Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Diyet Yapmak,Zayıflamak İsteyenler Dikkat…

23.07.2014
1.936
Diyet Yapmak,Zayıflamak İsteyenler Dikkat…

Baklagiller ve tahıllar sağlıklı beslenmenin temel unsurlarından olup,içlerinden bir tanesi tam bir şifa kaynağıdır. Zayıflamak, yağları eritmek ve bağışıklık sistemini Kuvvetlendirmek istiyorsanız işte bu mucizeyi yeşil mercimeği’ sofralarınızdan eksik etmeyin.

1-İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi dediğimiz bir mekanizma ile metabolizma hızını hafif artırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde mucizevi etki gösterir.

2- Zengin bir bitkisel karbonhidrat kaynağıdır. Yani vücuda kaliteli şeker verir. Özellikle zayıflarken beslenmede günlük alınan kalori azaltılır. Eğer kişi tek yönlü besleniyorsa yeterli şeker alamadığı için buna bağlı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik yaşayabilir. Oysa salatalarına ekleyeceği 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli şekeri verir ve diyete bağlı bu semptomların görülme durumu azalır.

3-Tam bir lif kaynağıdır. Lifler bitkilerin hücre duvarında olan bileşenlerdir mideye girdiklerinde şişerler ve hacim oluştururlar. Bu durumda da az yemeye bağlı acıkma hissi azalır yani daha tok kalarak diyete uyum süreci kolaylaşır.

4-Mercimek bağırsaklarda ilerlerken bağırsak hareketlerini artırır. İyi bir metabolizma iyi bir boşaltım sisteminde geçer. Boşaltım sisteminin iyileşmesi zayıflamayı kolaylaştırır.

5-Mercimek bir fitoöstrojendir; yani vücutta kısmî östrojen etkisi gösteren ilaç gibi bir besindir. Özellikle menopoz semptomlarını hafifletir. Meme ve rahim kanseri gibi hormona bağımlı kanserlerden korur. Ancak bu hastalıkların tanısını alan hastaların bu yiyecekten kaçınmasında fayda var; çünkü kısmî östrojen etkisi bu hastalıklara iyi gelmez.

6-Mercimek çok iyi bir demir kaynağıdır aynı zamanda. Özellikle yumurta veya kıyma ile birlikte pişirilmesi demir açısından daha da zenginleştirir.Yanında bol limonlu bir salata ile tüketilmesi demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar.
7-Potasyum oranı yüksektir.Bu özelliği tansiyonu düşürür ve dengeler.Kiloya bağlı tansiyonu olanlarda çok etkilidir. Hem zayıflatır hem tansiyonu düşürür. Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için kolesterol yüksekliği olanlar güvenle tüketebilir.

Kedinanesi Bitkisini Daha Önce Duydunuz Mu ? Kedinanesi Bitkisini Görmek Ve Faydalarını Öğrenmek İçin Tıklayın…

yeşil mercimeğin faydaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kronik Öksürüğü Geçirmenin Çaresi….

Öksürük herkesin ortak derdi. Bir gelir ve bir daha gitmek bilmez. Bunun için siyah turp ve balla hazırlanan bu doğal...

Kapat