Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Cildi Gençleştirir Yaşlanmayı Geciktirir

18.02.2016
1.485
Cildi Gençleştirir Yaşlanmayı Geciktirir

liçi nasıl bir meyvedir nelere iyi gelir liçi nerelerde yetişir liçi cildi gerginleştirir mi liçi yaşlanmayı geciktirir mi liçi kalp krizini önler mi şifalı bitkiler

Çin kökenli tropik bir meyve olan Liçi, Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişen, birçok mineral ve vitamin içeren tropik Meyvelerden biridir. Kral meyvesi olarak da bilinen liçi, sıcak iklimleri seviyor ve ülkemizde Ak Deniz Bölgesinde Mersin ve Adana illerimiz de yetiştiriliyor. Dışı sert ve kabuklu olan liçinin içi yumuşak ve beyaz, tadı ise oldukça tatlı bir üzümü andırıyor. Adını henüz duymamış olabilirsiniz yakında çok sık duyacaksınız çünkü Liçi meyvesi içerdiği mineral ve vitaminlerle birçok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır. Bu özelliği nedeniyle de faydaları saymakla bitmiyor:

Liçi, birçok vitamin İçerir

FAYDALARI: Selenyum, bakır, fosfor, magnezyum ve kolin bulundurmasının yanı sıra, zeytinyağında da bulunan oleik asit ile metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip ve kalp hastaları için faydalı bir süper meyve olarak karşımıza çıkıyor. Liçi, birçok vitamin ve minerali bir arada bulunduruyor. Öncelikle çok iyi bir C Vitamini kaynağı olan liçi, A ve B6 Vitamini ile doğal antidepresan görevi görüyor. Liçi aynı zamanda protein ve fiber kaynağı olarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Özellikle diyet yapanların liçi yemesi tavsiye ediliyor.

liçi meyvesinin faydaları

İçerdiği polifenol ile bir antioksidan görevi görüyor. 100 gram liçi yaklaşık 60 kalori ediyor. Liçi bu özellikleriyle girp ve soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir görev üstleniyor. Özellikle bağışıklık sistemi daha zayıf olan çocuklar liçi yiyerek kış hastalıklarından korunabilir. Kolesterolü düşürüyor, , Vücudun elektrolit seviyesini dengeliyor, Metabolizmayı hızlandırıyor, Kan basıncını düşürüyor ve lifli yapısı sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor.

Liçi Diyabet hastalarına İyi Gelir mi

Başta C Vitamini olmak üzere liçi içerdiği vitamin ve faydalı asitlerle cildin yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor Cildi gençleştiriyor. Doğru besinlerle vücudun terlemeyle kaybettiği elektrolit ve sıvıyı geri kazandırmak gerekiyor. Bunun için de liçi potasyum ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan elektrolit ve sıvıyı geri kazandırıyor. Bu da liçinin kalp krizi riskini önlemeye de yardımcı olan bir özelliği.

Liçi cildin yaşlanma etkilerini azaltır

LİÇİ NASIL TÜKETİLİR? Liçi sert kabuğu soyulduktan sonra yenilebileceği gibi marmeladı da yapılabiliyor. Taze meyve ve konserve şeklinde satılıyor. Liçi ile tatlı ve smoothie tarifleri de yapılabiliyor.

Liçi kalp krizi riskini önler mi

LİÇİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI? Liçiyi çocuklar ve her yaştan insan tüketebilir ancak tatlı bir meyve olduğundan içeriğindeki şeker miktarına dikkat etmek gerekiyor. Diyabet hastalarının çok fazla liçi yemesi önerilmiyor.

Liçi Kral meyvesi olarak da bilinir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Epsom Tuzu Nedir Nelere Faydalıdır

epsom tuzu nedir hangi hastalıklara iyi gelir epsom tuzu cilde iyi gelir mi epsom tuzu krampı giderir mi epsom tuzu...

Kapat