Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Gölevez Kolon Kanserine İyimi Gelir

01.04.2016
1.767
Gölevez Kolon Kanserine İyimi Gelir

gölevez nerede yetişir nelere iyi gelir,gölevez bağırsak kanserine iyi gelir mi,gölevez karaciğere iyi geliyor mu,mideye iyi gelen bitkiler,şifalı bitkiler…

Latincesi; Colocasia esculenta dır. Yılanyastığıgiller familyasından olup, bolca protein barındıran bir bitkidir. Son yıllarda Akdeniz bölgesinde, özellikle Mersin ve Antalya civarında Anamur, Bozyazı, Silifke ilçeleri ve Antalya’nın Gazipaşa, Alanya ilçelerinde de üretilmeye başlanan ve halk arasında “Kıbrıs patatesi” olarak da bilinen Gölevezin kanser, karaciğer ve şeker hastalıklarına iyi geldiği özellikle bağırsak kanserinde etkili olduğu bildiriliyor.

Gölevez Dibete İyi Gelir mi

Daha çok tropikal iklim kuşağının hakim olduğu Afrika, Orta Amerika ve Pasifik adalarında yetişen ve dünyada yaklaşık 400-500 milyon insanın temel gıda kaynağı haline gelen Gölevez bitkisinin kanserojen maddeyi emme özelliği bulunmakta olup, çiğ yenmemesi gerekmektedir. Çiğ iken kalsiyum oksalat kristalleri içeren ve de keskin bir tadı olan Gölevez, suda pişirilirken bamya gibi bir salgı salgılamaktadır. Bu salgının önlenmesi için üzerine limon sıkılarak pişirilmelidir.

GÖLEVEZ ANAMURDA YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI

Kurutulup öğütülerek toz haline getirilen Gölevez unu; ekmek, pasta, makarnalarda kullanılmaktadır. Gölevez den elde edilen nişasta, plastik ve kozmetik sanayide kullanılmaktadır. Yaprak saplarından çorba, yapraklarından da sarma yapılmakta olup, son yıllarda cips denemeleri yapılan ve başarılı olan Gölevezin kullanım alanları giderek artacağa benziyor.

Gölevez Bir Patates Türümüdür

Tropik ülkelerde konserve, püre, un, cips, şehriye ve dondurulmuş gıda olarak değerlendirilen Gölevez yumrusundaki lifler, vücuttaki kanserojen maddelere yapışarak onların vücut dışına atılmasını sağlıyor. Halk arasında Kıbrıs Patatesi, Gölevez, Kolokas, Çin Lahanası, Fil Kulağı ve Taro Olarak da bilinir.

Gölevez Karaciğere Faydalımı

FAYDALARI: Son yıllarda sıklıkla görülen bağırsak kanserine karşı iyi geldiği uzmanlar tarafından da onaylanan Gölevez bitkisi, karaciğeri bir çok hastalıktan koruma özelliğine sahiptir. Karaciğeri zararlı toksinlerden korur ve temizler. Kolay sindirilen bir besin olup,mideyi yormaz. Kabızlığa Karşı faydalıdır.

Göleviz yemeği mideyi yumuşatır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Manyok Kökü Nedir Gari, Fufu, Nasıl Yapılır

manyok kökü nedir manyok kökünden içki yapılır mı manyok unu nasıl elde edilir manyok unundan ekmek yapılır mı manyok bitkisinden...

Kapat