Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Diyabet ve Kalp Hastaları Sapını Saymadan Kabuğunu Soymadan Tüketin

16.09.2015
1.330
Diyabet ve Kalp Hastaları Sapını Saymadan Kabuğunu Soymadan Tüketin

armut diyabete iyimi geliyor armut damar hasarını önler mi diş eti kanamalarına önleyen meyveler kanın pıhtılaşmasını önleyen meyveler şifalı bitkiler şifalı meyveler armut…

Diyabet ve Kalp Hastaları Sapını Saymadan Kabuğunu Soymadan Tüketin Yakın zamanda yapılan araştırmalar, armut kabuğunun etli kısımlara oranla üç dört kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyicidir ama ayrıca armut kabuğu bolca lif içerdiği için de armudu kabuğu ile yemek çok daha yararlı olabilir.

Armut Sindirimi Kolaylaştırırmı

Ancak sadece kabuğa odaklanmak bir hata olur. Armut tümüyle bolca lif, vitamin ve mineral içeren bir meyvedir. Armuda günlük beslenmenizde yer verdiğinizde bu lif bakımından oldukça zengin olan meyve, göğüs kanseri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet hastalıkları riskini azaltacaktır. C ve K vitaminlerinin yanı sıra armutta B2, B3, B6 vitaminleri ve bakır da bulunur. Sindirimi Kolaylaştırır.

Armut Kemik Erimesini Önlermi

Potasyum içerdiğinden dolayı armut yüksek tansiyonu engellemeye yardımcı olur. Beslenmede life yer vermek neden bu kadar önemli diye soracak olursanız, gerektiği kadar lif almanız halinde sindirim sisteminiz de size zorluk çıkarmadan, sorunsuz işleyebilir.

Armut Kalp Hastalığına iyimi Geliyor

Kabızlık ve kabızlık sonucu oluşan emoroit gibi sancılı rahatsızlıklar lif sayesinde önlenebilir. Armutta bulunan bor maddesi vücudun kalsiyumu tutması için gereklidir. Dolayısıyla armudu kemik erimesine karşı bir önlem olarak kabul edebiliriz.

Armut Göğüs kanserini Önlüyormu

Armutta bulunan hidroksisinnamik asit, mide ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca lif, vücudun vitamin ve mineralleri emme kapasitesini arttırır. Yiyecek alerjisi olan pek çok kişinin güvenebileceği, alerjiye yol açma riski son derece düşük olan meyvelerden biri de armuttur. Üstelik lif kasların gerektiği gibi çalışması ve en önemlisi kalp atışlarını düzenlemesi açısından son derece yararlı bir maddedir.

Armut Damarların Hasar Görmesini Önlüyormu

Armut kabuğunda bulunan kuersetin maddesi, kansere ve damarların hasar görmesine karşı engelleyici bir rol oynar. Orta boy bir armut 212 miligram potasyum içerir. Potasyum vücudun su dengesini düzenlemesi için önemli bir mineraldir. Armudun damarları koruması, kalbi de koruması anlamına gelir. Armut  7,5 miligram C vitamini de içerir ki bu da ortalama bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının % 10’una denk gelir.Armudun gözlere iyi gelen A vitamini içerdiğini de belirtelim.

Armut Diyabet Hastalarına İyi Gelirmi

Armut K vitamini içeren bir meyvedir ve K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmasıyla bilinir. K vitaminine vücuttaki proteinleri harekete geçirmesi için ihtiyaç duyarız. K vitamini azaldığında diş eti ve burun kanamaları artar ya da yaralandığınızda kanama ya da çürükler çok daha uzun sürede iyileşir. K vitamini sağlıklı bir kemik dokusu için gerekli olduğu kadar kanı ve böbrekleri de besleyen, önemli bir maddedir. Büyük bir armut yiyerek günlük K vitamini ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

Armut yüksek Tansiyonu Engelliyormu

Pek çok kaynakta kansere karşı da koruyucu özelliği bulunduğu söylenen armut, kalp hastalıklarına karşı da önerilir ve bunun nedeni genellikle lif ve bolca antioksidan içermesidir günde bir armut yiyerek felç riskini yarı yarıya azaltmak mümkündür.

Armut Diyabet Hastalarına İyi Gelirmi

Ayrıca armudun kalp krizi geçirme riskini ve kalp krizine bağlı ölüm oranını da epey düşürdüğü bilinmektedir. Kalp demişken, armudun çarpıntıya iyi geldiği de bilinir. Çeşitli araştırmalar armudun ensülin hassasiyetini geliştirdiğini ve tip 2 diyabet riskini azaltmada en etkili meyvelerden biri olduğunu göstermiştir.

Armut Göğüs kanserini Önlüyormu

Armut lif açısından zengin bir meyvedir ancak glisemik indeksi oldukça düşüktür. Yani kan şekerini yavaş yavaş yükseltip yavaş yavaş düşürür. Böylelikle armudun kan şekerini dengede tuttuğunu söyleyebiliriz. Orta boy bir armut yaklaşık 100 kaloridir. Dolayısıyla ara öğün olarak tercih edilebilecek hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçimdir.Armut yüksek Tansiyonu Engelliyormu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Göğüsleri Dikleştiriyor Göğüs Sarkmasını Önlüyor

anason gaz söktürür mü anason astıma iyi gelir mi göğüs dikleştiren bitkiler göğüs sarkmasını önleyen bitkiler bronşite iyi gelen bitkiler...

Kapat