Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız

03.07.2015
1.992
Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız

vanilya nedir vanilyanın faydaları nelerdir şifalı bitkiler bitkilerin faydaları sakinleştirici bitkiler uykusuzluğa ne iyi gelir meyvelerin faydaları vanilya…

Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız Mutlu eden kokulardan biri de vanilya kokusudur. Kek pişerken mis gibi içinizi ısıtan bir şey olur ya uzmanlar işte o mutluluğun kokusu vanilyadır diyor. Vanilyanın öylesine çekici bir kokusu var ki, her türlü tatlı ve pasta yapımının olmazsa olmazıdır. Kekten, pastaya, sütlü tatlılardan, kurabiye ve dondurmaya kadar pek çok tatlının ana malzemelerinden biri olan krem renkli, mis kokulu bir baharat olarak bilinir.

Vanilya Nelere İyi Gelir

Mutfaklarımızda kullandığımız toz vanilya, minik paketler halinde satılan toz ve sentetik olandır. Ona da aslında vanilin denir. Ama ağız alışkanlığı vanilya diyoruz. Gerçek vanilya 15-20 cm uzunluğunda en fazla 10 mm eninde uzun çubuk şeklindedir. Aslında tropikal bir bitki olan vanilyanın yurdumuzda yetişmediği biliniyor. Rengi parlak kahverengi ve üzerinde aromasının en yoğun olduğu kristaller bulunur. Aslında gerçek vanilya bir meyvedir.

Sakinleştirici Bitkiler

Bu meyve kuruyunca buruşur ve koyu bir renk alarak kendine özgü bir kokuya kavuşur. Salep ailesinden gelen vanilya dövülerek toz haline getirilir. Orkide çiçeği: Vanilya aslında beyaz ve kokusu olan çok değerli bir çiçek olan tipik bir orkidedir. Çubuk vanilya nasıl kullanılır derseniz, aktarlardan temin edebileceğiniz vanilya çubuklarını sivri uçlu sebze bıçağı yardımıyla içinden tohumları çekerek kolayca kabuğundan çıkartabilirsiniz. Tohumlarını çıkardığınız vanilya çubuklarını atmayın, şekere ilave edin, böylece bu muhteşem vanilya kokusunun şekere geçtiğini göreceksiniz.

Vanilya Nedir

Vanilyanın faydası Nedir. İştah açıcı, sakinleştirici, hazmı kolaylaştırıcı özelliklere sahip, ayrıca bronşları temizler ve öksürüğe karşı sakinleştirir. Çay demleyip içine şeker yerine bir çay kaşığı vanilya tozu atmanız yeterli olacaktır. Ya da ılık vanilyalı ve tarçınlı süt harika bir mutluluk kaynağıdır. Sinirlerinizi yatıştırmak için cebinizde vanilya taşıyın.Sinirleriniz bozuksa, hava kapalı ve keyfiniz yoksa biraz vanilya kavurmanız ve evinizi vanilya kokutmanız yeterli. Ama iş yerinde canınızı sıkan bir şey mi oldu hemen cebinizden bir vanilya paketi çıkarın ve koklayın. Bakın her şey yoluna girecek. Bence vanilya kokulu parfümler de bu konuda etkili olacaktır.

Vanilla

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Yağ Bezelerine Doğal Çözüm

bitkilerin faydaları şifalı bitkiler meyvelerin faydaları yağ bezelerine ne iyi gelir yağ bezeleri bitkisel cilt bakımı buğday unu balın cilde...

Kapat