belirtilerini yatıştırır. Gotu koladan yapılan merhemler sedef hastalığıyla bağlantılı hafif yaraları ve kırmızı izleri gidermek ve ameliyat sonrasındaki yara dokularını azaltmak için kullanılır.

UYARI: Daha önceden karaciğer hastalığı yaşamış ya da karaciğer rahatsızlığına neden olmuş tedaviler görenler Gotu kola almaktan kaçınmalıdır. Gotu kola tüketen az sayıda insanda mide rahatsızlığı ve mide bulantısı görülmüştür. Gotu kolanın lokal kullanılışı kızarıklığa ve kaşıntıya neden oluyorsa kullanılmamalıdır. Gotu kola hamilelik döneminde alınmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlığın Sırrı Chia Tohumu

Aztek ve Mayaların Sağlık Sırrı Chia Tohumu Son yıllarda farkına varıp mutfağımıza soktuğumuz bu müthiş tahıl chia tohumu (chia seed)...

Kapat