Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Dokunanı Öldüren Ağaç Manchineel

08.04.2017
693
Dokunanı Öldüren Ağaç Manchineel

Dokunanı Öldüren Ağaç Manchıneel:

manchıneel ağcı nerede yetişiyor manchıneel zehri öldürücü mü manchıneel meyvesi zehirli mi manchıneel Dünyanın en zehirli ağacı mı zehir ağaç…

Dünyanın en zehirli böceği, dünyanın en zehirli yılanı ya da bitkisini duymuş olabilirsiniz. Peki dünyanın en zehirli ağacını duymuş muydunuz? Guinness Rekorlar Kitabına girecek kadar tehlikeli olan ve “Dünyanın En Zehirli Ağacı” olarak ünlenen Manchineel ağacı, Florida, Bahama, Karayibler, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgesinde rastlanan nadir bir ağaç türü olup. Manchineel ağacına ufak bir dokunuş bile deri üzerinde yanıklar oluşturacak kadar tehlikeli etkiye sahiptir.

İnsan vücudu ağacın zehrine kısa süre içerisinde tepki veriyor ve cilt kabarcıklar halinde su toplamaya başlıyor. Yağmur yağarken ağaca yaklaşır veya ağaçtan sıçrayan bir yağmur damlasına maruz kalınırsa, yine tehlike maruz kalınmış oluyor. Veya yanan bir Manchineel ağacının dumanı göze temas ederse, körlüğe sebep olabiliyor. Bu yüzden ağacın bulunduğu kimi bölgelerde ağacın etrafında özel güvenlik önlemleri alınırken, ağacı tanımayan kişilerin zarar görmemesi için özel uyarı işaretleri ve tabelalara başvuruluyor.

MANCHİNEEL AĞACININ ÖZELLİKLERİ:

Manchineel ağacı (Manchineel ağacı) (Hippomane mancinella), sütleğengiller (Euphorbiaceae) Batı Hindistan ve tropik Amerika’ da yetişen bir ağaçtır. Boyu 3 metreden 15 metreye kadar uzayabilir. Düz ve açık kahverengi bir kabuğu; uzun dalları vardır. Yumurta şeklindeki yaprakları 10 cm uzunluğundadır ve dişli kenarlara sahiptir. Küçük ve pembe çiçeklere sahiptir. Elma şeklinde meyveleri vardır. Sütlü sapı ve sarı-yeşil meyveleri oldukça zehirlidir. Hatta meyvelerden sıçrayan yağmur damlaları deride yaralanmalara sebep olabilir. Yanan odundan gelen dumanı ise geçici körlüğe neden olabilir.

Manchineel ağacının meyvesinin yanlışlıkla ısırılması ölümle sonuçlanan komplikasyonlara neden olmaktadır. Çeşitli örgütlerin bu ağacın meyvelerini gizlice ülke dışına çıkarttığı ancak ne amaçla kullandığı bilinmiyor. Manchineel ağacı meyvesinin yemek ve içeceklerin içine çok az miktarda enjekte (şırınga damlası) edilmesinin bile çeşitli ölüm vakası oluşturacak kanser veya kriz etkisi oluşturduğu da bilinmektedir. Meyve, hastanın kısa sürede ölmesine neden olmaktadır.

Kanser ve benzer vakalara yakalanan insanların sayısında artış olurken teşhisi konulamayan, basit nedenlere bağlı ölüm vakalarının arttığı şu dönemde ise Manchineel ağacı veya meyvesinin Türkiye’de olup olmadığı bilinmemektedir. Manchineel ağacından zehirlenen hastanın ne gibi belirtiler gösterdiği ise sağlık kuruluşları tarafından belirtilmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu İkili Cinsel İsteksizliğe İyi Gelir

Bu İkili Cinsel İsteksizliğe İyi Gelir: yasemin çayı nasıl demlenir nelere iyi gelir yasemin çayı cinsel soğukluğu giderir mi karanfil...

Kapat