Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bu Yağın Faydaları Saymakla Bitmiyor

01.07.2019
48
Bu Yağın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Bu Yağ Size İyi Gelecek

Kimyasal ilaç kullanmayı sevmeyip doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini tercih edenler için mucizevî bir bitki olan kantaron, Ülkemizin birçok yerinde özellikle Toros Dağlarının yüksek bölgelerinde yetişebilen kantaron bitkisi birçok derde deva olurken insan vücudunu iyileştirici ve hücre yenileyici özelliği ile çok faydalı bir bitkidir. Kantaron yağı içerdiği antiseptik özellikten dolayı yaraların mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Özellikle doğal balla karıştırıldığında antibiyotik özelliği gösterebiliyor. Aktarlardan, kantaron çiçeği ya da kantaron yağı olarak satın alabilirsiniz. Bu içeriğimizde kantaron yağının cilde, saça, mideye, yanık tedavisine faydaları ve kullanımı, Hakkında geniş bilgi bulacaksınız.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir ?

Vücuttaki kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bağırsak sorunlarını özer. Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Gut hastalığının tedavisinde sıkça kullanılır. Açık yaraların iyileşmesine katkı sağlar. Kan şekerini düşürür. Mide ağrılarına ve yaşanan diğer mide sorunlarına iyi gelir. Hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynar, Kantaron yağı, hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcı oluyor. Cildi de ölü hücrelerden arındırıyor. Uyku problemi yaşanıyorsa Kantaron yağı bu sorunu çözmek için kullanılabilir. Güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır. Vücutta mikrop oluşumunu engeller. Bel, sırt ve kas ağrıları için kantaron yağını ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayın. Kekik ve ardıç yağıyla birlikte kullandığınızda ağrıların kesilmesi için daha iyi verim elde edebilirsiniz. Romatizma rahatsızlığına karşı da iyileştirici özelliği bulunuyor. Ülser, gastrit gibi sıkıntıları olan kişiler, mide ağrılarını azaltmak ve hatta tedavi etmek için dahili olarak tüketebilir.

Saçlarınıza İyi Gelir, Besler

Yıpranmış ve sağlıksız saçların onarılmasına yardımcı olan Kantaron Yağı günümüzde saçlarda kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Saçlardaki kepeklenmeyi engellediği ve saç dökülmelerinin önüne geçildiği gözlemlenmiştir. Kafa derisinde oluşan pullanma ve egzama gibi rahatsızlıkların geçmesinde büyük katkı sağlayan Kantaron yağı saç derisindeki hücre yenilenmesine de oldukça yardımcı olur. Daha gür ve hızlı uzamasını istediğiniz saçlarınıza banyo yapmadan önce saçınızın diplerine masaj yaparak uygulayıp 10-15 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Kantaron yağı, saç dersini onarıyor ve hücre yenileciyici özelliği sayesinde derideki yeni hücrelerin gelişimini sağlıyor. Saçlı deride oluşan egzama ve kaşıntılarda da iyi netice veriyor. Kantaron yağını, haftada 1-2 kez banyodan önce saç derisine masaj yaparak uygulayıp yarım saat saçınızda bekletin.

Cildin Yenilenmesine Yardımcı Olur

Cildinizde yaşanan sivilce veya sivilce izlerinden Kantaron yağıyla kurtulabilirsiniz. Yüzünüzde sivilceli bölgeye pamuk yardımıyla uygulayıp akne tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Alerjik yapısı olan bir cilde sahipseniz doktor kontrolünde kullanmanız yaşanabilecek alerjik reaksiyonların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kantaron yağını cildinize uygulayabilirsiniz. T bölgesindeki siyah noktaları, deri lekelerini ve morlukları geçirmekte etkilidir. Bir pamuğa birkaç damla damlatıp cilde masaj yaparak uygulayın. Herhangi bir alerji oluşumuna karşı ilk seferlerde az az sürülmesi gerekir. Hassas cilde sahip olanlar 2-3 günde bir uygulayabilirler. Cildin aşırı tepki vermesinden korkuyorsanız öncelikle bileğinizde deneyebilirsiniz. Kantaron yağını cildinizi temizledikten sonra bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürüp yarım saat beklettikten sonra güzelce yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Haftada birkaç kez tekrarlayabilir, daha parlak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Güneş Işınlarından Korur

Özellikle yaz aylarında güneş koruyucu olarak Kantaron yağını yüzünüze sürüp güne öyle devam edebilirsiniz. Yüzünüzü güneş yanıklarından koruyacak, güneşin kuruttu cildinizi daha dinç ve sağlıklı görünmesine neden olacaktır.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır ?

Kantaron bitkisinin kurutulmuş çiçeklerini yarım litrelik bir cam şişenin içine koyun. Üzerini geçecek şekilde zeytinyağı doldurup tülbent ile kapağını gererek kapatın. 5 gün mayalanması için güneşte bekletin. Daha sonra ağzını kapatarak sadece sabah güneşini görecek şekilde 45 gün bekletin. 45 gün sonunda tülbent yardımıyla süzerek kullanın.Kantaron çayı için kaynatılmış suya 2-3 çay kaşığı kantaronu atarak 10 dakika demlenmesini bekleyin.

ÖNEMLİ UYARI: Hamile olanların ve kronik bir rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde kullanmasını öneriyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kokusu Her Derde Deva

Lavanta'nın Faydaları Nelerdir ? Hastalıkların artmasının sebepleri arasında hem doğal gıdalarla beslenmemek hem de endüstrileşmiş gıdaları yoğun kullanmak var. Sentetik...

Kapat