Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Engerek Yağı Cildi Korur Kırışıklıkları Azaltır

10.05.2016
1.357
Engerek Yağı Cildi Korur Kırışıklıkları Azaltır

cilt lekelerine engerek yağı iyi gelir mi engerek yağı cildi korur mu engerek yağı güneş kremi olarak kullanılır mı engerek yağı cilt kanserine iyi gelir mi…

Latincesi; Echiutn olup, Hodangiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen ama Akdeniz Havzası, Asor adaları ile Türkiye’de kimi türleri yetişen, bir iki ya da çok yıllık çalımsı bitki olan engerek otlarının süs bitkisi olarak yetişen bir türüdür. Echiutn sözcüğü Eski Yunanca da Engerek anlamına gelir. Bu adın, bitkinin yılan başına benzeyen tohumlarından ya da yılan çenesine benzeyen düzensiz biçimli çiçeklerinden ötürü verildiği öne sürülmektedir.

Engerek Otu Cildi Gençleştirir mi

Bu bitkiye ait 27 tür vardır. Ülkemizde doğal olarak yetişmektedir. Engerek otunun boyu 30 ile 50 cm arasında olup çok yıllık bir bitkidir. Özellikle yol kenarlarında yaygın olarak görülür ve yaprakları tüylüdür. Çiçekleri leylak mavisidir ve güzelliği ile arıların dikkatini çekmektedir. Engerek otu Mayıs ayından Ekim ayına kadar çiçekli kalabilir.

Engerek Otu Yağı Kişisel Bakımda kullanılıyor mu

Ülkemizde Kırklareli, Edirne, İstanbul, Bursa, Bolu, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Erzurum, Çorum ve Ankara yöresinde oldukça yaygın bulunuyor Engerek otu önemli bir nektar kaynağıdır. Bu bitkiden üretilen bal kaliteli olup geç kristalize olur. Balın rengi açık sarıdır ve çok güzel aromaya sahiptir. Bir hektar engerek otu ekili alandan 300-400 kg bal alınması mümkündür.

Engerek Tohum Yağı Cildi Güneş Işınlarından Korur mu

FAYDALARI: Engerek otu yurt dışında tohum yağı, ilaç sanayinde egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ve diğer bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde, kozmetik ve kişisel bakım sanayinde kullanılıyor.

Engerek Tohumu Kozmatik sanayiinde kullanılır mı

Çalışmalarda engerek otu tohum yağının cilt kırışıklıklarını azalttığı, cildi güneş ışığının zararlı etkilerinden koruduğu ve nemlendirdiği tespit edildi. Engerek otu tohum yağı içermiş olduğu omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sebebiyle bazı kanser türleri, kalp rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıkları gibi hastalıklarda etkili olması nedeniyle balık yağına alternatif bitkisel bir yağ kaynağı olarak da öngörülüyor.

Engerek Yağı Cildi Nemlendirir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bacuri Yağı Cilde Kadifemsi Bir Görüntü Verir

bacuri nedir nerede yetişir bacuri nelere iyi gelir bacuri yağı cildi kadife gibi mi yapar kahve rengi lekeleri bacuri yağı...

Kapat