Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bu Yağ Sağlığınıza Çok Faydalı

10.11.2018
78
Bu Yağ Sağlığınıza Çok Faydalı

Jojoba Yağı Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Jojoba bitkisi Mojave, Arizona, California dışında İsrail topraklarında da yetişebilen Simmondsiaceae familyasındaki bir bitki türüdür. Özellikle kozmetik alanında kullanılan Jojoba yağının çok faydalı olduğu bilinmektedir. Jojoba yağı cilt ve saç bakımı konusunda önemli faydalar sağladığı ve cilt yağı ile benzerlik gösterdiği için faydalı olduğu bilinmektedir.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ?

Özellikle kozmetik ürünler alanında adını sıkça duyuran Jojoba yağı çoğunlukla cilt bakımı için kullanılmaktadır. Birçok saç ve cilt bakım ürünün içeriğinde yer bulmayı başarabilmiş Jojoba yağı, cilde dost maddelerden bir tanesidir. Cilt bakımındaki yoğunluğunu genellikle sivilce ve sivilce izlerini tedavi etme konusunda vermiştir.
Ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da diğer ülkelerde günlük bakımdan Jojoba yağı geniş bir yer tutmaktadır.

Jojoba yağının, vücut tarafından üretilen yağ ile benzer yapılarda olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de cilt üzerinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Jojoba yağını saf olarak aktarlarda bulabileceğiniz gibi içeriğinde Jojoba yağı olan hazır kozmetik ürünlerden de yararlanabilirsiniz.

Jojoba Yağı Tam Olarak Nedir ?

Jojoba yağı, Mojave, Arizona ve California çöllerinde yetişmiş; Simmondsiaceae familyasındaki bitkiden elde edilmektedir. Familyadaki tek bitki jojobadır ve Latince ismi Simmondsia chinensis olarak bilinmektedir. Bu bölgeler dışında ayrıca İsrail topraklarında yetişebilmektedir. Bitkinin özünden elde edilen Jojoba yağının geniş bir kullanım alanı vardır.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı fındığa benzer bir tada ve aromaya sahiptir. Ancak içilerek ya da yiyeceklerle tüketilmediğinden tadı pek bilinmemektedir. Jojoba yağının elde edildiği bitkinin çiçekleri miniktir ve rengi yeşilimsidir. Jojoba yağının görünümünde en dikkat çekici özellik altın sarısına benzer rengidir. Jojoba yağının aynı kulvardaki benzerlerine göre raf ömrü daha uzundur.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılmalı ?

Jojoba yağını aktardan alıp kullanacaksanız harici kullanmanız önerilmektedir. Avuç içine alınmış az miktardaki Jojoba yağı yeterli olacaktır. Saç bakımında kullanacaksanız; kuru saçın üzerine abartı olmayacak şekilde Jojoba yağından sürmelisiniz. Yağı saçın tamamına ulaştırabilmek için tarak kullanabilirsiniz. Yağ sürülen saçın bu şekilde 30 dakika beklemesi yeterli olacaktır. Yarım saat sonunda günlük kullandığınız saç temizleyici ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saçlara İyi Geliyor

Saça sürüp bekleyecek zamanınız yoksa günlük bakım için kullandığınız saç temizleme şampuanının içine Jojoba yağını ilave edebilirsiniz. Orta boylardaki bir şampuan şişesi için 1 yemek kaşığı Jojoba yağı yeterli olacaktır. Islak ya da kuru saça doğru miktarda kullanılan Jojoba yağının saçın şekillenmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir.
Jojoba yağını cilt bakımı için kullanacaksanız; ilk tercihiniz makyaj temizleme alanında olmalı.

Doğal Makyaj Temizleyici

Jojoba yağı çok iyi bir makyaj temizleyici olmasının yanında her temizleme ile birlikte cilde ferahlık vermekte ve cildi tazelemektedir. Sadece cildinizi nemlendirmek için kullanacaksanız; avuç içine bir miktar Jojoba yağı alarak doğrudan cilde sürmek yeterli olacaktır. Bunun yanında günlük bakım kreminizin içine birkaç damla Jojoba yağı damlatarak da cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Deposu İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarının Faydaları Mantarlar türleri itibariyle sebze sınıfında yer almaktadır. Çeşitli yöntemlerle pişirebilen mantarların sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır....

Kapat