Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Çoban düdüğü Otu Alkole Dur Diyor

20.04.2016
1.575
Çoban düdüğü Otu Alkole Dur Diyor

çoban düdüğü nelere iyi gelir,çoban düdüğü karaciğere iyi gelir mi,çoban düdüğü alkolün zararını yok mu ediyor,ağız kokusunu gideren bitkiler,şifalı otlar…

Latincesi; Asarum europaeum olup, Lohusagiller familyasındandır. Çobandüdüğü Bitkisinin yayılışı Türkiye ve Avrupa dır. Genellikle ormanların gölgeli kısımlarında yetişir. Çok yıllık rizomlu bir bitkidir. Çana benzeyen çiçekleri, uzun ve yeşil yaprakları, sivri, kısa ve parlak, Sapları, 10 – 15 cm uzunluğundadır. Çiçeklerinin iç kısmı esmer kırmızı renktedir. Rutubetli yerlerde yetişen bu bitki aynı zamanda da zehirlidir.

cobandudugu Alköl Tedavisinde kullanılır mıİçeriğinde Azaron, pinen, eugonol ve alantoin bulunur. Taze bitkiyi iyice kıyarak, 2 çay kaşığı kadarını 1 çay bardağı suyla kaynatılıp daha sonra da soğutularak içilir. Haricen de sürülür. Toz haline getirilerek kullanıldığında alkol ve buna bağlı karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

cobandudugu otu Uyuza faydalımı

Günde 3 defayı geçmemek şartıyla içildiğinde idrar söktürücü, ateş düşürücü, kabızlık giderici ve kusturucu özellikleri vardır. Halk arasında yörelere göre Çadır Çiçeği, Çedik otu, İnsan kulağı, Afşar Otu, Çoban düdüğü, Meyhaneci Otu, kedi otu ve kurbağa kaşığı gibi isimlerle de bilinir. Hekimlikte kökü kullanılır.

cobandudugu karaciğere iyimi geliyor

FAYDALARI: Ağız içi kokusunu giderir, Kökleri kusturucu ve balgam söktürücü, Karaciğer hastalıklarında kullanılır, kabızlığı giderir. Ateş düşürücü ve idrar söktürücü olarak da kullanılır, Uyuza karşı faydalıdır.

UYARI: Zehirli olmasından nedeniyle doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanılması tehlikeli ve sakıncalıdır.

cobandudugu Ateş düşürür mü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Zembil Otları Çiçek Düzenlemekte Kullanılır

zembil otu nedir nerelerde kullanılır kuş yüreği nedir çıngıl otu nasıl bir ot küpeli ot nedir şifalı bitkiler şifalı otlar...

Kapat