Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Gastrit Mide Ülseri Ve Mide Ekşimesine İyi Gelir

28.09.2015
2.062
Gastrit Mide Ülseri Ve Mide Ekşimesine İyi Gelir

eğir nedir nelere iyi gelir eğir gaz söktürür mü eğir diş eti kanamasını keser mi romatizmaya iyi gelen bitkiler guta ne iyi gelir eğir ateş düşürür mü şifalı bitkiler eğir enir…

Gastrit Mide Ülseri Ve Mide Ekşimesine İyi Gelir Su kenarları, bataklık gibi sulak yerlerde yetişen, meyveleri yeşil, çiçekleri erguvani renkte olan otsu bir bitki olan Eğir otu bitkisinin kökleridir. Uçucu yağ, organik asitler, reçine, nişasta ve tanen içerir. Enir Azak eğiri, Hintkamışı, Yel otu gibi isimlerle de bilinir Eğir(Enir) diğer adı Tavşanmemesi Toplardamar ve kılcal damar hastalıklarında damar daraltıcı olarak kullanılır. Mikrop öldürücü(antiseptik) özellikte olup,Böbrek taşı ve kumunun dökülmesinde yardımcıdır. İştah artırıcı ateş düşürürcü,terletici,özelliği vardır. Eklem ağrılar,bacak krampları,gut,hemoroid,menopoz,varis,bacak ödemi ve sarılık rahatsızlığında kullanılır.

Eğir (enir) Gaz ve İdrar Söktürürmü

Osmanlı imparatorluğu döneminde eğir otu sağlığa yararlı özellikleri nedeniyle sıkça kullanılmış ve Evliya Çelebi ünlü Seyahatname adlı yapıtında, bitkinin niteliklerinden övgüyle söz etmiştir. Eğir otunun bu tıbbi etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:

Eğir otu Varis ve Bacak Ödemlerine İyi Gelirmi

EĞİR OTUNUN FAYDASI: Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. İştah açar ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Gastrit, Mide Ülseri ve ekşimesinde faydalıdır. Karın ağrısını geçirir. İdrar, gaz ve adet söktürücüdür.

Eğir Kramplara iyi gelirmi

Spazmları giderir. Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür. Terleticidir. Romatizma ve nıkris şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğir otu, sarılıkta da faydalıdır. Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur.

Eğir(Enir) Nedir Nelere iyi Gelir

Eğir Kökü çiğnenirse diş ağrısını keser ve diş etlerini güçlendirir. Eğir otunun taze kökleri, kabuklarından soyulduktan sonra kurutulup suda kaynatılarak çayı yapılır. Eğir kökünden yapılan çay içilebileceği gibi harici olarak da kullanılabilir.

Enir(Eğir) otu Eklem Ağrılarına iyi Gelirmi

Bütün bu etkileri sağlamak üzere, eğir otunun rizomu (kök gövdesi), sonbahar başı ile ortası arasında bulunduğu çamurlu topraktan kanca kullanılarak sökülür. Yaprakları ayrılıp rizomu iyice temizlenir.

Enir(Eğir) Terletip Ateş Düşürürmü

Uzunlamasına ikiye bölünür ve gölge bir yerde kurutulur. Kuruyan kökleri dilimlenir. Bunlardan 2 tatlı kaşığı alınır, üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek Çayı hazırlanır. Her yemekten yarım saat önce bu Çaydan birer bardak içilir.

Eğir(Enir) Otu Menapoz Rahatsızlıklarına Faydalımı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Adet Söktürür Cinsel Arzuyu Hareketlendirir

siklamen nedir nelere iyi gelir siklamen adet söktürür mü siklamen cinsel arzuyu artırır mı sigaranın zararlarını ne önler vücut direncini...

Kapat