Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Gebe Kalma Güçlüğü Ve Tiroide Birebir

21.06.2016
982
Gebe Kalma Güçlüğü Ve Tiroide Birebir

iyot nedir iyot eksikliği nelere sebep olur iyot eksikliği nasıl giderilir hangi ürünlerden iyot alabiliriz tiroit belirtileri nelerdir tiroit nasıl tedavi edilir…

Tiroit hormonunun büyüme ve gelişmede önemli rol oynadığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Hekimler vücudun tiroit hormonu sentezi için yeterli miktarda iyot alması gerektiğini belirterek. Dünyada en yaygın hastalıklarından biri olan tiroit hastalığı beraberinde diğer birçok rahatsızlığa yol açtığını belirten uzmanlar. İyodun Yiyecek, tuz ve su ile alındığını belirterek, Tiroit hormonlarının vücut ısısını dengeleyen önemli faktör olduğunu ve karbonhidrat metabolizmasını önemli oranda etkilediğini ifade etmekte olup, tiroit hormonun insan vücudundaki etkisini şöyle sıralıyorlar:

süt ve süt ürünlerinin iyot bakımından zengin ürünler midir

Isı oluşumunu artırır, Büyüme ve gelişmeyi sağlar, İnsülin salgısı artar, glikoz metabolizmasına değişik etkileri var, Trigliserid, kolesterol miktarını azaltır, bazal metabolizma hızı artar, vitamin gereksinimi artar, oksijen kullanımı artar, kalp hızı, kalp akımı, kalp debisi artar, solunum hızı artar, nabız basıncı artar, protein yıkımı artar, kemik yıkımı artar, mide bağırsak hareketleri artar.

İyot Zengini Mezgit, Karides gibi deniz ürünleri

Adet süresini artırır. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen Hipotiroid rahatsızlığının belirtilerini şöyle sıralıya biliriz Kabızlık, ciltte kuruma, Ciltte soluk bir renk alma, ilerleyici kilo kazanımı veya kilo vermede zorlanma ödem hali, ses kalınlaşması, kısılma, çatallanma, saç dökülmesi, kaşlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, terlemede azalma, kolay yorulma özellikle ilerleyici bir bitkinlik, unutkanlık, odaklanma güçlüğü, düşünme hızında yavaşlama, sabah yorgunluğu, anlamsız üşümeler, özellikle kadınlarda depresyon işaretleri olduğu zaman Hipotiroid akla gelmeli özellikle inatçı ve gezici kas ve eklem ağrıları, uyuşma, el ve kollarda ağrı varsa Hipotiroid akla gelmelidir Kadınlarda özellikle gebeliği etkiliyor.

Kara Lahana Tiroit Hastalarına yasak mı

Tiroit hastalıklarının en sık görüleni olan Hipotiroid orta yaşlarda ve kadınlarda daha fazla görülmektedir. Yeni doğum yapmış kadınlar, önceden guatrı olanlar, ailesinde tiroit hastalığı olanlar, 50 yaşın üzerinde kadınlarda Hipotiroid daha sık görülür.

İyot bakımından zengin sebzeler

Şeker hastalarında bazı bağışıklık sistemi hastalarında Lityum ve benzeri ilaçları uzun süre kullananlarda Hipotiroid sıklığı daha fazladır. Hipotiroid bağlı olarak gebe kalma güçlüğü, adet düzensizlikleri gibi durumlarda da tiroit bezi fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerekir.

İyot bakımından zengin sebze ve Meyveler

Tiroidin az çalışmasına bağlı olarak hamile kalma oranının azalmakta olduğu Tiroit bezinin az çalışması kadının hamile kalmasını zorlaştırırken, çok çalışması da erken doğum ve düşüklere neden oluyor. Eğer kadın hamile kalmak istiyorsa hamile kalmadan önce tiroit fonksiyonları yönünden kontrolden geçmelidir.

Çilek Tirioit Hastalığına İy Gelir mi

İyot sağlıklı büyüme için gerekli bir mineraldir. Çilek iyi bir iyot kaynağıdır Özellikle tatlı su Balıkları ve sonrasında Ton Balığı, Mezgit, Karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, kabak, sarımsak, kuru fasulye gibi sebzelerinde tüketilmesi gerektiğini belirten Uzman Hekimler Meyveler içinde Çileğin iyi bir iyot kaynağı olduğunu belirterek Yoğurt, süt, peynir, yumurta, süt ve süt

Çilek İyi bir İyot Kaynağıdır.

ürünlerinin iyot bakımından zengin ürünler olduğunu ve bol bol tüketilmesi gerektiğini önermektedirler. Denizden uzak yerlerde yaşayanlarda iyot eksikliği daha sık gelişir. Ayrıca, kara lahana fazla tüketirseniz iyot’u tutar. İyot’u tuttuğu için tiroit bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkiler.

Balık Tiroit Hastalarına İyi Gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Doğal Ecza Deposu Ağrı kesiciden 10 kat Daha Etkili

kiraz kanı temizler mi kiraz karaciğere iyi gelir mi kiraz sapı zayıflatır mı kiraz suyu cilde iyimi geliyor kiraz sivilceleri...

Kapat