Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Doğal Sakinleştirici Aşk Ve Tutku Meyvesi

09.12.2015
2.274
Doğal Sakinleştirici Aşk Ve Tutku Meyvesi

çarkıfelek nedir çarkıfelek aşk meyvesi mi tutku meyve mi passion fruit nedir passiflora sakinleştirici mi tutku kalbe iyi gelir mi çarkıfelek strese iyi gelir mi…

Dünyada “Passion Fruit” olarak bilinen, bilimsel adı “Passiflora edulis” olan “Tutku Meyvesi” veya bizdeki adıyla “Çarkıfelek” egzotik bir meyvedir. Anayurdu Amerika kıtasıdır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar çeşidi vardır. Ağırlıklı olarak Kolombiya, Brezilya, Arjantin gibi tropik bölgelerde yetişir. Bu bölgelerde “Maruçya” veya “Gulupa” adıyla da anılır. Çarkıfelek meyvesinin kıvamı, aroması benzersizdir. Mor renkli dış kabuğunun içinde sulu, jölemsi, ferahlatıcı bir meyve özü ve çıtır çıtır yenebilir çekirdekleri vardır. Tutku meyvesi, Çarkıfelek meyvesi ya da Aşk meyvesi adına ne derseniz deyin bu tropikal meyve hem tadı hem kokusuyla çok çekici bir meyve olup, tam bir vitamin deposudur. Muhteşem bir çiçeği olan Çarkıfelek meyvesi hakkında öğrenecekleriniz.

Aşk meyvesi Mutlu Eder mi

Çarkıfelek, dışı mor, içi çekirdekli bir yapısı olan egzotik bir meyvedir. Çarkıfelek familyasının örnek meyvesidir. 2 çeşidi var; mor Yeni Zelanda çarkıfelek meyvesi ve sarı Hawaii çarkıfelek meyvesi. Sarı ve mor çarkıfelek meyvelerinin tatları aynıdır; her ikisi de tatlı ve keskindir ama mor çarkıfelek sarıya oranla daha az asidik ve suludur. Doğal bir sakinleştiricidir. Eczanelerde satılan passiflora şuruplarının bu meyveden yapıldığını biliyor musunuz? Rahatlatma özelliği bulunan ve hiçbir yan etkisi olmayan bu meyvenin, dikkat edilmesi gereken tek özelliği, bir gün içerisinde iki taneden fazla tüketilmemesi gerektiği. Manavdan aldıktan sonra iyice yıkayın. Kabuğu yenmediği için, bıçakla tepesinden kesin. Kaşıkla yenen pasifloranın(Tutku-Çarkıfelek) tadı ne acı ne de tatlı. İçindeki çekirdekler yenebilir ama çiğnememekte fayda var.

Aşk Meyvesi Nedir

Çarkıfelek meyvesi A ve C vitamini açısından iyi bir kaynaktır, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından da harika bir kaynaktır. Bir adet çarkıfelek meyvesi günlük demir gerekliliğinin yüzde on beşini içermektedir. Üstelik passiflorine, likopen ve karotenoidleri de kapsayan fotokimyasallar bakımından da üstün bir kaynaktır.Bu arada cinsel isteği artırdığı için bu meyveye “passion fruit” – “mutluluk meyvesi” denmektedir.

Çarkıfelek Sakinleştiriyor mu

İlk ısırıkta AŞK! Bazı kültürlerde, çarkıfelek meyvesi yedikten sonra tanışacağınız ilk kişiye âşık olacağınızın yaygın bir inanış olduğunu biliyor muydunuz? Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, ve meyve salatalarında kullanabilir, hoş koku ve tat vermesi açısından yemeklerinizin yanında garnitür olarak da yiyebilirsiniz.

Maracuja-Tutku-Çarkıfelek-Aşk Meyvesi Aynımı

FAYDALARI: Çarkıfelek, doğal bir sakinleştiricidir, lif deposudur, diyabette kullanılabilir, sindirimi düzenleyicidir, bağışıklık sistemine destek olur, obeziteye etkilidir, tansiyon düşürücüdür, kalp dostudur, kemikleri güçlendirir, iyi bir ara öğün seçeneğidir.

Çarkıfelek-Tutku Afrodizyak mı

Passiflora C,B1,B2, B5,Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir.Passiflora meyvesi stres ve uykusuzluk sendromlarına karşı tüm dünya ülkelerinde alternatif olarak da kullanılmaktadır.

 

Tutkku-Çarkıfelek Aşk meyvesi mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp Sağlığına İyi Gelir Kanserden Korur

ananas nedir nelere iyi gelir ananas kalp sağlığına faydalı mı ananas sinüzite iyi gelir mi ananas gut hastalığına faydalı mı...

Kapat