Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Cilveli Çay Gençleştirir Ve Kilo Verdirir

30.11.2016
1.000
Cilveli Çay Gençleştirir Ve Kilo Verdirir

cilveli çay nedir nasıl yapılır cilveli çay kalbi korur mu cilveli çay yaşlanmayı geciktirir mi cilveli çay kolesterolü düzenler mi cilveli çay kilo verdirir mi…

Cilveli Çay vücuttaki enerjiyi artırıyor, tokluk hissi veriyor ve yaşlanma belirtilerini geciktiriyor. Türk mutfağında helva, iç pilav gibi yemeklerde kullanılan çam fıstığı, Ege bölgesinde çayın içine atılarak tüketiliyor. Yörede “cilveli çay” olarak bilinen bu içeceğin faydaları saymakla bitmiyor. İçildiğinde tokluk hissi vererek kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişen çam fıstıklı çayın faydalarını uzmanlar şöyle sıralıyor:

cilveli-cay-aclik-hissini-ortsdan-kaldirir-kopya

AÇLIK HİSSİNİ ORTADAN KALDIRIR: Eğer kilo vermek istiyorsanız çam fıstığı, bu konuda sizlere yardımcı olabilir. İçerdiği tekli doymuş yağlar, proteinler ve demir sayesinde sizlere tokluk hissi verir ve açlığınızı bastırır. Böylece yüksek kalorili besinler yemenize gerek kalmadan doygunluk hissi gelir.

cilveli-cay-cam-fistigi-zayiflatiyor-kopya-kopya

Yapılan araştırmalara göre çam fıstığı yenildiğinde yağlı asitler vücuda alınmaktadır. Bunun sonucu olarak da CCK isimli bir hormon salınımı yapılır. Bu hormonun görevi de açlığı bastırmaktır. Kadınlar için çam fıstığı düzenli olarak tüketildiğinde ya da cilveli çay içildiğinde, yeme isteğinin yüzde 37 oranında azaldığı ortaya çıkmıştır.

cilveli-cay-kalbi-koruyor-mu-kopya

YORGUNLUĞA KARŞI ENERJİ VERİR :Çam fıstığının bir diğer özelliği de enerji verici olmasıdır. İçerdiği yüksek kaloriden dolayı yüksek bir enerji deposudur. Yorgunluğun atılmasını kolaylaştırır. Enerji üretimini arttırarak, dokuların onarılmasını ve inşa edilmesini sağlar. Çam fıstığında bulunan protein, yağların yavaşça yakılmasını sağlar.

cilveli-cay-zayiflatir-mi-kopya-kopya

Bu da yakım işlemi sırasında açığa çıkan enerjiyi kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca çam fıstığında bulunan demir de enerjinin taşınmasını ve depolanmasını sağlar. Ek olarak çam fıstığı bir magnezyum deposudur. Magnezyumun da enerji düzeyini arttırıcı bir özelliğinin olduğu bilinmektedir.

civeli-kahve-genclestiriyor-mu-kopya-kopya

YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ DURDURUR: İlerleyen yıllarda yıpranan vücut hücreleri, bizlerin de yaşlanmasına sebep olur. Ayrıca yoğun bir çalışma programınız var ise ve kendinizi yaşınızdan daha büyük hissediyorsanız, ihtiyacınız olan şey cilveli çaydır. Düzenli olarak cilveli çay tüketildiğinde kendinizi daha genç hissedeceksiniz ve yaşlanma süreciniz yavaşlayacaktır. Çam fıstığının içerisinde bulunan bakır elementi de yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır.

cilveli-cay-zayiflatir-mi-kopya-kopya

KALBİ KORUR: Çam fıstığının içerisinde kalp sağlığını koruyucu bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşikler ise tekli doymamış yağlar, magnezyum, E vitamini, K vitamini ve manganez dir. Ayrıca kolesterol seviyesini de düzenler. Çam fıstığında bulunan pinoleik asit isimli bileşik, iyi kolesterol değeri olan HDL’yi yükseltir ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürür. Böylece kolesterolün kalbinize verdiği zararlar önlenmiş olur. Cilveli çay bu nedenle kalbe de iyi gelmektedir.

cilveli-cay-kilo-verdirir-mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Lahana Çayı Kilo Verdirir Cildi Güzelleştirir

lahana çayı nasıl yapılır lahana çayı cilde faydalı mı lahana çayı mideye iyi gelir mi lahana çayı şeker hastalarına iyi...

Kapat