Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Dut Kurusu Yaşlanmayı Geciktiriyor 

06.11.2017
458
Dut Kurusu Yaşlanmayı Geciktiriyor 

Dut Kurusu Yaşlanmayı Geciktiriyor 

kanser için hangi meyvelerin tüketimi önerilir hücre yenilenmesine iyi gelen meyveler cild bakımında hangi meyveler etkili oluyor kansızlığa iyi gelen meyveler

Doğal bir antibiyotik olan kuru dutun faydaları saymakla bitmez. Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan dut toplanır toplanmaz tüketilmelidir. Ancak güneş altında kurutulan dut, geçirdiği kimyasal değişim nedeniyle birçok hastalığa çok iyi gelmektedir. Kuru dut, dutun içindeki su miktarı düşürülerek kurutulmuş halidir ve taze dutla içerik bakımından benzerdir. Kurutulduğunda su oranının düşmesi ve böylece uzun süre saklanabilmesi büyük bir avantajdır. Enerji verir, kan yapar, idrar söktürücüdür, bağırsak kurtlarına karşı etkilidir, kansere karşı korur, ateş düşürücüdür, egzamada kullanılır. Kuru dutu uzun zaman muhafaza edebilir, kış aylarında bile rahatlıkla tüketebilirsiniz.

FAYDALARI:

Kuru dutun içeriğinde yüksek oranda C vitamini ve demir bulunur. Bunların dışında K vitamini, potasyum ve E vitamini yönünden de zengindir. Aynı zamanda posa içeriği yüksek olan kuru dutun en önemli özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz. Doğal bir ateş düşürücüdür. Kan yapar. Özellikle kansızlık tedavisinde kullanılır ve kansızlığı da önlemektedir. İdrar söktürücüdür. Özellikle aç karnına bir avuç kuru dut yenip üzerine su içildiğinde bağırsakları çalıştırır ve idrar sökmeye yardımcı olur. Böylece mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.

Egzama hastalığının tedavisinde kullanılır. Dut kurusu ile hazırlanan kür egzama olan bölgeleri iyileştirir. Kan şekerini düzenler, damar sertliğine ve kolesterole iyi gelir. Vücuda güç ve enerji verir. Ayrıca iştahı arttırır. Aç karnına tüketildiğinde bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı olur. Karaciğeri güçlendirir. Böylece karaciğerden kaynaklanan hastalıklara iyi gelir. Ağız sağlığına iyi gelir. Kuru dut kaynatılarak suyu içildiğinde ağız ve diş eti Hastalıklarına iyi gelir. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Özellikle boğaz iltihabı, bademcik iltihabı ve öksürüğe iyi gelir. Hazımsızlığa iyi gelir. Yemeklerle beraber tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır.

Saçı ve cildi temizler ve Kuru dut kaynatılarak suyu ile yıkanıldığında saçı ve cildi temizler, besler ve canlandırır. Antioksidanlar, serbest radikallerin hücreye verdiği hasarları engeller. Dutun yaprağı, sapı ve özellikle meyvesi birçok antioksidan bakımından zengindir. Dutta bulunan bir antioksidan ise oldukça dikkat çekiyor. Resveratrol olarak isimlendirilen Bu antioksidan yaşlanmayı geciktiriyor. Dut, makrofajları aktive eden alkoloidleri içerir. Makrofajlar hastalıklara karşı vücudumuzda devamlı teyakkuzda olan beyaz kan hücreleridir. Dut bu özelliği nedeniyle hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve adeta bir sağlık bekçiliği görevi yapar.

Antioksidanlar bakımından zengin olan kuru dut, kansere karşı iyi bir koruyucudur. Çin tıbbında yüzyıllar boyu kansere karşı şifa amacıyla kullanılmıştır ve yapılan bilimsel çalışmalar bu uygulamaların haklı olabileceğini göstermiştir. Özellikle siyah dut son zamanlarda kansere karşı önerilen meyvelerin başında gelmektedir. Birçok bilimsel çalışmada dutun kan şekerini dengeleyici özelliği üstünde durulmuştur. Dutun içerdiği DNJ (1-deoksinojirimisin) isimli madde besinlerin sindiriminde görev alan bir enzimi baskılayarak kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar. Bu da kan şekerinin kontrolünü sağlar. Ancak diyabet hastaları porsiyonları na dikkat etmelidirler.

Egzama için Dut Kurusu Kürü Hazırlanışı ve uygulanışı: Yarım litre suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra bir avuç kadar dut kurusunu içine atın ve kısık ateşte 5-10 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Karışım ılıklaşınca (ılıktan biraz daha sıcak olacak, ancak elinizi yakmayacak) egzamalı elinizi içine sokun ve 10-15 dakika tutun. Bu işlemden sonra 1-2 saat kadar elinizi yıkamayın. Sonra elinizi sadece su ile durulayın. Bu işlemi 2 haftada 1 uygulayın. Her seferinde yeni karışım hazırlayın.

NASIL TÜKETİLMELİ:

Kuru dutu birkaç farklı şekilde diyetinize ekleyebilirsiniz: Yoğurdun içine kuru dut ekleyip tüketebilirsiniz. Özellikle tatlı krizini sağlıklı bir şekilde aşmak isteyenler içine biraz da toz tarçın eklediklerinde harika bir tatlı alternatifi olacaktır.

Kuru dutu ceviz, fındık ya da badem gibi yağlı tohumlarla birlikte tüketip sağlıklı bir ara öğün haline getirebilirsiniz. Şeker kullanmadan pekmezini yapabilirsiniz. Aynı zamanda kahvaltılarda da rahatlıkla tüketebileceğiniz kuru dutu tek başına da porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bal Üzümü Nedir Nelere İyi Gelir

Bal Üzümü Nedir Nelere İyi Gelir mide ve sindiririm hastalıklarına ne iyi gelir kalp sağlığına faydalı meyveler kemikleri hangi meyveler...

Kapat