Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bu Gıdalar Boy Uzatır Kemikleri Güçlendirir

24.04.2017
1.032
Bu Gıdalar Boy Uzatır Kemikleri Güçlendirir

Bu Gıdalar Boy Uzatır Kemikleri Güçlendirir;

Boy uzaması genel olarak genetik unsurlarla birlikte düşünülmektedir fakat genetik unsurların dışında beslenme alışkanlıkları, spor, uyku düzeni, ağır iş-yapıp yapmama gibi birçok çevresel faktörde boy uzamasını etkilemektedir. Uzun boylu olmak isteyenlerin sağlıklı kemiklere sahip olmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Kemiklerin gelişip yenilenebilmesi, sağlıklı olması için de bazı minerallere ihtiyacı vardır. Bu minerallerden en önemlileri kalsiyum ve fosfordur. 11-24 yaş arasındaki dönem fosfor ve kalsiyum ihtiyacının en fazla olduğu dönemdir. Diğer bir etken ise D vitaminidir. D vitamin de kemik gelişimi için önemli bir faktördür. D vitamini sayesinde mineraller etkin bir şekilde emilir. D vitamini en çok yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağında bulunur. Ama temel kaynağı güneş ışınlarıdır ve deride güneş ışığının etkisiyle de meydana gelir. Günde en az 15-30 dakika arasında güneş ışınlarından faydalanmak gerekir.

Uzun bir boya sahip olmak içinse tek başına beslenmek veya egzersiz yapmak sizi bir sonuca götürmez. Egzersizin yanı sıra boy uzaması için gerekli olan besin desteklerini de mutlaka kullanmalısınız. Boyun uzamasına yardımcı olan besinler: En uygun beslenme tarzının ise sebze, meyve ve proteinlerin dengeli tüketilmesi gerektiğini belirten Diyetisyenler, şöyle konuştu: Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosforlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli minerallerdir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir. Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Ancak kemik gelişimini daha tamamlamamış boyu kısa bireylerin ise bazı besinleri daha fazla tüketmeleri gerekir. Boy uzamasına yardımcı olan besinlerini başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlıyor. Sütün boy uzamasını daha fazla desteklemesi için ise gece yatmadan içilmesi gerekir. Çünkü bu saatte içilen süt, büyüme hormonunun salgılanmasına da destek verir. İçerisinde kalsiyum bulunan süt ürünleri grubunda yoğurt, ayran ve peynir bulunur. Özellikle yoğurt, çocuğunuzun sebze yemeği tüketirken bile tabağında mutlaka bulunmalıdır.

Peynir tüketmeyen çocuklarda peynir tüketimini sağlamak için ise peynirli börek veya poğaça hazırlayabilirsiniz. Bir diğer önemli besinin brokoli olup, Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun korunmasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmese de belirli sıklıklarla tüketilmesi önerilir. Kuru meyvelerde iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sebeple boy uzamasını sağlar. Ara öğün olarak veya süt ile birlikte tatlı ihtiyacını gidermek için çocuğunuza verebilirsiniz. Kuru meyvelerin tüketim miktarı önemlidir. Çünkü fazla tüketilirse, kilo sorununa da neden olabilirler.

BOY UZATAN ŞİFALI BİTKİLER

Melisa Çayı: Sinirlere birebir gelen melisa çayının hiç bilinmeyen bir özelliği de kız çocuklarında boy uzamasına yardımcı olmasıdır. Az bilinen bir gerçek olan melisa çayının bu etkiye sahip olması için ise 6 ay süre ile hafta bir kere olacak şekilde kaynar 1 bardak suya 1 tutam melisa yaprağını koyarak 5 dakika dinlendirilip içilmesi gerekmektedir.

Biberiye Çayı: Kız çocukları için melisa çayı nasıl etkiliyse erkek çocuklarında da biberiye çayı boy uzamasında etkili olmaktadır. Kız ve erkek için ayrı bitkisel çaylar olmasındaki temel prensip ise farklı biyolojik donanımlara sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Yine 6 ay süre ile haftada 1 kez kullanılmak üzere 1 bardak kaynar suya 1 tutam biberiye otu atıp 5 dakika bekletilip tüketilmelidir.

Rüşeym Kürü: Diğer adı buğday özü olan rüşeym kürü, boy uzamasında oldukça etkili olan bir diğer yöntemdir. Bu kürde buğday özü çocuklara günde 3 çorba kaşığı yedirilir. Düzenli tüketildiğinde etki gösterdiği ise unutulmamalıdır.

Bal ve Keçiboynuzu Tozu Kürü: Adını okuyup sadece tek bir malzemeden oluştuğu gibi bir yanılgıya sakın kapılmayın. Oldukça fazla malzemeden oluşan bu kür ise 6 ay ile 2 sene kullanım sonucu istenilen verime ulaşabilmektedir. Malzemeler ise şunlardır; 100 gr. keçiboynuzu tozu, 50 gr. çemen otu tohumu, 100 gr. üzüm çekirdeği tozu, 50 gr. keten tohumu yağı, 3-4 adet karanfil, 50 gr. Ginseng, 100 gr. esmer buğday unu, 1 kg. kestane balıdır. Tüm malzemeler homojen olacak şekilde karıştırılır ve düzenli olarak tüketilmelidir.

Diğer kürler gibi bu kürün de maksimum yaş sınırı 22’dir. Bitkisel kürler tek başlarına yeterince verimli olmamakla beraber yanında tüketilen yiyeceklerle birlikte ehemmiyet kazanmaktadır. Bu nedenle bu kürler ve çaylar tüketilirken mutlaka palamut, torik, uskumru, kefal gibi balık türlerini ızgara veya buğulama şeklinde tüketmeleri gerekmektedir. Haftada birkaç kez tüketilmesi gereken bu balıklar içerisinde bulundurdukları zengin yağlar ve asitler nedeniyle vücuda sağlıklı olmakla birlikte boy uzamasında da diğer faktörleri desteklemektedir. Kürleri uygulamak dışında egzersizlerle de boy uzamasını maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Amla Yağı Nedir Nasıl Yapılır

Amla Yağı Nedir Nasıl Yapılır: İngilizcesi Gooseberry olarak bilinen Bektaşi Üzümü Ülkemizde de yetişebilen Bektaşi üzümünün Ana vatanı Hindistan’dır ve...

Kapat