Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bu Meyve Sağlık Kaynağı

22.06.2019
41
Bu Meyve Sağlık Kaynağı

Hünnap Size İyi Gelecek

Kalsiyum deposu besinlerden olan hünnap, halk arasında ‘doktor’ olarak adlandırılan son derece sağlam olan hünnap ağacının meyvesidir. Diğer isimleriyle çiğde ya da innabi olan mucizevî besin ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz. Hünnap, oldukça dayanıklı olmasıyla bilinen hünnap ağacının meyvesidir. Hünnap meyvesi hakkında dünya genelinde çok sayıda araştırmalar yapıldı. Ortaya çıkan sonuçlar ise bu meyvenin tam bir sağlık kaynağı olduğu yönünde. Yapılan araştırmalar hünnap meyvesinin kanseri önleyebilecek özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

İçeriğinde Birçok Bileşik Var

Hünnap, saponinler, polisakkaritler ve flavonoidler olarak bilinen bileşikleri içeriyor. Bu zengin içeriği sayesinde ise doğal bir sakinleştirici görevi görüyor. Hünnap tam bir antioksidan ve yüksek C vitamini kaynağı. A vitamini bakımında da bir hayli zengin olan bu meyve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağırsak sorunlarına iyi geliyor. Kabızlık problemini tedavi ediyor. Hünnap potasyum açısından da bir hayli zengin bir meyvedir. 1 fincan hünnap suyu günlük potasyum ihtiyacımızın yaklaşık % 15’ini karşılıyor. Araştırmalara göre hünnap, doğal bir antidepresan.

Hünnap Düşük Kalorilidir

Hünnap düşük kalorili bir besindir. Bol miktarda A ve C vitamini içerir. Ayrıca kalsiyum, magnzeyum, fosfor ve özellikle potasyum açısından zengindir. Özellikle potasyum açısından çok zengin olması kalp sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca etkili bir antioksidandır. Antioksidanlar hücre hasarına sebep olan maddeler ile savaşarak kansere karşı koruyucu etki gösterirler. Hünnap, içerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kas kasılmalarını engeller ve özellikle sporcular tarafından tüketilmesi önerilir.

Yoğun Miktarda Vitamin İçerir

Yoğun miktarda A ve C vitamini içeren hünnap, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunur. Ara öğünlerinizden birine gönül rahatlığı ile ilave edip soğuk algınlığı ve gribe karşı kalkan oluşturabilirsiniz. Sinir sistemi üzerinde direkt etki gösteren nadir meyvelerden biri olan hünnap, antidepresan özelliği gösterir. Hünnabın iyi bir antioksidan olması cilt ve saç sağlığı açısından da önemlidir.

Cilt Hastalıklarından Korur

Düzenli tüketimi cilt hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir. Özellikle Çin’de yaygın olarak güneş yanıklarına ve kızarıklıklara karşı kullanılan hünnap, kuru ciltlerin tedavisinde etkilidir.Hünnap, lifli yapısı nedeniyle sindirim sistemi sağlığını korur. Özellikle bağırsak hareketlerini artırdığı için kabızlık sorunlarına karşı kullanılır. Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan bu lezzetli meyve; kemik, diş ve kas sağlığı açısından önemlidir.

Kan Dolaşımını Düzenler

Hünnap içerdiği niasin sayesinde kan dolaşımının düzenli olmasına katkı sağlar. Özellikle dolaşım bozukluğu ve selülit problemi yaşayan kişiler düzenli tükettiklerinde olumlu sonuçlar alır. Hünnap, anemi (kansızlık) tedavisinde kullanılır. Damarlarda oksijen taşıyan kan hücrelerinin sağlığını korur. Alerjik hastalıklara karşı bünyeyi kuvvetlendirir. Göz hastalıklarından koruyucu özelliği vardır.

Not: Hamilelik ve emzirme döneminde ne kadar güvenliği olduğu konusunda fazla bir bilgi olmadığı için aşırı tüketilmemesi önerilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Eriğin Hiç Bilinmeyen Faydaları

Eriğin Bu Faydaları Sizi Şaşırtacak İşte, zayıflamadan kabızlığa kadar yeşil eriğin hiç bilinmeyen faydaları. Sağlıklı çalışan sindirim sisteminin belirtisi günde...

Kapat