Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Cennet Meyvesi Vücudu Şaşırtıyor

15.10.2016
1.704
Cennet Meyvesi Vücudu Şaşırtıyor

karaciğere trabzon hurması iyi gelir mi safra kesesine iyi gelen meyveler trabzon hurması öksürüğü giderir mi cennet meyvesi nelere iyi gelir…

Latincesi Diospyros kaki olup, Ana vatanı birçok meyve gibi Çindir. Fakat daha sonra Japonya’ya getirildiği için Japon hurması adı verilmiştir. Genellikle tropik ve subtropik iklimlerde Ağaçta yetişir. Avrupa’da da üretimi yaygınlaşmış olup, Ülkemizin de bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir. Ağaç kazık köklüdür, ortalama 5-6 metreye kadar boylanır. Yaprakları ilkbaharda yeşil sonbaharda ise kırmızı, sarı, turuncu gibi renklere dönüşür. Bu şifalı meyve turuncu renkte ve yaklaşık elma büyüklüğündedir. Temmuz ağustos aylarında çiçek açar ve tohumları kasım ayında olgunlaşır. Bu yüzden ağaç, süs bitkisi olarak da peyzaj alanında Park ve Bahçelerde kullanılır.

trabzo-hurmasi-cildi-sikilastirir-mi

Turuncu olan meyve çok tatlıdır. Meyvenin içinde kahverengi noktacıklar bulunur. İçi yumuşak olan meyve oldukça güzel bir tada sahiptir Meyvesi çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. B1, B2, B3 ve C gibi çeşitli vitaminler ve askorbik asit içermektedir. Yeni olgunlaşmış Trabzon hurması ağızda mayhoş ve ekşi bir tat bırakabilir.

trabzon-hurmasi-bobreklere-faydali-mi

Bu yüzden hava sıcaklığından balkonda veya evde yerde bekleterek olgunlaşmasını beklediğinizde çok güzel bir meyve ile karşılaşabilirsiniz. Yeni olgunlaşmış olanlarını yemenizi pek tavsiye etmiyoruz. Ülkelere ve Yörelere göre Japon hurması, Japon elması, Çin eriği, Doğu hurması Trabzon hurması,Cennet Meyvesi gibi çeşitli isimlerle adlandırılır.

trabzon-hurmasi-kabizliga-iyi-gelir-mi

FAYDALARI: Hamur işleri, dondurmalar ve tatlılarda kullanılan meyve çiğ olarak da tüketilir. Ayrıca hamur işleri ve salatalarda da kullanılır. Reçel, marmelat, şurup, şerbet ve alkollü içeceklerin yapımında da kullanılan Trabzon hurması, idrar söktürücüdür. Kış aylarında ise balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

trabzon-hurmasi-karaciger-yaglanmasina-faydali-mi

Öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığına karşı şifa verir. Herkesin çokça yakındığı ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına şifa sağlar. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mide bulantısı ve kusmaya karşı da kullanılabilir. Trabzon hurması ağacı gövde kabuğu kanamayı durdurucu etki yapar. Ayrıca bu şifalı meyve, çok çeşitli vitaminler ile vücudun vitamin ihtiyacını karşılar.

trabzon-hurmasi-seker-hastalarina-faydalimi

İçerdiği vitaminler sayesinde hastalıkların önlenmesine yardım eder. Ateş düşürmeye yardım eder. Yüksek ateşten korunmak için tüketilebilir. Meyve kabızlık tedavisinde kullanılır. Bu meyveyi tüketen kişiler kabızlık rahatsızlığından kurtulur. Ayrıca basur yani hemoroid sorunu olanlar da mutlaka tüketmelidir.

trabzon-hurmasi-vucuda-dinclik-verir-mi

Olgun kurutulmuş meyveler bronşit hastalığına şifa verir. Olgunlaşmamış olanlarının meyve suyu ise hipertansiyona iyi gelir. Hıçkırık tedavisinde de kullanılması Trabzon hurmasının faydaları arasındadır. Cilt sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı yüz maskesi yaparken de kullanılan bir meyvedir. Karaciğer ve safra kesesi gibi organlara fayda sağlar.

trabzo-hurmasi-cildi-sikilastirir-mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Adeti Düzenler Anne Sütünü Artırır

gaz söktüren bitkiler dereotu kan şekerini düşürür mü dereotu hıçkırığı önler mi dereotu kilo verdirir mi dereotu kemik erimesine iyi...

Kapat