Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ekmek Teknesi Değil Cilt İçin Ekmek Ağacı

18.04.2016
3.099
Ekmek Teknesi Değil Cilt İçin Ekmek Ağacı

ekmek ağacı nedir nelere iyi gelir ekmek ağacı meyvesi ekmek olarak yenir mi ekmek ağacı yağı cilt hastalıklarına iyi gelir mi cilt lekelerine ne iyi gelir…

latince adı Artocarpus olup, dutgiller familyasındandır. Malezya, Hindistan ve Antillerde yetişen bir ağaç türü olan Ekmek ağacı, 17. yüzyılda Büyük Okyanus’un güneyindeki adalardan İngiltere’ye dönmekte olan araştırmacı gezginler, ağaçta yetişen ve kavuna benzeyen bir meyvenin adalarda Ekmek yerine yendiğini anlatırlar. Bu ağaca o günden beri Ekmek ağacı denilmektedir. Boyu cinslerine göre 10-20 mt’ yi bulur. Çevresi bazen 3 m. ye kadar çıkabilir. Dalları yatay ve kabukları kurşuni renktedir. Yaprakları yıldız şeklinde, 25-50 cm. boyunda ve en genç dalların ucundadır. Erkek ve dişi olmak üzere iki çiçeği bulunur. Erkek çiçekler kalın, yuvarlak, dişi çiçekler ise süngerimsi yuvarlak ve dikenli toplar halinde aynı bitkinin üzerinde bulunur. Ekmek ağacının meyvesi o yörelerde yaşayan yerlilerin temel gıdalarından biridir. Ayrıca yerliler tarafından o ağacın iç kabuğunun liflerinden çok sağlam kumaşlar dokunmakta ve gövdesinden de ev eşyası ve kano yapımında yararlanılmaktadır. Dış yüzünden çıkan sıvıyı da kanolardaki delikleri kapatmak için kullanılırlar.

Ekmek Ağacından İçki Yapılır mı

Yılda iki yada üç kez ürün veren bu ağacın meyvesi öncelikle yeşil olur. Sonraki süreçte kahverengi ve de sarıya dönüşür. Meyveler gövdenin her yerinden çıkar. Meyvesi bir kavun iriliğinde, dış rengi sarı-yeşil, ağırlığı ortalama 1-3 kg. kadar ve üzerinde düzensiz serpilmiş pullar vardır. Meyvenin eti açık sarı olup içeriğinde % 25 kadar nişastalı maddeler içerdiğinden çeşitli şekillerde pişirildiği gibi nişastanın fermantasyonu ile biraya benzer içkiler de yapılır.

Ekmek ağacı Besleyici mi

Ekmek ağacının bu meyvesi aynı zamanda yenilebilir. Meyve iyice olgunlaşmadan önce beyaz etli ve biraz unludur. Ekmek gibi fırında pişirilerek yenilebildiği gibi haşlanarak veya değişik şekillerde pişirilerek de yenir. Ayrıca çiğ olarak dilimlenip, güneşte kurutularak öğütülür ve bu undan ekmek ya da muhallebiye benzer bir besin de yapılır. Dilimizde de ekmek ağacı adı verilen bu ağaç, genellikle tropik bölgelerde daha yoğun biçimde görülür. Ekmek ağacı, kalın gövdeli, büyük meyveli bir ağaçtır.

Ekmek agacindan Ekmek yapılır mı

Bu ağacın anayurdu tam olarak bilinmemekle beraber pasifik adalarında ekmek ağacına sıkça rastlanılır. Yetişmesi için tropik bir iklime ihtiyacı olan ekmek ağacı özellikle kuvvetli toprakları sever. İyi bakılırsa 700 mt. yüksekliğe kadar iyi meyve verebilir. Üretilmesi köklerinden yayılan filizler aracılığı ile yapılır ve altı yaşına geldiği zaman 6 m. yüksekliğini bularak, bütün sene ürün verir. Ekmek ağacının bir diğer özelliği de gövdesinden akıttığı sıvılarıdır. Ekmek ağacının gövdesinde açılan yaralardan latekse benzer bir sıvı akar ve bundan da kuş tutmak üzere ökse yapılır. Adeta bitkinin her yerinde zamk yapmaya yarayan sütlü bir sıvı vardır. Ekmek ağacının odunu kağıt yapımında kullanılır.

Ekmek ağacının meyvesi nelere iyi geliyor

Sağlığa Faydaları: Yüksek nişasta oranı ve mineraller bakımından zengin bir besin değerine sahip. Yağı cildin canlı ve parlak görünmesini sağlarken hafif çaplı cilt lekeleri ve cilt problemlerini çözmekte etkilidir. Bitkinin meyve ve yaprakları yeniyor. Ekmek ağacı meyvesi, haşlanarak ve pişirilerek yenilebildiği gibi ekmek yapmak için de kullanılıyor. Bu bakımdan tropik bölgeler için önemli bir bitki. İçerdiği yağlar birçok cilt hastalığını önlemede etkili.

Ekmek agaci Cilt lekelrini diderir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cinsel Arzuyu Artırır, Sıkıntıyı Giderir, Mutluluk Verir

hardal otu nedir nelere iyi gelir hardal cinsel gücü artırır mı hardal cinsel bezleri çalıştırır sıkıntıyı bitirir mi hardal kan...

Kapat