Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Cilt Yaralarına Ve Safra Taşına İyi Geliyor

22.04.2016
1.055
Cilt Yaralarına Ve Safra Taşına İyi Geliyor

sabun otu cinsel gücü artırıyor mu sabun otu kanı temizler mi sabun otu cilde iyi gelir mi sabun otu sivilcelere faydalı mı sabun otu saçları kuvvetlendirir mi…

Latincesi; Saponaria officinalis dir. Karanfilgiller familyasından olup Anayurdu bilinmemekte, ancak Avrupa ve Asya’da yaygın olarak yetişmektedir. Ülkemizde nemli yerlerde, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde sıkça görülmektedir. 50-100 cm. kadar boy atabilen, bir veya çok yılık dayanıklı otsu ya da yan otsu bitkidir. Gövdesi tabanda mor-kırmızı, üst tarafta açık yeşil renkli, silindirik kesitli ve serttir. Karşılıklı dizilen oval biçimli, ucu sivri ve soluk yeşil renkli yapraklarının üzerinde birbirine paralel üç çizgi bulunur. Yaz sonlarında açan pembe ya da beyaz çiçekleri tatlı meyve kokuludur. Bitkinin kökü, rizomlarından (kök gövde) çıkan kökçüklerle çevresine yayılır. Sabun otu, döktüğü tohumlarla çoğalır.

Sabun otu Balgam söktürür mü

Sabun otu (ya da Sabun çiçeği) bitkisinin gövde, yaprak, çiçek sapı, çiçek ve en çok da köklerinde saponin adlı madde ile ayrıca zamk, reçine, uçucu ve sabit yağlar bulunur, içerdiği saponin nedeniyle bitkinin kök ve diğer kesimleri suyla çalkalandığında sabun gibi köpürür. Böylece sabunotu eski ve değerli, özellikle yünlü kumaşların temizlenmesinde kullanılır. Halk arasında yörelere göre Çöven otu, Karga sabunu, Sabun otu, Köpürgen gibi isimlerle de bilinir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

FAYDALARI: Terletici, İdrar söktürücü, Bronşit ve kuru öksürükte balgam söktürücü, Safra taşları üzerinde etkili olduğu ileri sürülmektedir. Bu durumlar için, sabun otunun gövde, sap, yaprak ve çiçekleri yaz ortasından sonbahara kadar toplanır.

Sabun Otu Göğüsü yumuşatır mı

Gölge ve havadar yerde kurutulur. Bu kurumuş karışımdan 2 tatlı kaşığı alınır. Bir bardak suda iyice kaynatılır. Elde edilen Çaydan günde üç-dört bardak içilebilir. Ayrıca sabunotu egzama, ciltteki enfeksiyon ve çıbanlara karşı etkilidir. Çoğu bitki gibi kökü, yaprakları ve çiçekleri kaynatılıp çay olarak içilir. Haricen lapası kullanılır.

Sabun otu İdrar Söktürür mü

Öğütülüp bala pekmeze karıştırılıp yenir. Özellikle ergenlik sivilcelerinden şikayetçi olan gençler bu bitki ergenlik sivilcelerine iyi gelmektedir. Soğuk algınlığı ve grip hastalığına iyi gelir. Kanı temizleme etkisi vardır. Romatizma, adale ve kas ağrılarına iyi gelir. Saçlara kuvvet ve canlılık verir. Cinsel gücü artırma etkisi vardır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karaciğer yetersizliğine iyi gelir. Kurdeşen deri hastalığına iyi gelir. Sedef ve egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Safra söktürücüdür. Safra kesesinin kasılmasını uyarmak suretiyle safra akışını artır. Yukarıda hazırlanan çaydan böyle yerlere temizleyici olarak günde birkaç kez dıştan uygulanır.

Sabun otu İdrar Söktürür mü

UYARI: Aşırı dozajda sabun otu kökü çayı mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olur. Normal dozajda herhangi bir yan tesiri yoktur.

Sabun otu cilt yaralarına iyi gelir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Karga Sabunu Safra Taşını Düşürüyormu

karga sabunu nedir nelere iyi gelir karga sabunu cinsel gücü artırır mı karga sabunu akneye sivilceye iyi gelir mi karga...

Kapat