Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bezelyenin Kendisi Küçük Faydaları Büyük

19.10.2018
60
Bezelyenin Kendisi Küçük Faydaları Büyük

Bezelyenin Faydaları Nelerdir ?

Yaşlılık hastalıklarından ve mide kanserinden koruyan Bezelye aynı zamanda kilo da verdiriyor. Cinsel isteksizlik yaşayan erkeklerde ise afrodizyak etki gösteriyor. Kendisi küçük faydası büyük olan Bezelye mide kanserinden koruyor, kilo verdiriyor, Alzheimer, Bronşit ve kemik kırılmasını engelliyor. Bezelyenin cinsel hayata katkılarına da dikkat çeken uzmanlar “Bezelye erkekler üzerinde afrodizyak etkisi olan yiyecekler listesinde üst sıralarda yer alıyor” diyor. Yeşil mucizenin sağlığa yararlarından bazıları şöyle sıralanıyor:

Bezelye Zayıflatıyor

İçerdiği lif oranından dolayı kilo verdirir. Mide kanserinden korunmak için gereken 2 miligramlık polifenol maddesi, 1 fincan bezelyede 10 miligram bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişinin enerjisini yükselterek, güç verir. Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Kalbi güçlendirir. Damarları besler. Kan damarı duvarları boyunca plak oluşumunu engeller. Alzheimer, romatizma ve bronşit şikâyetlerini giderir. Kemik sağlığı için önemlidir. Yüzde 44 oranında K vitamini içerir. Bu vitamin de kemik sağlığına fayda sağlar.

Bezelye Şeker Hastalarına İyi Geliyor

Kan şekerini dengeler. Şeker hastalarına iyi gelir. Kötü kolesterolü düşürür. İyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Yağsız, düşük kalorili bir karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağıdır. Yarım bardak pişmiş bezelye sadece 36 kalori olup, Kolesterol içermez ve iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Hem lif hem protein içermesinden ötürü kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır. Yüksek lif ve protein vücutta şekerlerin emilimini yavaşlatır. Bezelye gibi yüksek lif içeren bakliyat tüketmek, sağlıklı vücut ağırlığının sağlanmasına, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskinin azalmasına yardımcı olur.

Bezelye Mide Kanserini Önlüyor

Bezelye iyi bir çözünür lif kaynağıdır, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kötü kolesterolün ( LDL) azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir B grubu vitamini olan folatı içerir, hücre DNA sının yapım ve onarımında rol oynar Bir bardak bezelye de ise en az 10 mg kumestrol bulunur. Bir başka çalışmada da polifenollerden zengin bir diyet tüketiminin mide kanserine yakalanma riskini % 50 oranında azalttığı belirtilmiştir. Yüksek oranda antioksidan içermesinden ötürü yaşlanma karşıtıdır, güçlü bağışıklık sistemine yardımcıdır ve yüksek enerji sağlar.

Bezelye Hafızayı Güçlendiriyor, Alzheimeri Önlüyor

İltihap karşıtı özelliklerinden ötürü Alzheimer hastalığı, arterit, bronşit, osteoporoz ve kırışıklıkların önlenmesinde rol oynar. Niasin içeriği ile trigliseridlerin ve VLDL’nin ( düşük yoğunluklu lipoprotein ) üretimini azaltır bu sayede kötü kolesterolün ( LDL ) oluşumu azalıp iyi kolesterol (HDL) artışını destekler, trigliserid seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Bir bardak bezelye günlük K Vitamini ihtiyacınızın %44’ünü karşılar.

Osteoporozu Önleyen Bezelye

K vitamini kalsiyumun kemiklerde korunmasına yardımcı olur, osteoporozun önlenmesi için elzemdir. Aynı zamanda K vitamini kanamayı önlemek için kanın pıhtılaşması için gereklidir. Diğer K vitamini içeren kaynaklar karnabahar, kuru bakliyatlar, ıspanak, brokoli ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerdir.

UYARI: Bezelye pürin adı verilen bir madde içerir, böbrek bozuklukları veya Gut olan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Melek Otu Birçok Derde Deva

Melek Otu Nedir, Nelere İyi Gelir ? Eski çağlardan bu yana insanlar tarafından çok sık kullanılan bir bitkidir. Boyu 3-4...

Kapat