Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Dülger Otu Nedir Nelere İyi Gelir

28.02.2016
1.588
Dülger Otu Nedir Nelere İyi Gelir

dülger otu rahim hastalıklarına iyi gelir mi urları gideren bitkiler pamukçuğa iyi gelen bitkiler ağız boğaz yaralarına ne iyi gelir şifalı bitkiler şifalı otlar…

Latincesi: Achillea ageratum olup, Ballıbabagiller familyasındandır. Halk arasında yörelere göre Bin Yaprak Otu, Boynuzluca Ot, Küçük Karakafes, Yaban Eriği Otu, Yara otu gibi isimlerle de bilinir. Çiçekleri ve Yaprakları Kullanılır. 5-45 cm boylarında genellikle yerde sürünen sağa sola kollar atıp kök salan daha sonra yukarıya dönen dört köşe gövdeli hafif tüylü, yılansı kök saplı iki ya da çok yıllık otsu bir bitkidir. 2 cm eninde karşılıklı dizilişli tam ve dişli kenarlı yumurtamsı ya da eliptik sivri uçlu saplı yaprakları vardır. Haziran-Ekim aylarında dal uçlarında pek çoğu bir arada başak durumu oluşturarak 1-2 cm boyunda, çift dudaklı, küçük pembe, mavi – mor nadiren beyaz bal verici çiçekler açar. Bunlar solunca çiçek çanağı içinde dört yumurtamsı kapçıktan oluşan meyveler çıkar.

Dülger Otu Anjine İyi Gelir mi

Dünyanın hemen her yerinde 2400 metre yüksekliğe kadar olan kireçli topraklarda, çayırlarda, orman içi açıklık alanlarda, yol kenarlarında kendiliğinden yetişir ve genellikle topluluklar halinde görülür. Türkiye’de hemen her bölgede boş ve ekili alanlarda bulunur. Tarım alanlarında zararlı ot sayılır. Bitkinin çiçekleriyle yaprak ve saplarından zeytin yeşili boyar madde elde edilir.

Dülger Otu Yaraları İyileşterir mi

Üretimi tohumla ya da ayırmayla yapılır. Alternatif tıpta bitkinin toprak üstü kısımları kullanılır. Bileşiminde tanenler, saponinler yağlar, reçine ve acı madde bulunur. Tarihte özellikle yaraların iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Bunun için 30 gram bitkinin üzerine 1 litre kaynar su döküp 10-15 dakika demlendirdikten sonra süzülür ve günde iki üç kez birer bardak içilir.

Dülger Otu Ağız içi Yaralarına İyi Gelir mi

Kurutulmuş çiçekli dallar soğuk suda ya da alkollü içeceklerde birkaç gün bekletilerek içilir, hafif acımsı bir lezzeti vardır. Anjin, pamukçuk ağız ve boğaz iltihapları diş eti rahatsızlıkları için gargara yapılır, dışarıdan yaraların üzerine uygulanır.

Dülger otu Otu Diş Eti İltihaplarına İyi Gelir mi

Pişirilip lapasına oturan bayanlar rahim hastalıklarından kurtulurlar, urlara iyi gelir. Kurutulmuş olan dülger otu, 60 dakikalık süre ile suda kaynatılır. Buharına oturan kadınlarda aybaşı kesilmesi önlenir.

UYARI: Dikkat hamileler ve emziren Bayanlar kullanmamalıdır.

Dülger otu Rahim Hastalıklarına İyi Gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bin Yaprak Otu Nelere İyi Gelir

bin yaprak otu hangi hastalıklara faydalıdır diş eti çekilmesine hangi bitki iyi gelir anjine urlara iyi gelen bitkiler bin yaprak...

Kapat