Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Biraz Güzellik Ve Kibarlık Bir Ölçü Şifa İşte Gül

06.01.2016
1.023
Biraz Güzellik Ve Kibarlık Bir Ölçü Şifa İşte Gül

gül suyu nedir gül yağı nedir konkret nedir gül kokusu hafızayı canlandırıyor mu gül yağı deri hastalıklarında kullanılır mı gül kalp atışlarını etkiler mi…

Ana vatanı; Türkiye, İran ve Çindir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetli bir çiçekdir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi odaları, balkon ve terasları süsler. Kesme çiçekçilikte de, çok talep edilen bir çiçektir. Gül, insanlık tarihi kadar eski olup, özellikle Asya kültürünün, Mistik kadın güzelliğinin ve güzel kokunun simgesi sayılmış, ‘’çiçeklerin Şahı’’ olarak anılmış bir çiçektir. Gül, tüm zamanların en güzel çiçeği kabul edilmekte ve bundan da öte sevginin ifadesinin en zarif sembolü olmak gibi bir misyona da sahiptir.

Gül Yağı Sivilcelerei Gideriyor mu

Gül, son derece gösterişli, bir o kadar mağrur, dikenleri ile ulaşılmaz, öte yandan kokusundan yağına, şerbetinden suyuna, renginden duruşuna bir şifa ve güzellik anıtı gibidir. Isparta, Burdur, Afyon ve Denizli’de üretilen “Rosa damascena” isimli gül bitkisinin çiçeklerinden elde edilen gül yağı dünya piyasalarında “Türk gül yağı” olarak bilinmektedir ve son derece değerli bir üründür. Osmanlı imparatorluğu döneminde de gül ayrıcalıklı yerini korumuş, sarayın gül hanesi, hem saray kadınları için gül yağı çıkarırken, hem de gül kokulu şerbetler için gül suyu ve gül iksirleri denilen yağlar elde etmiştir. Gül hane güllerin damıtılıp gül suyu ve yağı elde edilen yere denilmektedir.

Gül Macunu Karaciğere Faydalımı

FAYDALARI: Tarihsel süreçte, Gül’ün ilaç olarak etkisi incelediğinde ise, çok geniş bir şifa yelpazesine sahip olduğu görülür. Fakat en önemli etkileri üç noktada toplanabilir; Gül kokusunun ferahlattığı ve hafızayı kuvvetlendirdiği, gül macununun mide ve karaciğere iyi geldiği, gül yağının deri hastalıklarında yararlı olması şeklindedir. Taze güllerin damıtılması ile elde edilen gül suyu veya gül yağı şeklinde. Taze güllerin şeker veya balla muamelesiyle üretilen gül macunları şeklinde.

Gül Yağı Deri Hastalıklarında kullanılır mı

Bir de taze güllerin zeytinyağı ve susam yağı içinde bekletilmesi ile hazırlanan gül iksiri de denen yağlar şeklinde. Gülyağ ve gül iksiri dediğimiz, gülün zeytin yağında bekletilmesi ile hazırlanan ilaçlar deri hastalıkları için kullanılıyordu. Derideki kaşıntılara, çıban, kabarcık, hatta uyuz gibi hastalıklarda bu yağın sürülmesinin çok etkili olduğu, vücuttaki ağrı, sızı şişlikler, kabarcıklar ve sivilceler üzerine sürülmesinin de bu hastalıkları def ettiği ifade edilmektedir.

Gül Suyu Cildi Güzelleştirir mi

Gül suyunun ele dökülüp koklanması ile ferahlatıcı, rahatlatıcı ve serinletici etkisi hemen fark edilirdi. Osmanlı hekimlerine göre gül suyu; Ruhsal ve duygusal yapıları kuvvetlendirir, beyni ve aklı güçlendirir, Beden ve yaşam kuvvetini arttırır, heyecandan oluşan kalp atışlarını düzenlerdi. Ayrıca baş ağrısını geçirir, iğrenme, öğürme ve kusmayı dindirir, göz kanlanmalarını ve ağrılarını geçirir, diş etlerini güçlendirir, sarhoşluğu ve onun verdiği baş ağrısına çaredir. Gül çiçeğinden iki çeşit ürün elde edilmektedir.

Gül Yağı Ağrıları Geçirir mi

1. Gül yağı olarak bilinen ince gül yağı

2. Konkret olarak bilinen katı gül yağı Yağ gülü yetiştiriciliğinde dünyanın en önemli ülkesi olmamız ve ülkemizde üretilen gül yağı ve gül konkretinin tamamına yakın bir kısmının dışarıya ihraç edilmesi, bu ürünün tarımsal ekonomimize sağladığı değerin yanı sıra, önemli bir döviz kaynağı da oluşturmaktadır.

Gül Kokusu ferahlatırmı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kemik Erimesine, Kolesterole, Şekere İyi Gelir

dere otu nedir nelere iyi gelir dere otu uykusuzluğa iyi gelir mi kolesterole iyi gelen bitkiler şekere iyi gelen bitkiler...

Kapat