Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Cilde Saç Dökülmesine Ve Kepeğe İyi Geliyor

09.01.2016
1.522
Cilde Saç Dökülmesine Ve Kepeğe İyi Geliyor

bıttım nedir nelere iyi gelir bıttım sabunu nasıl yapılır bıttım sabunu cilde ve saçlara faydalı mı bıttım sabunu sivilcelere iyi gelir mi bıttım nasıl bir üründür…

Bıttım Nedir Sabunu Nasıl Yapılır; bıttım sabununun ham maddesi menengiç ağacının yağlı meyveleridir.Ürünün yetiştiği ay eylül ayı veya eylülün sonudur. Bu aydan sonra bıttımlar ağaçlardan toplanır toplandıktan, sonra gerekli işlemler yapılır. Bu işlemler önce bıttımlar tane tane ayıklanır çürükler çıkarılır, bıttımlar daha sonra yıkanır ve kuruması için 5-10 gün bekletilir bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür, öğütüldükten sonra orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır. Yoğurma işlemi özenle yapılmaktadır bu işlem ortalama 2 saat sürer. Bıttım sabununu 2 saat boyunca yoğurduktan sonra bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kaba konulur.

Bıttım Sabunu Deri Mantarlarına iyi mi geliyor

Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamen süzülmesi sağlanır fakat bıttımlardaki yağın tamamı ayrılmadığı için bıttımlar için farklı bir yol denenir. Bir kazana sıcak su ile birlikte kül konulur ve kaynaması beklenir su kaynadıktan sonra kazana azar azar bıttım yağı ilave edilip karıştırılır bu kazandaki, su bu sayede buharlaştırılarak kazandan atılır Ezilmiş ve yoğrulmuş bıttımlardaki yağlı karışım karıştırıldıkça su buharı yüzeyden buharlaşırken, bir miktar su yüzeye çıkar bu yağlı su alınıp bir kaba konulur. Yağlı çözelti su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir.

Bıttım Sabunu Cildi Berraklaştırıp Saçları Sağlıklı Uzatır mı

Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamen, bıttım kabuklarından arındırılır. Bıttım yağının bulunduğu kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının şimdilerde kimyasalı olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır. Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti düzenli aralıklarla kazana eklenerek karıştırılmaya devam edilirken sabunlaşma reaksiyonu hızlandırılır.

Bıttım Sabunu Sivilcelere İyi Gelir mi

Yaklaşık 12-16 saat boyunca kazandaki karışım kaynatılır bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kalıplara konulur kalıplara konulan bıttım sabunları açık havada 3 gün boyunca bekletilir ortaya çıkan bıttım sabunları kullanılmaya hazır halı gelir ve tüketicilere sunulur.Yüzde yüz menengiç yağından imal edilen bu sabun İnsan vücudunun temizliğinde birebir etkili olup insanları rahatlatan doğal ve hoş bir kokuya sahiptir.

Bıttım Sabunu Saç Kepeklenmesini Önlüyor mu

Bıttım sabunu vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller. Saçı besler canlandırır ve sağlıklı uzamasını sağlar, Bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Bıttım sabununu kullanırken yanında şampuan gibi kimyasal bir ürün kullanılmayın. Bıttım sabununu düzenli kullanmaya mümkün olduğunca özen göstermede fayda var 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın bıttım sabunuyla yıkadıktan sonra 2 gün yıkamayın çünkü saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Ancak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayın.

Bıttım Sabunu Saç Dökülmesini Durdurur mu

FAYDALARI: Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen durdurur. Bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen yok eder. Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır. Saç derisindeki bakteriler ve mantarları tamamen yok eder. Saçı besleyerek yumuşak hale getirir.

Bıttım Sabunu Cilde Faydalımı

Antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde deri hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir. Egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı etkilidir. Gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır. Doğal ürünlerden üretildiği için hiç bir yan etkisi olmaz kimyasal madde içermez. Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm parlaklık hissi verir kuru saçları nemlendir. Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir.

Bıttım sabunu saçlara ne gibi Faydası Var

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Balık Sazı Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

balık saz çalar mı balık sazı nedir kız sazı nedir ur ve şişlere iyi gelen bitkiler kova otu nedir nelere...

Kapat