Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Cilde,Gözlere,Saçlara İyi Gelir Müshil Etkilidir

04.10.2015
1.960
Cilde,Gözlere,Saçlara İyi Gelir Müshil Etkilidir

kene otu,hint yağı kene otu yağı nerelerde kullanılır hint yağı cilde iyi gelir mi hint yağı saçlara iyimi geliyor el ve ayak çatlaklarına ne iyi gelir şifalı bitkiler…

Cilde,Gözlere,Saçlara İyi Gelir Müshil Etkilidir Sütleğengiller familyasına ait bir bitki olup Ana vatanı Hindistan olan bu bitki Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde doğal olarak bulunur ve ekim dikimi yapılarak ticari kullanımlı yağ çıkarılır. İki çenekliler den, tropik bölgelerde, 8-10 m yüksekliğe ulaşabilen, çok yıllık, tohumlarından yağ elde edilen bir bitkidir. Türkiye de bu bitki genelde “kene otu” olarak bilinmektedir.Çalı görünüşlü, otsu bir bitkidir. Bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilen hint yağı bitkisinin gövdesi kahverengi kırmızı arasında bir renk almaktadır. İlkbaharda açmaya başlayan eflatun, pembe, beyaz renkte çiçekleri, salkımlar halinde sürgün uçlarında bulunur ve kandile benzer. Tohum ve meyveler oluştuğu zaman ters bir üzüm salkımını benzer. 2 ile 3 cm boyunda olup, kene görümündedir.Ülkemizde kene otu denmesinin sebebi tohumlarının keneye benzemesin dendir.

Kene otu Cilde İyimi geliyor. - Kopya

Hint Yağı Bitkisi Faydaları:Tohumları genelde yağ elde etmek için kullanılır. Hint yağı bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ, soluk sarı renklidir ve ağır kokulu bir yağdır. Alkol içerisinde kolaylıkla çözünür. Tıpta kullanımı yaygındır.

Kene Otu Kirikleri Gürleştirirmi

Yağın bileşimini özellikle Ricinoleik asittir. Yağın ince bağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. 15-30 gramlık miktarı kuvvetli müshil etkisi yapar. Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilik sektöründe, mürekkep yapımında, bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur.

Kene Otu Pişiklerde Krem Olarak Kullanılırmı - Kopya

Cilt İçin Hint Yağının Faydaları:Hint yağının bileşenleri, bakteriyel veya fungal enfeksiyonların neden olduğu çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi için son derece faydalı olan dezenfektan özelliklere sahiptir.

Kene Otu El ve Ayak Çatlaklarına İyi Gelirmi - Kopya

Cilt ülserleri, saçkıran, kaşıntılı deri, döküntüler ve siğilleri içerir. Kuru cilt üzerinde iyi bir nemlendirici etkiye sahiptir. Bu nedenle, genellikle kışın gelişen ayak bilekleri ve ayaklardaki çatlakları iyileştirmek için kullanılabilir. Cildi yumuşatır oluşabilecek  çatlakları önler.

Kene Otu Kirikleri Gürleştirirmi - Kopya

Hint yağı, göz çevresindeki cilt kırışıklıklardan kurtulmak için kullanılabilir. Kollajen ve elastin üretimini teşvik eder böylece cildin pürüzsüz ve esnek olmasına yardımcı olur.. Hint yağı, göz çevresindeki cilt kırışıklıklardan kurtulmak için kullanılabilir. Kollajen ve elastin üretimini teşvik eder böylece cildin pürüzsüz ve esnek olmasına yardımcı olur. 

Kene otu Cilde İyimi geliyor. - Kopya

Gözler İçin Hint Yağının Faydaları:Gözlere giren herhangi bir artık maddeyi çıkarmak ve bundan kaynaklanan tahrişi durdurmak için, damla olarak hint yağı kullanılabilir. Arpacık denilen göz kapağı üzerinde mevcut olan yağ bezlerinin enfeksiyonu, hint yağı ile tedavi edilebilir. Bunun için, hint yağı günde 2-3 kez arpacığın üzerine doğrudan uygulanmalıdır. Hint yağı ince kirpikleri olanların kirpiklerini kalınlaştırması için kullanılabilir.

Kene Otu Pişiklerde Krem Olarak Kullanılırmı - Kopya

Saçlar İçin Hint Yağının Faydaları:Saçlar için hint yağı, çeşitli saç derisi sorunlarına neden olan ve saç dökülmesine yol açan enfeksiyonlardan kurtulmak için kullanılabilir. Kuru, pullu kafa derisi üzerine uygulandığında nemi korur ve kafa derisinin durumunu iyileştirebilir. Benzer şekilde, kepek ve bitten kurtulmak için kullanılabilir.

Kene Otu Kirikleri Gürleştirirmi - Kopya

Ayrıca saç köklerini güçlendirmektedir ve saç uzamasını teşvik eder. Parlaklığını kaybetmiş, zarar görmüş saça uygulandığında mükemmel bir saç kremi olarak görev yapar. Bunun için hint yağını badem yağıyla karıştırıp, saç köklerine masaj yapın en son da uçlarına uygulayın. Bir saat bekleyin ve kaliteli bir şampuan ile yıkayın. Hint yağını seyreltmek, yağın daha kolay uygulanmasını sağlar, aynı zamanda saçın yıkanması da zor olmayacaktır.

Kene Otu El ve Ayak Çatlaklarına İyi Gelirmi

UYARI: Bu bitkinin tohumlarından çıkarılan ricin maddesi oldukça zehirlidir Hint yağı normal miktarda kullanıldığında hiç bir yan etkisi yoktur. Ancak hamile kadınlar, emziren anneler, sağlık sorunu olan kişiler sadece kendi doktorları ile görüştükten sonra hint yağı almalıdır. Hint yağının aşırı dozu bulantı, kusma, ishal, karın ağrısına neden olabilir.

Kene Otu Kirikleri Gürleştirirmi - Kopya

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Saç Dökülmesini ve Kepeklenmeyi Önler

baldırıkara venüs saçı baldırıkara saç dökülmesini önlüyor mu saç kepeklenmesini önleyen bitkiler balgam söktüren bitkiler adet düzenleyen bitkiler mesane taşlarına...

Kapat