Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Dut Kurusu Kansızlığa İyimi Geliyor

17.03.2016
1.233
Dut Kurusu Kansızlığa İyimi Geliyor

dut kurusu hangi hastalıklara faydalıdır dut kurusu egzamaya iyi mi geliyor dut kurusunun karaciğere faydası var mı dut kurusu kalp krizi riskini düşürür mü…

Dut meyvesinin kuru halinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Mevsiminde taze iken bolca tüketilen dut meyvesi, kurutulmuş olarak da bolca tüketilmektedir. Dut meyvesi de mevsiminde taze olarak tüketilirse hastalıklara karşı koruma sağlar, vücut direncini arttırır. Dut kurusu diğer bir adıyla kuru dut helal sağlıklı, besleyici ve hastalıklara karşı koruma sağlayan şifa kaynağı bir yemiştir.

beyaz-dut-kurusu Kalbi Korur

Dut kurusu C ve K vitaminleri başta olmak üzere protein, lif, kalsiyum ve büyük bir demir kaynağıdır. Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. Yüksek oranda kalsiyum içermesi sebebiyle kemik ve dişleri kuvvetlendirir, osteoporoz yani kemik erimesini engeller.

Dut kurusu Damar sertliğini önler

FAYDALARI: Kuru dut iyi bir antioksidan kaynağıdır. Hastalıklara karşı koruma sağlar. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara kolay yakalanmayı önler ve kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır. Damar sertliğini önleme etkisi vardır. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Çin tıbbında dut kurusu vücutta oluşan şişlik ve kızarıklıklar için kullanılır. Kızarıklıklara iyi gelir ve vücuttaki şişliği de indirir.

dut kurusu hafızayı da güçlendirir

Karaciğeri kuvvetlendirir. Yapılan bir araştırmada dut kurusunun beyni koruduğu, beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda hafızayı da güçlendirir. Kalbe iyi gelir, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Dut Kurusu Kan şekerini düzenler

Mideye iyi gelir, bağırsakların düzenli ve iyi çalışmasına fayda sağlar. Aç karnına tüketildiğinde bağırsak kurtlarının düşürülmesinde etkili olur. Kolesterolü düzenleyici, dengeleyici etkisi vardır. Diş eti rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Dut kurusu karaciğeri Kuvvetlendirir

EGZAMAYA FAYDALARI Kuru dutun en büyük faydalarından biri de egzamaya şifa olmasıdır. Egzamaya karşı dut kurusunun faydası için 3 bardak su kaynatılır. Kaynadıktan sonra bir avuç beyaz dut kurusu kaynayan suyun içine atılır. 5-6 dakika da bu şekilde kaynatılır.

dut-kurusunun-bilinmeyen-faydalari

Daha sonra dutların bulunduğu su ocaktan alınır su ılındıktan sonra egzama ellerde ise eller bu suyun içine sokulup 10 dakika kadar bekletilir. 10 dakika sonra ellerinizi sudan çıkarın ve 1 saat kadar yıkamayın. Bir saat sonra yıkayın. Haftada 3 ya da 4 kez dut kurusu kürünü elleriniz için uygulayabilirsiniz.

dut kurusu hafızayı da güçlendirir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kalça Yağlarını Eriten Stresi Gideren Bitki Çayları

kalça yağları nasıl eritilir kalça yağını eriten çay nasıl yapılır hangi bitki çayı strese iyi gelir sarımsak çayı zayıflatır mı......

Kapat