Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bir Avuç Kuru Üzüm İlaç Gibi Gelir

07.02.2019
59
Bir Avuç Kuru Üzüm İlaç Gibi Gelir

Bir Avuç Kuru Üzüm İlaç Gibi Gelir

Önemli mineraller bakımından zengin olan kuru üzüm özellikle sindirim sorunu çekenlere önerilen atıştırmalıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Enerji veren kuru üzüm beden sağlığına da ilaç gibi geliyor. Enerjinizin azaldığı anlarda çikolata, şekerli atıştırmalıklar gibi boş kalorili seçenekler yerine 1 avuç kuru üzüm yiyebilirsiniz diyen uzmanlar kuru üzüm ile ilgili şu önerilerde bulunuyor.

Sağlığa Çok Faydalı

“Tabii gözden kaçmaması gereken nokta kuru üzümün yüksek kalori oranı.1 avuç kuru üzüm (25 gr) yaklaşık 80 kalori içeriyor. Bu nedenle aldığınız kaloriyi kontrol altında tutabilmek için gün içinde tükettiğiniz kuru üzüm miktarına dikkat etmelisiniz.” Sağlığa birçok faydası olan kuru üzümün diğer faydaları şöyle:

Diyet Yapanlara Yardımcı

Diyet sırasında tatlı ihtiyacına karşı koyamadığınız anlarda çikolata veya şekerlemelere yönelmek yerine bir miktar kuru üzüm yemek daha besleyicidir. Kuru üzüm mineral ve vitamin içeriğiyle kaliteli bir enerji kaynağıdır. Şekerli atıştırmalıklar gibi kan şekerini aniden yükseltmeden daha uzun süre tokluk hissi verir.

Kemikleri Güçlendiriyor

Pek öne çıkan bir mineral olmasa da, gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun vücut tarafından daha etkili bir biçimde emilmesine yardımcı olan boron minerali için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre boron minerali osteoporoza karşı koruma sağlarken, menopoz sonrasında uygulanan östrojen terapisine yardımcı oluyor.

Göz Sağlığınıza İyi Geliyor

Ülkemizde sarı nokta hastalığı olarak bilinen ve genel olarak 50 yaş üzerindeki kişileri etkileyen bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonu riskini kuru üzümle azaltabilirsiniz. Her gün 3 kâse taze meyve yemek makula dejenerasyonu riskini yüzde 36 oranında azaltıyor. Her gün 3 kâse taze meyve yemek gözünüzde büyüyorsa, bu kâselerden birini 1 avuç kuru üzümle değiştirebilirsiniz.

Sindirim Sistemini Rahatlatıyor

Sağlıklı ve düzenli çalışan bir sindirim sistemi için kadınların her gün 25 gram, erkeklerin ise 38 gram besin lifi alması gerekiyor. Günümüzde bu kadar besin lifini almak her zaman mümkün olmayabiliyor çünkü tükettiğimiz gıdalar genellikle et ağırlıklı veya lif bakımından zayıf, hazır gıdalar. Bunun sonucunda da, kabızlık sindirimle ilgili şikâyetler arasında ilk sırada geliyor.

Kabızlığı Önler, Vücudun Dengesini Korur

Kabızlığı önlemek ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olmak için her gün 1 avuç kuru üzüm yenmesi, uzmanların önerileri arasında yer alıyor.Potasyum ve magnezyum mineralleri içeren kuru üzüm, bu özelliği ile vücudun asit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Asit dengesin korunması gut, romatizma, böbrek taşı ve kalp hastalıklarından korunmak adına önemlidir.Kendinizi halsiz, yorgun hissettiğinizde bir avuç kuru üzüm yiyerek enerji desteği alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Safra Taşı Düşüren Kürler

Bu Kürler Safra Taşınızı Düşürüyor Sindirim güçlüğü ile belirti veren Safra taşı hastalığı şiddetli ağrılara neden oluyor. Tedavi edilmezse ölümcül...

Kapat